Підліткова тривожність: діагностика та корекція

У сучасному світі все більше і більше підлітків страждають від тривожності і неспокою. Часто це стає реальною проблемою не тільки для школярів, але й для їх батьків.

Незважаючи на схожість загальної картини, симптоми тривожних розладів у підлітків проявляються дещо інакше, ніж у дорослих. Тому дуже важливо враховувати специфіку перехідного віку.

Типи тривожних розладів

Виділяють кілька найбільш поширених видів тривожних розладів у підлітків

Генералізоване розлад

Узагальнене або генералізоване тривожний розлад (ГТР) є одним з найбільш поширених розладів у підлітків. Воно відзначається інтенсивними і некерованими тривогами, пов’язаними одночасно з декількома об’єктами або ситуаціями, що провокують тривогу. В окремих випадках можна сказати, що підлітка «постійно турбує все і з будь-якого приводу».

Соціальне розлад

Соціальний тривожний розлад (Р) характеризується інтенсивним страхом і дискомфортом в ситуаціях, пов’язаних, наприклад, з публічними виступами. Підлітки червоніють в нешкідливих ситуаціях, у них спостерігається пітливість, нудота, надмірно швидка і нечітка мова. СТР збільшує ризик вживання підлітками алкоголю та наркотиків, що може призвести до депресії та суїцидальних думок.

Підлітки, які страждають С, більшу частину часу проводять на самоті (або з одним-двома друзями), уникають публічних заходів, отримують низькі оцінки успішності в школі, незважаючи на непоганий рівень знань. Як правило, такі діти дуже сором’язливі, хоча сама по собі сором’язливість, зрозуміло, не є патологією.

Обсесивно-компульсивний розлад

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) відзначається у 2-3% дітей і підлітків. Тинейджерів з ОКР постійно переслідують нав’язливі думки й образи, які змушують їх виконувати певні ритуальні дії у відповідь на думки, що заважають їхньому повсякденному житті. ДКР важливо діагностувати як можна на більш ранній стадії, оскільки це важкий розлад психіки, що загрожує серйозними ускладненнями.

Посттравматичний стрес

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) частіше зустрічається у дорослих людей, однак йому, певною мірою, і схильні підлітки, які або самі перенесли травму, або стали свідками якогось травматичної події. Симптоми ПТСР включають в себе хронічний стрес, нав’язливі спогади або ж постійний страх перед можливими травматичними подіями.

В окремих випадках у підлітків можуть траплятися напади незрозумілою паніки. Якщо зазначені симптоми тривають протягом 4-х тижнів, то зазвичай діагностують панічний розлад.

Панічний розлад зазвичай включає в себе наступні симптоми: прискорене серцебиття, задишка, пітливість, тремтіння, запаморочення, дереализацию і інтенсивний страх смерті.

Панічний розлад

Панічний розлад у підлітків характеризується періодично повторюваними панічними атаками, початок яких найчастіше непередбачено і не пов’язане з якоюсь конкретною ситуацією. Зазвичай панічна атака досягає свого піку приблизно через 10 хвилин, після чого швидко йде на спад.

Нерідко у підлітків, які страждають тривожністю, розвиваються різні фобії. Фобія може виникнути як в результаті якогось конкретного події, так і без якої-небудь видимої причини. В цілому, фобії у підлітків протікають в такій же формі, як і у дорослих.

Терапія тривожності у підлітків

Як правило, терапія тривожних розладів у підлітків здійснюється на індивідуальній основі медичними психологами і психіатрами. Останні зазвичай призначають медикаментозне лікування. Однак існують і інші, більш безпечні та доступні методи лікування, які ми і розглянемо нижче.

Спорт

Регулярні фізичні вправи – це те, що доступно кожному підлітку. Молоді люди схильні вважати, що фізичні вправи швидше потрібні для нарощування м’язової маси та підтримки тіла в тонусі, часто не підозрюючи, що вони дають людині набагато більше. М’язові навантаження покращують настрій, активізують позитивне мислення і сприяють релаксації, яка значно знижує симптоми тривоги. Крім того, регулярні заняття фізкультурою роблять тіло підлітка більш привабливим, що підвищує самооцінку і додає почуття впевненості в собі. А це дуже важливо в непростому віці.

Харчування

Здорове харчування, як і взагалі підтримання здорового способу життя для підлітків не менш важлива, ніж для дорослих людей. Участь підлітка в різних змаганнях, походах та інших видах активного відпочинку позитивно впливає як на фізичне, так і на психічний стан організму.

Спілкування

Дорослі, і, в першу чергу, батьки повинні постійно підтримувати зворотний зв’язок із підлітком. Необхідне терпіння і такт, оскільки в перехідному віці діти мають непростий характер, та налагодити з ними контакт вдається не всім. Багатьох нещасних випадків з підлітками вдалося б уникнути, якби батьки приділяли їх проблем більше уваги. Ніколи не треба засуджувати і сміятися над вчинками дитини, якими б вони не були.

Підліток не повинен уникати соціальної активності. Участь дитини в суспільному житті, позитивне спілкування з однолітками допоможе йому поглянути на своє життя під іншим кутом і позбутися від непотрібних думок і страхів.

Якщо підлітку важко з кимось говорити про свої проблеми, а потреба в цьому існує, слід порадити йому вести щоденний щоденник, у який він міг би писати про свої проблеми та страхи, не побоюючись, що це прочитає хтось ще. Незважаючи на простоту, метод дуже ефективний. Описуючи свої проблеми, підліток одночасно позбавляється від них – принаймні, частково.

Нетрадиційні методи

Медитація, настільки популярна нині у дорослих людей, добре підходить і для підлітків. Вони повинні зрозуміти, що дуже важливо регулярно виділяти час для роботи над собою. Найпростіші техніки – такі, як елементарні дихальні вправи і релаксація, навчать підлітка справлятися з непотрібною напругою і дисциплінувати їх тіло і мозок.

Самоосвіта, в першу чергу, читання – найважливіший момент. Якщо підлітку складно звертатися за порадою до дорослих або однолітків, він може знайти відповіді на хвилюючі його питання правильно підібраної літератури.

Різних домашніх способів лікування тривожності у підлітків дуже багато, але якщо вони не допомагають, то, зрозуміло, слід звернутися до фахівців. При цьому батьки повинні постаратися переконати підлітка в тому, що нічого страшного в цьому немає, а позбавлення від тривоги і занепокоєння – це найважливіша складова повноцінного життя, яка ще тільки починається.

Залишити коментар