Підкоримо вершини октав: як навчитися співати самостійно?

Багато хто з нас люблять співати, і хотіли б навчитися робити це професійно. Більше того, скільки серед нас прихованих талантів, що володіють сильним голосом і гострим слухом! Але далеко не кожен володіє фінансовими і тимчасовими можливостями для звернення до індивідуального педагогу за постановкою вокалу.

Вправи для тренування голосу цілком можна виконувати самостійно, в домашніх умовах.

Досить виділити для цього певний час і приступити до активних занять.

Якщо ви мрієте віртуозно виконувати улюблені пісні в караоке-клубах, або навіть підкорити велику сцену, дотримуйтесь нашої простій методиці, і, можливо, зовсім скоро на естраді засяє нова, яскрава зірка!

Користь вокальних тренувань

Навіть якщо ви не уявляєте себе вокалісткою популярної групи, такі тренування голосу допоможуть вам у становленні мови. Грамотна і чиста мова надзвичайно важлива навіть у повсякденному житті. Кому приємно слухати людину, яка говорить чи виразно, ніби тільки що набрав у рот густої каші? І нехай говорять, що скромність – головне дівоче прикраса, вона не повинна проявлятися в тихому лагідному голосі.

Щоб розмовляти чітко і виразно, а також володіти красивим дзвінким голосом, потрібні спеціальні артикуляційні тренування. Між іншим, у вашій ротової порожнини розташовується найбільша кількість м’язів у всьому тілі. І хто сказав, що потрібно розробляти тільки трицепси? М’язи рота потребують в загартовуванні і зміцненні не менше!

Тренування голосу краще проводити на самоті. Принаймні, якщо ви тільки починаєте займатися цим. Зайві очі і вуха будуть вводити вас в зніяковілість, а значить, ефективність вправ знизиться, або зовсім зійде на «ні». Приготуйтеся до того, що звуки, що доносяться з вашого рота, будуть нестандартними і досить смішними. Навіть професійні співаки намагаються усамітнитися при підготовці до концертів!

Секрети та поради

При тренуванні вокалу і мови недостатньо звичайного співу акапелла в гордій самоті. Для цього необхідний цілий ряд вправ, які оптимізують артикуляційні здібності і пробуджують голосові зв’язки. Якщо спочатку у вас не буде виходити – не біда.

Постановка голосу – надзвичайно складний, трудомісткий і тривалий процес, особливо якщо природного співочого та дикторського таланту у вас не спостерігається. Тим не менше, серед популярних артистів існує маса людей, чий голос став плодом наполегливої роботи над ним, а зовсім не вродженим даром.

Як краще тренувати голос? З допомогою фортепіано, а якщо бути точніше, традиційних уроків сольфеджіо, що викладаються у базовій програмі музичної школи. Якщо у вас немає музичного інструменту – не турбуйтеся. Ми живемо в епоху розвинутої цивілізації, і сьогодні ви запросто можете замінити справжні клавішні спеціальною комп’ютерною програмою, що імітує звуки піаніно, синтезатор, і навіть рояля.

Запам’ятайте головне правило: ваше вихідне положення завжди має бути вертикальним. Сидячи або лежачи, ви однозначно не знайдете видатних вокальних даних, і цьому є фізіологічне пояснення. Справа в тому, що при гарному співі активується діафрагмове дихання.

Саме діафрагма багато в чому відповідає за легкість голосу, його мелодійність і дзвінкість. Тільки в положенні стоячи орган може бути распрямлен, а отже, готовий до активної роботи. З часом, набувши необхідних навичок, ви зможете співати і сидячи, але тільки коли закріпіть досягнутий результат.

Користь занять, наведених нами, невичерпна. По-перше, ви знайдете вокальні дані і дикторські навички. По-друге, навчіться керувати своїм голосом і розвивати його. По-третє, зміцніть впевненість у собі і розвинете свої лідерські навички.

І головне – програма всебічно корисна для вашого здоров’я. У вас збільшиться об’єм легенів, вам стане буквально легше дихати, зміцняться незримі внутрішні м’язи торсу, облагородится і розпрямиться постава. Готові зайнятися тренуванням голоси для співу і поліпшити своє життя? Тоді приступимо!

Проста тренування для новачків

 • Почніть з головної розспівування – «до, ре, мі, фа, соль, ля, сі, до». Супроводжуйте кожен звук вашого голосу натисканням клавіші на фортепіано, намагайтеся зімітувати ноту правильно. Закінчивши, повторіть ноти в зворотному напрямку, починаючи з завершальної «до». Поступово ви зможете повторювати цю співанку по кілька разів в обох напрямках без зупинки і перепочинку;
 • Наступна распевка звучить так: «до, ре, мі, фа, соль, фа, мі, ре, до». Ноту «соль» завершіть звуком «я», щоб перехід був плавним. До речі, плавні переходи, звані серед професіоналів «легато», повинен стати вашим негласним правилом в коректній тренуванні вокалу;
 • Співаючи стандартну комбінацію «до, ре, мі, фа, соль, ля, сі, до» з щільно стуленими губами. Коли закритий рот, відбувається потужне зміцнення зв’язок і становлення артикуляції;
 • А тепер спробуйте широко розкрити рот і проспівати комбінацію протяжним звуком «ааа». Вимовляємо ті звуки, які вказані вище. Рот варто відкривати на максимальну ширину, при якій вам комфортно співати. Це правило поширюється і на співі голосних у готовій композиції. Простежте за манерою виконання улюблених співаків, і переконайтеся в цьому самі!;
 • Коли ви вимовляєте ступінчасті ноти, допомагайте собі рукою. Просто протягніть її перед собою і рухайте вгору або вниз в залежності від висоти виконуваної ноти.

У вашому тілі існують грудні, головні центральні резонатори. До першої категорії належать легені, бронхи і трахею, до другої – ротова порожнина та носоглотка, до третьої – гортань. Всеосяжна проблема починаючих виконавців полягає в активному використанні тільки головних резонаторів.

Притому реальна необхідність їх активного одностороннього застосування практично не зустрічається в композиціях. Намагайтеся співати «глибоко», задіявши грудину. Говоріть і співайте на центрі голосу, а не на його видимій поверхні!

«Дресирувати» сильний голос можна гучною промовою і розспівування. Тональність збільшується шляхом наведеного вище способу. Саме тональність відповідає за багатство і красу голосу у вокаліста. Але, на жаль, можливо лише наблизити голос до її природних кордонів.

На жаль, не всім дано легко і невимушено «брати» ноти четвертої октави, як легендарного Фреді Меркюрі. Тому, коли ви самі зафіксуєте свою межу, варто працювати саме на його розвиток, і не намагатися стрибнути вище голови.

Намагайтеся співати чистим голосом, насиченим обертонами. Не хрипите, не тремтіть і не сипите. Розслабтеся, і ні в якому разі не намагайтеся розвинути зв’язки на шкоду звучанням – так ви взагалі ризикуєте втратити голос.

Поради початківцям

Як правильно тренувати голос для гарного співу?

 • Завжди піднімайте і закругляти верхнє небо для об’ємності звуку;
 • Використовуйте рівну кількість повітря, як для голосних, так і для тихих звуків;
 • Віддавайте перевагу тим пісням, які відповідають вашому природного діапазону. В первинній програмі для тренування голосу не варто замахуватися на оперу;
 • Пісні для постановки і тренування голосу повинні бути для вас комфортними. Виберіть іншу композицію, якщо на своїй улюбленій ви відверто «не дотягуєте», сипите і зриваєтесь;
 • Не забувайте відображати емоційну сторону композиції на своєму обличчі, не стійте, як кам’яна скульптура;
 • При виконанні композиції ніколи не видихайте повітря носом! Уявіть, як такий процес буде звучати, якщо у вашого рота знаходиться мікрофон!;
 • Чітко вимовляйте і голосні, і приголосні. Можна акцентувати окремі слова;
 • Займаючись вокалом, намагайтеся пити більше води.

Як ви зрозуміли, тренувати голос для співу можна самостійно. Успіхів вам у вибраному поприщі, і нехай творче прагнення доповнять якісні технічні характеристики!

Залишити коментар