Петунії: догляд та вирощування, полив під час цвітіння, розмноження, прищипування

Петунії – популярний садова рослина, яке в народі називають «принцесою саду». Але вирощувати його можна не тільки на клумбах, а і в горщиках. Петунії не потребує якомусь особливому відході, відносно невибаглива, і при цьому рясно цвіте все літо. Вирощування в квартирі має свої особливості. Розглянемо правильний догляд за петунією в домашніх умовах.

Тропічна рослина родом з Південної Америки підкорює красою і рясним цвітінням. Одна з різновидів зустрічається в північних штатах. За різними даними, в рід петуній включено від 15 до 40 різновидів.

Ботанічний опис

Петунії – кустовидное рослина з прямостоячими або стелящимися стеблами. Висота різних видів варіюється від 20 до 70 см. Стебла сильно розгалужені. Опушені, сидячі листя овальної форми пофарбовані в насичений зелений колір.

Воронкоподібні одиночні квітки сидять на коротких квітконіжках. Залежно від виду вони розпускаються в пазухах листків на верхівці. У стандартних сортів квіти прості, у гібридних різновидів – махрові і бахромчаті. Забарвлення різні, деякі з цікавими малюнками, жилками, облямівкою контрастних відтінків.

Цвітіння починається на початку липня, триває до перших заморозків. В квартирі петунії цвіте до пізньої осені. На місці квітів утворюються плоди – двостулкові коробочки з насінням.

Популярні види і сорти

Вирощування петунії в домашніх умовах починається з правильного вибору сорту. Для квартир більше підходять мініатюрні і ампельні види. У кожної різновиду є по кілька цікавих гібридних сортів. Можна виділити п’ять основних.

  1. Багатоквіткові. Кущі невеликі, компактні. Цвітіння рясне – листя практично ховаються під бутонами. Проста, невибаглива культура, оптимальний варіант для вирощування в горщику.
  2. Великоквіткова. Відрізняється гарними квітами до 16 см в діаметрі. Кущ досить великий, красивий вигляд в кашпо, встановлених на височини. Ця різновид більше поширена як балконне рослина. Відомо понад 100 гібридних сортів петунії кущової.
  3. Ампельна. Стебла довгі, довгі, сильно розгалужені. Відрізняються швидким зростанням, рясним і тривалим цвітінням.
  4. Флорибунда. Проміжна різновид між багатоквіткової та крупноквіткової петунією. Проста в догляді, витривала.
  5. Каскадна. Поширена різновид для домашнього вирощування. З довгих пагонів формується об’ємний кулястий кущ, густо покритий бутонами. При гарному догляді звисаючі гілки досягають метрової довжини.

Селекційні роботи по виведенню сортів тривають. Любителі петуній уважно стежать за новинками. Практично щороку з’являються нові махрові, бахромчаті сорти самих різних забарвлень.

Розведення з насіння

Вирощування петуній з насіння – найпростіший спосіб поповнення своєї колекції кімнатних квітів. Дорослі рослини невибагливі, але з сіянцями доведеться неабияк повозитися. Процес вирощування розсади складається з декількох етапів.

Пророщування

Посів насіння починають приблизно в лютому. Висівають їх на поверхню ґрунту без заробки. Для проростання потрібне сонячне світло. Зверху насіння збризкують водою з пульверизатора. Гранульовані насіння змочують сильніше – оболонка повинна намокнути.

Контейнер з посівами накривають склом або плівкою, ставлять у світле, тепле місце. Підтримують стабільну температуру: 22-25 С. Сходи з’являються приблизно через тиждень. З цього моменту починають щодня провітрювати теплицю. Перший раз плівку знімають на десять хвилин. Поступово збільшують тривалість провітрювання. Коли паростки зміцніють, укриття прибирають.

Маленькі сіянці дуже слабкі, схильні до захворювання чорною ніжкою. Для отримання здорової розсади дотримуються режиму поливу, забезпечують повноцінне освітлення. Якщо природного світла мало, встановлюють штучну підсвітку. Між поливами землю злегка підсушують, але не допускають її повного пересихання.

Пікіровка

Після формування двох–трьох справжніх листків проводять першу пікіровку. Сіянці висаджують в більш просторий ящик з рихлим грунтом. Між паростками витримують відстань 3-4 див.

Друга пікіровка проводиться через місяць. Сіянці розсаджують в окремі горщики, кінчик основного кореня прищипують для розвитку повноцінної кореневої системи. Перший час після пересадки сіянці тримають в затіненому місці, уважно стежать за вологістю ґрунту.

Прищипування

Щоб сформувати пишний, густий кущ з великою кількістю бічних пагонів, перше прищипування виконують рано – після появи третьої–четвертої пари справжніх листків.

Видалення точки зростання у молодих рослин стимулює активне утворення бічних пагонів. При цьому цвітіння трохи відсувається. Після прищипування петунью обробляють стимуляторами росту.

У відгуках досвідчені квітникарі рекомендують новачкам висаджувати насіння петунії в торф’яні таблетки. Відпадає необхідність пікіровки і підгодівлі розсади. Пересадити петунью в інший горщик можна акуратно, без пошкодження кореневої системи. Торф’яні таблетки попередньо просочують водою, поміщають в прозорий контейнер з кришкою. У кожну таблетку висаджують по одному насіння.

Догляд за петунією і створення умов для пишного цвітіння

Коли сіянці зміцніють, доглядати за ними набагато простіше. Петунії – невибаглива рослина, потребує мінімум уваги. Як доглядати за петунією, щоб цвітіння тривало до самої осені? Досить створити йому сприятливі умови, дотримуючись кількох правил.

  • Освітлення. Петунії – світлолюбна культура. В період активної вегетації її розміщують на західних і східних вікнах. З південної сторони обов’язково притіняють. На північних вікнах можна тримати тільки з додатковим штучним освітленням. Ознаки нестачі світла – пагони витягуються, тоншають, листя бліднуть.
  • Температура. Любить помірне тепло 20-25 С. Легко витримує спеку до 30 С. В домашніх умовах петунії не цвіте при температурі нижче 19 С. Взимку бажаний період спокою при температурі 10-18 С.
  • Вологість. До рівня вологості повітря петунії ставиться нейтрально, але вдячно відгукується на обприскування. Взимку додаткова волога не потрібна – обприскують в основному влітку.
  • Полив. Важливо правильно поливати петунью, оскільки вона схильна до розвитку гнилі і грибкових захворювань. Небажано заливати або пересушувати ґрунт – потрібно намагатися знайти золоту середину.
  • Підгодівля. Петунью починають підгодовувати вже через два тижні після останньої пікіровки. З періодичністю в десять днів вносять калійні добрива. Іноді можна підживлювати органічними, гуміновими сумішами.

Якщо правильно доглядати за петунією під час цвітіння, бутони будуть триматися довше. Обов’язкова умова – регулярне внесення добрив для квітучих рослин. Поливають часто і рясно, але не допускають застою вологи. На наступний день після поливу верхній шар субстрату розпушують. Зів’ялі квіти і довгі пагони регулярно обрізають.

Розмноження живцюванням

Ампельні різновиди, махрові і міні–петунії можна розмножити живцюванням. Укоренити живці петуній просто. Ампельні різновиди можна розмножувати круглий рік, махрові сорти – тільки ранньою весною.

Для розмноження петунії живцями беруть верхівки пагонів з чотирма–шістьма листям. Два верхніх залишають, нижні прибирають, середні обрізають наполовину. Живці висаджують у пухкий, родючий субстрат. Після посадки на поверхню грунту присипають тонким шаром піску.

Контейнер з живцями накривають плівкою, обприскують розчином фунгіциду. Застосування стимуляторів росту зазвичай не потрібно – свіжі живці легко вкорінюються. До появи коренів контейнер тримають в добре освітленому, теплому місці, грунт щодня обприскують теплою, чистою водою.

Приблизно через два–три тижні можна буде розсадити живці по маленьких горщиках. Як і у випадку з сіянцями, молоді рослини прищипують над четвертим листком для посилення гіллястості.

У кожен горщик можна висаджувати по кілька живців або саджанців петунії для отримання густого пишного куща. Можна комбінувати різні забарвлення одного різновиду.

Складності при посіві на розсаду

Доросла рослина невибаглива, але на етапі вирощування розсади новачки часто стикаються з проблемами. Найпоширеніші ситуації, причини і способи розв’язання проблеми наведено в таблиці.

Таблиця – Труднощі при вирощуванні з насіння петунії

Проблема Причини Шляхи вирішення
Насіння погано сходить – Посів насіння старих з вичерпаним терміном схожості;
– заглиблення посівів;
– використання дражованого насіння
– Петунью висівають поверхнево, тримають на добре освітленому місці;
– насіння в твердій оболонці поливають сильніше або попередньо розмочують
Паростки не скидають насінну оболонку – Посадка прострочених насіння;
– неправильне зберігання насіння;
– підтримання сухого клімату в приміщенні
– Оболонку обприскують, контейнер накривають плівкою;
– розмоклу оболонку знімають за допомогою голки
Стебло тоншає у снування і обламується – Поразку чорною ніжкою;
– дуже сира грунт
– загущені посіви
– Парничок щодня провітрюють, видаляють скупчується конденсат;
– хворі сіянці видаляють;
– грунт підсушують;
– залишки посівів зрошують слабким розчином фунгіциду
У сіянців жовтіють листя – Хлороз;
– перезволоження або пересихання грунту;
– недолік азоту
– Розсаду обприскують хелатом заліза;
– регулюють режим поливу;
– вносять комплексне добриво з вмістом азоту
Розсада витягується – Нестача світла;
– спека
– Ставлять розсаду під лампи денного світла;
– прищипують верхівки;
– досипають грунт до сім’ядоль
Розсада перестає рости – Маленький об’єм ємності;
– нестача бору
– Розсаджують в більш велику ємність або окремі горщики;
– зрошують слабким розчином борної кислоти (0,6 г на літр води)

Петунії добре почувається у відкритому грунті і великих вуличних вазонах. Кущі виходять густими і пишними. Можна тримати взимку вдома петунью в горщиках, щоб продовжити цвітіння і зберегти кущі до наступного року. На клумбах вона вирощується як однорічної культури.

Поширені хвороби

Головна проблема петунії – грибкові хвороби. Вони розвиваються в результаті систематичного перезволоження грунту, поганої вентиляції повітря. Лікування завжди проводять з використанням фунгіцидів. Інформація про найбільш поширених хворобах наведена в таблиці.

Таблиця – Хвороби петунії

Назва хвороби Зовнішні прояви Способи лікування
Чорна ніжка – Прикоренева частина стебла чорніє і розм’якшується;
– квітка гине
– Хворі рослини знищують;
– сусідні квіти обприскують будь фунгіцидом
Сіра гниль – З’являються коричневі плями і пухнастий наліт на листках – Уражені листя обрізають:
– петунью неодноразово обприскують препаратом «Фітоспорин»
Бура плямистість – На листках з’являються бурі плями – Уражені листки зрізають;
– знижують вологість повітря;
– обприскують препаратом «Фундазол»
Фітофтороз – На стеблі з’являються вдавлені бурі плями;
– листя жовтіє, покриваються темними плямами, сохнуть
– Хворі рослини знищують
Борошниста роса – З’являється білуватий наліт;
– листя жовтіють, висихають
– Обрізають уражені частини рослини;
– петунью обробляють сіркою
Мокра гниль – Коренева шийка загниває;
– листя в’януть і зморщуються;
– рослина зупиняється в рості гине
– Хворі рослини знищують;
– залишилися обробляють препаратами «Інтеграл» і «Триходермін»

Типові шкідники

Досить часто квітникарям доводиться стикатися з шкідниками. Особливо активно вони розвиваються при низькій вологості повітря. Найбільш поширені шкідники, зовнішні ознаки їх появи й способи боротьби описані в таблиці.

Таблиця – Шкідники петунії

Назва шкідника Зовнішні ознаки Способи боротьби
Попелиця – Виявляються при огляді жовті, липкі листки;
– верхівки скручуються, деформуються
– Виконують обрізку всіх уражених частин;
– петунью промивають мильною водою;
– обприскують неміцним настоєм тютюнової пилу
Білокрилка – Над кущем літають білі мошки;
– на нижній стороні листя виявляються колонії личинок;
– рослина зупиняється в рості, марніє
– Для знищення дорослих комах використовують аерозолі «Раптор», «Дихлофос»;
– обрізають листя з колоніями личинок;
– петунью обприскують інсектицидами «Вермитек», «Інта–вир»
Трипси – На листках виявляється обсипана пилок;
– на пелюстках з’являються дірки;
– листя покриваються сріблястим нальотом
– Кілька разів, з пятидневными інтервалами, обприскують будь інсектицидом
Павутинні кліщі – На листках з’являються світлі крапки;
– рослина жовтіє, в’яне, покривається павутиною
– Підвищують вологість повітря;
– регулярно обприскують;
– обробляють препаратом «Актара»

Догляд за кімнатної петунією полягає в регулярних поливах, забезпечення гарного освітлення, систематичних підгодівлі. При дотриманні основних правил вирощування петунії швидко сформує пишний, рясно квітучий кущ.

Залишити коментар