Перші зуби: які і коли ріжуться

Прорізування зубів – важливий і неминучий фізіологічний процес розвитку здорової дитини.

Перші зуби з’являються у дітей з різною швидкістю і послідовністю, але при цьому існують зразкові норми розвитку. Цей процес називається першою зміною, а зубки молочними.

Норма і патологія

Вважається, що стан здоров’я дитини та рівень його фізичного розвитку в нормі, якщо:

 • Прорізування відбувається в середні строки, не надто рано чи пізно.
 • Витримується певна поетапна послідовність прорізування зубів.
 • Зберігається парність появи, тобто ріжуться симетрично розташовані зуби.

Перші зуби: нижні різці виростають в 6-7 місяців.

Можуть бути значні відхилення в одному з перерахованих вище пунктів. В такому разі таке прорізування прийнято вважати патологічним.

Основні причини патології:

 • Генетична схильність.
 • Порушення обміну речовин.
 • Гормональні порушення.
 • Вплив навколишньої дійсності.
 • Різні захворювання, найчастіше пов’язані з центральною нервовою системою.

Перші зуби з’являються у немовлят у віці 6-7 місяців. Найчастіше ростуть попарно, в більшості випадків нижні, а потім верхні різці.

Закінчується процес, коли у дітей настає дворічний вік. Хоча повне формування зубного ряду може затягнутися і до трьох років. У цьому віці у дитини є 20 молочних зубів. По 10 на кожній щелепі. Зачатки зубів закладаються ще внутрішньоутробно і потім чекають в яснах, коли настане час прорізуватися.

Спочатку, які б не були зуби, вони ріжуться під неправильним кутом. Тобто під нахилом, але потім з часом випрямляються. Можуть бути великі щілини між ними. Не варто переживати, на другій зміні, коли вони будуть змінюватися на постійні — це ніяким чином не позначиться. У більшості випадків у хлопчиків зуби з’являються пізніше, ніж у дівчаток.

Існують різні умовні формули підрахунку:

 • По місяцях. Необхідно відняти від віку дитини в місяцях цифру 4. Отриманий результат покаже, скільки зубів має почати прорізуватися.
 • Формула «чотирьох». Кожні чотири місяці очікуйте по 4 зуба. В такому випадку можливо підрахувати, коли завершиться процес формування зубного ряду повністю. А також скільки їх повинно бути у визначені терміни.

Терміни появи перших зубів

При нормальному розвитку у піврічному віці з’являються два нижніх середніх різця. Потім ріжуться два середніх верхніх.

В 9 місяців ще два верхніх різця, а ближче до 12 місяців, що залишилися 2 нижніх. До однорічному віком у дитини має бути в арсеналі 8 зубів. З року у немовлят починається процес прорізування молочних молярів і іклів. Через півроку ріжуться другі молочні моляри.

Повне завершення формування зубного ряду відбувається, коли у дітей настає трирічний вік. Це крайній термін нормального розвитку. Цей набір прослужить дитині 4 роки, поки не настане період зміни на постійні зубки.

Існують також строки появи зубів, які наводить у приклад Євген Комаровський. Це знаменитий педіатр з багаторічним досвідом. Він випускає свої книжки і веде передачі, де навчає батьків правильному догляду, лікування і виховання дітей. У цій таблиці він чітко вказав, скільки і які зуби ріжуться в залежності від віку.

Таблиця появи зубів за Комаровським

Черговість Вік Поява зубів

1 6 міс. Нижні центральні різці
2 8 міс. Верхні центральні різці
3 10 міс. Верхні латеральні різці (з боків від середніх різців)
4 1 рік Нижні латеральні різці
5 1 рік — 1 рік 3 міс. Перші моляри
6 1 рік 5 міс. — 1 рік 10 міс. Ікла
7 2 роки Другі моляри

Симптоми

Давайте тепер розглянемо ознаки, які виникають у момент, коли у немовлят з’являються молочні зуби. Хоча бувають випадки, коли процес прорізування відбувається у дітей по-різному. Тоді можуть бути відсутні деякі симптоми, перераховані нижче. Навіть у однієї дитини можуть бути різні ознаки з появою кожної пари зубів. Це залежить від його нервової системи і процесу загального розвитку. Зазвичай з’являються приблизно за місяць до початку прорізування. І скільки б їх не було, маляті в будь-якому випадку вони доставляють масу незручностей.

 • Проблеми зі сном. Коли ріжуться зуби, малюк стає неспокійним. І навіть коли засинає, він відчуває занепокоєння. Якщо ви помітили, що в один момент дитина став часто прокидатися чи довго вередує протягом дня – перевірте його десна. І якщо помітите, що на ній з’явилася маленька біла лінія – процес пішов.
 • Набрякання ясен. Коли ріжуться зубки, у дітей спочатку набухають і запалюються ясна. Іноді можна помітити синюшний колір. Це згусток крові на поверхні ясен. І якщо ви доторкнетеся до них, малюк, швидше за все, розплачеться, бо йому стане боляче.
 • Рясне слиновиділення. Які б не з’являлися зуби, процес завжди супроводжується рясним слиновиділенням. Особливо доставляє масу незручностей на початку прорізування. Рот повністю заповнений слиною, якій дитина постійно тече. Може виникнути запалення на підборідді від періодичного витирання.
 • Висип. Виникає в основному на підборідді і на шкірі навколо губ. Внаслідок подразнення від кількості слини, яку постійно доводиться витирати.
 • Кашель. Скільки б не було слину, вона все одно у дітей, коли ріжуться зуби, потрапляє на задню стінку ротової порожнини. Після цього потрапляє в глотку, викликаючи роздратування. Тому з’являється кашель, викликає у дитини потребу її відхаркувати.
 • Розлад шлунка. Часто у дітей може виникати діарея, яка припиняється, коли зуб прорізується. Це відбувається з-за того, що підвищується виділення слини, яка посилює роботу кишечника. Процес проходження їжі прискорюється, тому кал не встигає сформуватися, як слід. А також може проявитися висип навколо отвору заднього проходу.
 • Підвищення температури. Запалення, яке виникає у дитини в процесі прорізування, викликає лихоманку. Зазвичай в межах 38 градусів, у рідкісних випадках зростає вище. Таке нездужання може провокувати примхливість, дратівливість малюка.
 • Зміна раціону. У кожної дитини це індивідуально. Одні повністю відмовляються від їжі в період прорізування. А ось іншим, навпаки, потрібне збільшення кількості їжі.
 • Свербіж ясен. Коли у немовлят ріжуться зубки, вони відчувають сильне подразнення ясен. Тому в спробах почухати їх, можуть покусувати груди під час годування або ваші пальці.
 • Нежить. Виникає з-за того, що набряк ясен поширюється і на слизову носа. Виділення в маленькій кількості і мають прозорий колір.

Рекомендації, як полегшити процес прорізування зубів

 • У разі коли дитині хочеться почухати запалені ясна, дайте йому спеціальне зубне кільце. Найчастіше воно у вигляді півмісяця, щоб було зручно тримати і покусувати. Якщо він заповнений водою або гелем, охолодіть його, це полегшить самопочуття дитини. Іван Чижевський, знаменитий дитячий стоматолог, рекомендує давати малюкам галетне печиво. Воно м’якше, ніж прорізувачі, внаслідок чого десна дитини менше травмується.
 • Для того щоб прибрати надлишки слини з підборіддя, використовуйте тільки теплу воду і промокашки. Інакше ви будете посилювати роздратування, особливо при витиранні серветками. А запалену шкіру обробляйте пом’якшуючими кремами для дітей. Обов’язково одягайте бавовняний слюнявчик. Він буде захищати його шию і груди від намокання.
 • Уважно стежте за тим, скільки їсть дитина. Якщо він почав відмовлятися від їжі, запропонуйте йому прохолодне яблучне пюре або сік. Важливо, щоб їжа була м’якою і не завдавала незручностей. А малюк обов’язково отримував належну норму.
 • Лікар може призначити спеціальні знеболюючі гелі. Вони володіють «замораживающим» ефектом, значно полегшуючи життя дитині. Використовувати їх можна не більше 5 разів на добу.
 • В процесі прорізування зубів організму малюка потрібна велика кількість кальцію і вітаміну Д. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб він виписав необхідний вітамінний комплекс. Він забезпечить правильне формування і ріст зубів.

Детальніше про те, чим допомогти малюкові коли ріжуться зуби, ви можете прочитати в статті за посиланням.

У яких випадках слід звернутися до лікаря?

При прорізування перших зубів не варто відразу ж записуватися до лікаря. Особливо якщо виникають симптоми не приносять сильного дискомфорту.

Але є ряд випадків, коли це слід зробити обов’язково, якщо:

 • під час кашлю виділяється занадто багато мокротиння;
 • пронос або діарея більше трьох днів;
 • з’явилися виразки у роті;
 • нежить триває довше чотирьох днів або в разі, коли з’явилися гнійні виділення;
 • температура піднімається до 39 градусів і вище;
 • у стільці малюка з’явилася слиз або кров;
 • прорізаються зубки мають чорну окантовку або неправильну забарвлення;
 • малюкові вже рік, а зуби так і не з’явилися.

Слід враховувати, що всі перераховані симптоми можуть вказувати на інші хвороби дитини. Які зовсім не пов’язані з прорізуванням зубів. Батьки дуже часто плутають звичайну застуду з появою зубом. А це потім призводить до ускладнень. Тому, якщо самопочуття погіршується, слід обов’язково показати дитину лікарю. Для того щоб правильно і своєчасно діагностувати виникло захворювання.

Догляд за молочними зубами

Доглядати за молочними зубами необхідно і важливо. Їх стан впливає в подальшому на зростання постійних зубів, які з’являються на зміну. До того ж здорові молочні зуби формують правильний прикус. А видалення нальоту рятує від інфекцій.

Догляд необхідно починати з моменту появи першого зубка. Чистка проводиться за допомогою пальця, на який намотується марля. І не забувайте також про мову, на якому теж накопичується наліт.

У старшому віці, після року, можна чистити зубною щіткою. Використовувати зубну пасту стоматологи рекомендують якомога рідше. Діти часто її ковтають, не вміючи випльовувати і полоскати рот правильно.

Процес прорізування зубів забирає багато сил як у батьків, так і у малюків. Постарайтеся в цей період приділяти більше уваги дитині. І дотримуйтесь рекомендацій, вони значно полегшують життя. При використанні гризунків і знеболюючих гелів у 90% випадків малюки почувають себе спокійніше. В силу того, що перестають відчувати біль і подразнення.

Залишити коментар