Пересадка орхідеї фаленопсис в домашніх умовах

Пересадка кімнатних квітів – особлива область догляду. Квітникарі навіть зі скромним досвідом знають, що є рослини дуже невибагливі, і проблем зі зміною місця проживання у них немає. Але є і примхливі екземпляри, що вимагають особливого поводження. Так йде справа і з пересадкою орхідеї «фаленопсис». В домашніх умовах робити це потрібно дуже акуратно.

4 вагомі причини для пересадки

При нормальному розвитку пересаджувати екзотична рослина потрібно не частіше 1 разу на 2-3 роки. І робити це слід тільки, якщо:

 • квітка виріс зі старого горщика — коріння висовуються через отвори для дренажу, субстрат дуже швидко пересихає, кореневі відростки проростають вгору і, утворюючи розетку, перевалюють фаленопсис на одну сторону;
 • грунт засолилась. Для правильного розвитку орхідеї потрібна кислотність субстрату в межах, необхідних для людини, – 5,5-6,5 pH. Але при поливі водопровідною водою, навіть витриманою, цей показник досягає 7,2-7,4 pH. А це призводить до опіків корінців;
 • здорові коріння переплелися з хворими. Пошкоджені відростки починають загнивати, вражаючи поверхню ще здорових, – в цьому випадку необхідно позбавити орхідею від джерела розкладання;
 • квітка потребує реанімації. Якщо коріння вражені якимось паразитом, то краще всього фаленопсис пересадити, попередньо продезінфікувавши відростки.

Коли?

Рішення про пересадку прийнято — тепер треба визначитися з тим, коли цим зайнятися. Природно, що краще це робити навесні. У цей період у рослини починається фаза активного росту і листя, і кореневої системи. Саме завдяки цьому фаленопсису буде легше освоїтися в новому субстраті.

Однак досить часто трапляється, що, купивши нового мешканця свого квіткового держави, ви розумієте, що він так довго вас чекав, що встиг вирости з свого «рідного» горщика. Але от невдача: купували-то ви квітучу орхідею, а значить, пересаджувати її вкрай небажано, інакше може скинути квіти. В цьому випадку є компромісне рішення — зробити перевалку, тобто перемістити ком коренів і субстрату в нову ємність, заповнивши вільний простір свіжим грунтом.

Який горщик підійде?

Навіть ті, хто віддає перевагу здалеку і тільки в гостях милуватися кімнатними квітами на підвіконні, можуть знати, які повинні бути горщики для орхідей. На багатьох фото ці красуні живуть в прозорих ємностях. Так дійсно простіше контролювати стан корінців рослини. До того ж у цьому випадку коренева система може брати участь у фотосинтезі.

Це, безумовно, дуже важливі параметри вибору «житла» для фаленопсиса, однак ними список вимог не вичерпується:

 • зазор між кореневищем і стінками горщика не повинен бути менше 1,5-2 см;
 • багато дренажних отворів. Так вода не буде застоюватися — коріння будуть захищені від загнивання;
 • дезінфекція. Новий горщик необхідно помити гарячою водою, додавши в неї антибактеріальний засіб (наприклад, рідина для миття посуду), добре прополоскати і висушити. Так ви уникнете розвиток бактерій, які можуть стати причиною серйозних захворювань екзотичної рослини.

Готуємо грунт

Ще однією важливою умовою правильної пересадки фаленопсиса вважається грунт. І зверніть увагу на те, що грунт для орхідей не підійде! Справа в тому, що до складу цієї суміші входить торф, а він заважає просушування субстрату. У підсумку коріння знаходяться в постійній вологи і згнивають. Кращими компонентами для субстрату під фаленопсис є мікс з:

 • дрібної соснової кори;
 • деревного вугілля;
 • сфагнуму (моху).

І ще: грунт не можна викладати в горщик відразу після покупки. Його необхідно обов’язково знезаразити. Для цього:

 1. Заливаємо суміш окропом (або кип’ятимо на невеликому вогні 2-3 хвилини).
 2. Даємо охолонути.
 3. Промиваємо.
 4. Просушуємо 20-24 години при кімнатній температурі.

10 кроків до нового місця проживання

Весь покроковий процес пересадки орхідеї «фаленопсис» в домашніх умовах можна розділити на два етапи.

Підготовка

Якщо ви не перевалюєте орхідею (про що було розказано вище), а саме пересідає, то рекомендуємо діяти за наступною схемою:

 1. Злегка обминаємо горщик, щоб коріння відчепилися від його стінок, і виймаємо ком з субстратом.
 2. Кладемо кореневище в посуд з теплою водою, через 15-20 хвилин зчищаємо руками прилиплі частинки ґрунту від коренів. Якщо зробити це складно, то можна спробувати допомогти струменем душа. Зовсім не піддаються частинки краще залишити.
 3. Оглядаємо корені, видаляючи хворі, сухі. При пошкодженні лише частині відростка можна відщипнути тільки її. Зверніть увагу на те, що ніж або ножиці, якими ви будете працювати, повинні бути ретельно продезінфіковані.
 4. Присипаємо зрізи подрібненим активованим вугіллям (або мажемо зеленкою) і залишаємо просушуватися на 2-3 години.
 5. Відрізаємо сухі квіти і визначаємося з долею тих листів, які знаходяться поруч з корінням у самого ґрунту. Їх можна зрізати (а коріння занурити в субстрат) або залишити – тоді кілька відростків залишиться поза грунту. Вибір за вами.

Пересадка

Підготовлена орхідея готова до знайомства з новим горщиком.

 1. На дно ємності викладаємо дренаж (камінці, керамзит тощо).
 2. На 1 см насипаємо субстрат.
 3. Вставляємо фаленопсис в горщик, залишаючи 1-1,5 см стебла до нижніх листків не присипаними грунтом.
 4. Заповнюємо субстратом вільний простір.
 5. Зміцнюємо верхній шар так, щоб рослина не хиталося.

Якщо фаленопсис згодом буде прогинатися під вагою квітконоса, то можна встановити спеціальну підпірку.

Пересадка орхідеї «фаленопсис» в домашніх умовах — хоч і копітка справа, але цілком доступна навіть для тих, хто вирощує тільки перше покоління витонченої квітки. Дотримуйтесь всю технологію і не нехтуйте дезінфекцією – це запорука здоров’я вашого вихованця. А він, у свою чергу, буде довго радувати око своїм неймовірної краси цвітінням.

Залишити коментар