Перелом мізинця на нозі: симптоми. Що робити?

Кожен з нас хоча б раз у житті вдарявся пальцями ноги об меблі, поріг або камінь на вулиці. У більшості випадків больовий синдром проходить через кілька секунд.

А ось сильні ушкодження можуть стати причиною порушення цілісності кісткової тканини. Як розпізнати перелом мізинця на нозі? Розкриваємо всі секрети.

Причини і види недуги

У більшості випадків ми не звертаємо уваги на хворобливі відчуття в фалангах пальців ніг, а даремно. І ось при черговій зустрічі з подружкою ви скаржитеся, що ушибли мізинець і відчуваєте біль у нозі. Що це – забій або перелом? Без допомоги травматолога тут не обійтися.

Згідно зі статистичними даними, 95% медичних випадків пов’язані з отриманням травми і лише 5% переломів крайньої фаланги ноги можуть стати наслідком розвитку серйозного захворювання, зокрема:

 • остеопорозу;
 • остеомієліту;
 • злоякісних новоутворень;
 • туберкульозних процесів.

Переломи можуть бути відкритими і закритими. Жартівливу фразу з кінофільму «Діамантова рука» напевно зараз згадали багато. При закритому переломі шкірні покриви залишаються неушкодженими. Відкритий перелом діагностувати нескладно і самостійно. Частина кісток буде виходити за межі шкірних покривів.

В залежності від ступеня тяжкості, порушення цілісності кістки може бути осколковим, зі зміщенням або без такого. Також лікарі класифікують переломи крайніх фаланг нижніх кінцівок у відповідності з формою деформації кістки.

Вірні ознаки перелому

Ознаки перелому мізинця на нозі потрібно знати для того, щоб своєчасно звернутися за кваліфікованою допомогою до травматолога. У більшості випадків ми пускаємо на самоплив і не оцінюємо ситуацію серйозно. Якщо не проводити лікування, можуть розвинутися ускладнені наслідки.

Отже, як же розпізнати перелом мізинця на нозі? Симптоми його вельми специфічні:

 • відразу після травми поворухнути мізинцем не представляється можливим;
 • при рухової активності відчувається інтенсивний больовий синдром;
 • палець викривлений в сторону, це помітно по відношенню до інших фаланг.

Ці симптоми з’являються миттєво після порушення цілісності кісткової тканини. Пізніше клінічна картина доповнюється вторинної симптоматикою:

 • синцем у місці перелому;
 • постійним дискомфортом і тягнуть больовими відчуттями;
 • набряком кінцівки.

Важливо! Симптоматика може бути яскраво вираженою, якщо перелом стався в нижній частині фаланги. У будь-якому випадку потрібно звернутися до травматолога, який призначить комплексне лікування.

Правила надання першої допомоги

Кожен чоловік повинен знати, який комплекс невідкладних заходів потрібно виконати до транспортування пацієнта до лікувального закладу. Не завжди відразу вдається відправитися в травматологічний пункт.

Якщо перелом відкритий, то в першу чергу потрібно обробити уражену ділянку шкірних покривів антисептичним засобом. Це дозволить уникнути ускладнень, в тому числі і нагноєння. Також необхідно виконати наступні дії:

 • щоб зменшити набряклість в області перелому, потрібно докласти прохолодний компрес;
 • компрес витримують протягом півгодини;
 • потім пошкоджену кінцівку потрібно гарненько зафіксувати за допомогою звичайного або еластичного бинта;
 • зламаний мізинець акуратно фіксують до інших пальцях.

Транспортувати пацієнта в лікарню краще в лежачому положенні.

Рада! Небажано наступати на ногу, мізинець якої зламаний. При можливості тримайте ногу в декількох сантиметрах від підлоги.

Особливості лікування

Багато людей, які перенесли перелом мізинця на нозі, цікавилися, скільки заживає травма. Тривалість загоєння може тривати від двох місяців до півроку. Все залежить від ступеня тяжкості ушкодження.

Ми вже розповіли, що робити при переломі мізинця на нозі.

Важливо! Ні в якому разі не нехтуйте допомогою фахівців. Після надання першої допомоги потрібно відвідати травматолога, який зробить рентгенологічне обстеження і поставить діагноз.

У більшості випадків зламана фаланга просто фіксується лейкопластирем до сусідніх пальцях. Якщо ускладнений перелом зі зміщенням, може накладатися на ступню лонгета.

Іноді може знадобитися хірургічне втручання. Проводиться воно під дією місцевих анестезуючих засобів. Після закінчення перших двох тижнів після перелому пацієнту потрібно поступово розробляти суглобову тканина. Тривалий час палець був нерухомим, тому хрящову поверхню втрачається. Лікарі прописують спеціальні гімнастичні комплекси.

Особливості реабілітаційного періоду

Щоб зрощення кісткової тканини пройшло без ускладнень і як можна швидше, в процесі реабілітації потрібно забезпечити кінцівки повний спокій. Лікарі взагалі не рекомендують наступати на ногу. Постарайтеся виконувати це розпорядження.

Прискорити процес відновлення кісткової тканини допоможуть фізіотерапевтичні процедури, гімнастика, вітамінні фармакологічні комплекси. Дуже добре допомагає масаж, але перші два тижні якісь дії і процедури протипоказані.

Якщо перелом мізинця торкнувся нервові закінчення, лікар може застосувати нейростимуляцию. Додатково пацієнту дозволяється приймати фармацевтичні препарати, надають болезаспокійливу дію.

Небезпека наслідків

Будь-яка травма, навіть сама незначна, може стати причиною розвитку ускладнених наслідків. При порушенні цілісності кістки мізинця на нозі може бути перебита нігтьова пластина. У такому разі з’являється гематома. Ніготь буде довго відростатиме. У виняткових випадках може знадобитися втручання профільного лікаря.

На тлі перелом мізинця може розвиватися хронічний артроз. Але це буває тільки у випадку відсутності належного лікування.

Як відрізнити перелом від удару?

Насправді зробити це дуже складно. Легко діагностується перелом зі зміщенням кістки і порушенням цілісності шкірних покривів. В іншому симптоматика перелом мізинця дуже нагадує забій.

У будь-якому випадку потрібно звернутися до лікаря і пройти обстеження. Якщо ви хочете самостійно визначити, чи є перелом, зверніть увагу на наступні ознаки:

 • при порушенні цілісності кістки під час постукування по мізинця відчувається гострий больовий синдром;
 • зламаний палець повністю знерухомлений.

Перелом мізинця – це хвороба, яку потрібно лікувати. Якщо пустити все на самоплив, кістка може зростися неправильно. Це негативно позначиться на ході людини. З часом будуть з’являтися больові відчуття і можуть розвинутися ускладнені наслідки, в тому числі і остеомієліт. Будьте здорові!

Залишити коментар