Передпологова підготовка

Від того, яке розташування прийняв плід в матці, багато в чому залежить розродження – як воно буде проводитися, потрібна операція. Характеризується стан положенням плода: передлежанням і позицією. Що означають ці терміни, і як кожне положення позначається на перебігу пологів?

Положення плода при вагітності

Раніше 32 тижні положенням майбутнього немовляти цікавляться лише в ознайомчих цілях. Організм плаває в порожнині матки – до 20 тижня вільно, а потім вже наштовхуючись на стінки.

У 3 триместрі вже гінекологи намагаються з’ясувати, яке передлежання плоду – так як нижнім фрагментом він впроваджується сегментарно в малий таз. До 36 тижня жінка зможе спробувати перевернути його – якщо він розташований неправильно – з допомогою спеціальних вправ, надалі поворот плода скрутний.

Проведення пологів багато в чому залежить і від положення плода – цим терміном визначається відношення умовної лінії, яка проходить вздовж хребта до вертикальної осі матки.

Теж умовної лінії, яка розділяє її на ліву і праву частини.

Зазначаються: поздовжнє, поперечне і косе положення плоду. При тазовому або головному старанності самостійні пологи можливі – вісь матки і плоду збігаються.

Косе положення плоду при вагітності, або поперечне, є показанням для кесаревого розтину. Наступна характеристика – позиція. Це положення визначає розташування плода відносно стінок матки. Якщо спина майбутнього немовляти звернена вперед – це переднє передлежання.

Ідеальна підготовка майбутнього немовляти до появи на світ – на 38 тижні він розташовується в матці в поздовжньому положенні, потиличному передлежанні, в позиції переднього виду. Якщо положення таке ж, але позиція заднього виду, пологи проводяться природним шляхом, але можуть бути затяжними.

Яким буває старанність?

Види прилежаний:

 • головне – ця позиція вважається правильною – головка впроваджується сегментом в область малого тазу;
 • тазове – біля входу в малий таз жінки перебувають ніжки дитини;
 • сідничне – тіло склалося, як складаний ножик – ніжки витягнуті, сегментарно в малий таз жінки впроваджуються сідниці, головка майбутнього немовляти зверху.

При головному старанності теж можуть виникати різні патології, якщо голова розгорнута «неправильно». При потиличному старанності на світло спочатку з’являється потилицю – пологи при такій позі проходять легко.

Лобне – при цьому положенні зазвичай проводять кесарів розтин, так як якщо у немовляти закинута голова, при народженні можуть з’явитися:

 • зміщення шийних хребців;
 • гіпоксія;
 • травмування матері – розриви матки і промежини.

При особовому старанності техніку родопомочі визначає акушер.

Діагностика розташування

Ще 30 років тому лікарі визначали позицію дитини перед народженням на дотик – проводили огляд на гінекологічному кріслі, пальпировали живіт, орієнтувалися на опуклості і серцебиття. Помилка в діагнозі обходилася дорого – доводилося розплачуватися здоров’ям матері і немовляти, але навіть досвідчені лікарі могли помилятися — при багатоводді і багатоплідді.

До речі, багатоплідність тоді теж іноді виявляли під час пологів.

В даний час визначити, як розташований плід в матці, можливо з самого початку вагітності – завдяки УЗД обстеження. Лікарі зазвичай повідомляють жінкам інформацію, як влаштувався майбутній немовля.

Вагітні повинні знати, що якщо зафіксовано косе або поперечне положення плода на 20 тижні, то турбуватися не варто. По мірі розвитку плід встигне ще кілька разів перевернутися.

Зараз самостійно визначають положення дитини жінки з цікавості. Для цього слід лягти на спину, на рівну поверхню, і постаратися – при великому животі важко побачити опуклості. Це зробити легше, якщо малюк знаходиться спиною вгору.

На опуклості слід натиснути. Якщо під рукою опуклість опускається – ця головка. При косому або поперечному положенні головка знаходиться ліворуч або праворуч.

Причини неправильного розташування плода

На стан майбутньої дитини в матці впливають такі причини:

 • недолік або надлишок навколоплідних вод;
 • вроджені аномалії матки;
 • багатоплідна вагітність;
 • індивідуальні особливості жінки – її конституція;
 • висота передлежання плаценти;
 • активне або пасивне стан;
 • розміри голівки дитини;
 • в’ялість м’язів преса;
 • поза під час нічного відпочинку.

Основними факторами, що впливають на стан плоду, вважаються рухова активність розвивається дитини і рефлекторні скорочення матки.

Як налаштуватися на благополучні пологи?

Якщо зафіксовано косе або поперечне положення плода до 36 тижнів, то жінці потрібно налаштовуватися на кесарів, але все ж зробити спробу перемістити неслухняного дитини у правильне положення.

До речі, якщо майбутній немовля вже зараз демонструє характер і лягає так, як йому зручно, то з чим доведеться зіткнутися жінці надалі! Вправи потрібно починати робити, як тільки термін досягне 32-36 тижнів вагітності.

Комплекс потрібно виконувати 3-4 рази на день протягом 10 днів.

 1. Повороти в ліжку з боку на бік – в кожному положенні потрібно полежати 10 хвилин;
 2. Лежачи на спині підняти таз вище голови– для цього під нього треба підкласти подушку. Фіксація руху до 10 хвилин;
 3. Вправа, яка виручає в будь-якій ситуації – «кішка». Потрібно прийняти колінно-ліктьове положення, на вдиху підняти спину по котячі, на видиху повернутися у вихідне стан. Ця поза нормалізує тиск, знімає м’язовий тонус, допомагає нормалізувати кровопостачання головного мозку.

«Кішку» слід зробити до 10 разів.

 1. З положення «кішка» приймають наступну позу – опускають голову і піднімають куприк – фіксують стан на 15 хвилин;
 2. Поворот з боку на бік. Жінка лягати на ту сторону, де знаходиться таз немовляти, притискає вільну зігнуту ногу до живота, потім різко її відводить убік і повертається на інший бік.

Всі вправи, крім «кішки» повторюють 3-4 рази. Не можна робити вправи, якщо на матці є післяопераційні рубці, аномальне передлежання плаценти, в анамнезі новоутворення різної етіології, хронічні захворювання ендокринної і серцево-судинної систем.

Якщо плід не повернувся, акушером-гінекологом може бути прийнято рішення провести процедуру зовнішнього повороту плода. Операція виконується тільки при благополучному перебігу вагітності і хорошої рухливості плоду, з 36 тижня. Для цього потрібна письмова згода жінки.

Жінку вкладають на бік, в бік якого зафіксовано відхилення передлежачої частини. Потім лікар фіксує голівку і при перевороті жінки на інший бік намагається надати плоду необхідне положення.

Наступний спосіб зовнішнього повороту.

 • Для знеболювання вводиться «Промедол» підшкірно, також перед процедурою необхідно звільнити сечовий міхур;
 • Потім жінка укладається на спину на жорстку кушетку, згинає ноги і притягує до живота;
 • Лікар намагається захопити руками голівку і сідниці плода, намагається його розгорнути, як штурвал.

При проведенні повороту можуть виникати ускладнення: відшарування плаценти, виникнення гіпоксії плода.

Якщо проводяться природні пологи при косому положенні плоду, то виконується акушерський внутрішньо-зовнішній поворот – одну руку вводять у матку, іншу кладуть на живіт матері, намагаються захопити ручку або ніжку дитини і розгорнути його відносно поздовжньої осі матки.

Останнім часом до цього прийому доводиться вдаватися досить рідко – його важко виконати технічно, і у випадку помилки – може привести до летального результату для немовляти. Крім того, провести розворот можливо тільки коли голівка немовляти відповідає розміру тазу матері і при нормальній кількості навколоплідних вод.

Косе або поперечне положення плода є прямим показанням до кесаревого розтину. Оперативне втручання допомагає зберегти здоров’я матері і немовляти.

Залишити коментар