Перебої в роботі серця: причини і лікування

Серце – це головний орган нашого тіла, справжній мотор, що забезпечує життєдіяльність всіх інших систем, органів і тканин. Навіть незначні порушення в його роботі здатні спровокувати серйозні проблеми, які можуть коштувати життя людини.

Наскільки небезпечні перебої в роботі серця і коли варто звернутися до лікаря?

Перебої в роботі серця – перший ознака аритмії

Будь-яка людина рано чи пізно починає скаржитися на періодичні порушення роботи серця. Найбільш неприємні відчуття викликають перебої у серцевих ритмів в стані спокою, коли ми відпочиваємо або лягаємо спати.

Не завжди такі порушення можна назвати критичними, особливо, якщо епізоди збоїв проявляються рідко і короткочасно. Але найчастіше такі симптоми свідчать про наявність серйозного захворювання, яке може загрожувати життю хворого. Чому виникають перебої в роботі серця, причини захворювання і методи його усунення – тема, про яку важливо поговорити вчасно.

Коли хворий скаржиться лікареві на неприємні відчуття в області грудної клітини, коли серце «бухає», «перевертається» або «шалено стукає», той, насамперед, запідозрить аритмію. Аритмія – це ціла група захворювань, пов’язаних з порушеннями серцевого ритму. У здорової людини серце в стані спокою здійснює 60-75 ударів в хвилину. При аритмії частота, порядок і ритмічність ударів порушується.

Не завжди захворювання обертається небезпечними наслідками для хворого і позначається на якості життя. Але в більшості випадків аритмія вимагає серйозного лікування, так як є ускладненням перенесених захворювань і вносить порушення в характер кровотоку, тому переноситься досить важко.

Щоб перебої в роботі серця в стані спокою не стали вироком для нормальної трудової діяльності і суспільного життя, варто вчасно прислухатися до організму і звернутися до лікаря при перших проявах захворювання.

Ознаки і симптоми

Коли серце б’ється нормально, ми найчастіше не помічаємо його праць. Але будь-які зміни ритму серцебиття відразу дають про себе знати, викликаючи дискомфорт або хворобливі відчуття.

На які ознаки слід звернути увагу в першу чергу:

 • Відчуття тремтіння в області грудей, говорять про прискореному серцебитті. Не завжди цей симптом пов’язаний з аритмією, особливо якщо людина хвилюється або відчуває стрес. Варто звернути увагу на тріпотіння в області грудей саме в стані спокою.
 • Уповільнений темп биття серця. У цього симптому є інше визначення, що застосовується в побуті, – «серце завмирає».
 • Задишка. Хворому важко дихати не просто після піших або бігових прогулянок, але навіть після виконання звичних побутових дій, наприклад, після догляду за собою.
 • Запаморочення, переднепритомний стан, втрата свідомості.
 • Біль в області грудної клітини. Спочатку больовий синдром може повністю бути відсутнім, але по мірі розвитку захворювання він наростає.

У рідкісних випадках перебої в роботі серця зовсім не відчуваються хворим і виявляються випадково при комплексних медичних обстежень та проходження ЕКГ. Що ж, це говорить про те, що для мінімізації ризику аритмії слід стежити за своїм здоров’ям і наносити спільні візити до лікарів, як мінімум раз у рік .Особливо, для тих, хто перебуває в групі ризику.

Хто в групі ризику: Причини патології

Існуюче в народі думка про прямий зв’язок перебоїв в серці і захворювань серцевого м’яза вірно лише наполовину. Насправді причин розвитку аритмії настільки багато, що їх навряд чи вдасться перерахувати. Спровокувати перебої в серці можуть як поширені захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту чи нервової системи, так і банальні причини начебто хронічних запорів або зловживання солодким.

До основних патологій, найчастіше призводить до аритмії, відносять:

 • Вади серця.
 • Ішемічну хворобу.
 • Гормональну дисфункцію.
 • Захворювання ЦНС.
 • Інфекції.
 • Перевантаженість організму токсичними та наркотичними речовинами, зокрема алкоголем та нікотином.

Як лікувати перебої в роботі серця

Сучасна медична наука дає хворому достатньо швидко і ефективно позбутися від недуги. Але існує непорушне правило – лікування призначається тільки після ЕКГ і постановки точного діагнозу. Справа в тому, що подальші дії лікаря будуть відштовхуватися від різновиду аритмії.

Виділяють два основні методи лікування:

 • Терапевтичний;
 • Хірургічний.

Терапія передбачає лікування хворого антиаритмічними препаратами. Вони поділяються на 5 груп: одні уповільнюють роботу передсердя, інші, навпаки, стимулюють прискорення. Ось чому ЕКГ настільки важливо на етапі діагностики.

Хірургічне втручання застосовується все рідше. Воно передбачає встановлення електрокардіостимулятора, який буде штучним чином запускати роботу серця за допомогою електричних імпульсів.

Лікарі настійно не рекомендують ризикувати власним здоров’ям і вдаватися до методів самолікування засобами народної медицини. Безконтрольне вживання Бадів і лікарських трав може спровокувати аритмію саме по собі або зовсім не справити очікуваного ефекту і лише втратити час.

Тим не менш, деякі дари природи стануть відмінними засобами профілактики, так як допоможуть заповнити в організмі нестача магнію, калію та інших вітамінів і мінералів. Навіть лікарі рекомендують включити в раціон цитрусові, персики, селера, чорну смородину і глід.

Можна скористатися одним з рецептів відварів:

 • Залити 2 склянками окропу 2 ст. ложки квіток календули. Настояти протягом пари годин, пити по половині склянки настою не менше 4 разів на день.
 • Залити склянкою окропу 2 чайні ложки квіток волошки. Приймати по третині склянки 4 рази на день.
 • Прокип’ятити 200 мг кори горобини в 500 мл води протягом 2 годин. Відвар відсудити і процідити. Приймати 50 мл тричі на день.

Профілактика захворювань серця

В основі профілактики будь-якого захворювання лежить здоровий спосіб життя та відмову від шкідливих звичок. Важливо уникати стресових ситуацій, частіше гуляти на свіжому повітрі, уникати перегрівів і переохолоджень, не носити занадто тісний одяг. У фізичних навантаженнях також необхідно знати міру – спорт робить позитивний вплив, якщо він дарує заряд бадьорості, але не перевантажує організму.

Якщо ж у пацієнта діагностовано захворювання щитовидної залози, порушення в роботі ЦНС або інфекційні захворювання, тоді найкращою профілактикою стає позбавлення від основної патології, яка надалі ризикує стати причиною перебоїв у роботі серця.

Які ще заходи радять приймати фахівці, щоб перебої в роботі серця Вас не турбували:

 • Контроль над вагою, над рівнем глюкози. Цукровий діабет, порушення ліпідного обміну і зайва вага значно впливають на стан кровоносних судин і рівень тиску, а в подальшому призводять до аритмії. Профілактика перебоїв серця зводиться до профілактики ожиріння і порушення в роботі підшлункової залози.
 • Медикаментозна профілактика. При виявленні у пацієнта захворювання, ускладненням якого є аритмія, кваліфікований лікар наперед призначає препарати на основі калію і магнію. Крім вітамінно-мінерального комплексу, призначається прийом антиаритмічних медикаментів, переважно адреноблокаторів.
 • Дієта. Контроль над добовим раціоном захищає не тільки від ожиріння, але і від браку в організмі калію і магнію, що забезпечують нормальну роботу кровоносної системи.

Як говорить відома народна мудрість, попереджений – значить, озброєний.

Озбройтеся знаннями про свій організм, щоб протидіяти будь-яким хворобам і збереження здоров’я і довголіття!

Залишити коментар