Пастеризоване молоко: корисні властивості, приготування в домашніх умовах

Конкурувати зі свіжим парним молоком навряд чи зможе будь-який інший вид цього продукту, оскільки саме в ньому міститься маса корисних речей. При обробці корисних речовин стає менше, але це єдиний спосіб зберегти продукт на більш тривалий термін і дати можливість вживати його не тільки жителям сільської місцевості, але і жителям міст.

На полицях магазинів ми часто бачимо пастеризоване молоко, яке є досить корисним. Є і інші види обробки – стерилізація, ультрапастеризація. Чим вони відрізняються і який з видів так званої «білої аптечки» є найбільш корисним?

Пастеризований продукт

Сам процес являє собою обробку високими температурами, необхідну для того, щоб збільшити термін зберігання молока. Після процедури він становить близько тижня і не більше.

Сповільнити процес скисання дозволяє нагрівання молока до температури 80-100 градусів. В таких умовах рідина перебуває протягом 15-20 секунд, яких достатньо для знищення патогенних бактерій і мікробів.

Чим корисне молоко після пастеризації? В ньому зберігається левова частка вітамінів і мінералів, які містяться в самому продукті.

Корисні властивості пастеризованной «білої аптечки» такі:

 • До її складу входить багато білка;
 • У добу потрібно вжити склянку рідини, щоб отримати кальцій, кількість якого становить близько половини добової норми, необхідної організму;
 • Корисним робить її великий вміст таких мінералів, як йод, стронцій, калій, мідь, молібден;
 • Багата «біла аптечка» і вітамінами, зокрема, групи B і вітамін D.

У процесі повторної обробки пастеризованого молока допомогою високих температур користь першого знижується, тому відповідь на питання про те, чи потрібно його кип’ятити, очевидний – робити цього не варто.

Говорячи про користь продукту, потрібно згадати і про те, що калорійність його відносно мала. Так, у «білій аптечці» жирністю до 2,5% міститься близько 54 кКал/100 г, а в продукті жирністю 3,5% — 60 кКал/100 р. У зв’язку з цим без остраху зіпсувати фігуру можна вживати пастеризоване молоко жирністю до 3,5%.

Що стосується додаткової термічної обробки, деякі мами досі сперечаються про те, чи потрібно кип’ятити пастеризоване молоко, якщо воно призначене для вживання дитиною. В цьому немає жодної необхідності, оскільки всі шкідливі мікроорганізми, які могли міститися в ньому, вже знищені, а повторна обробка лише позбавить «білу аптечку» від частини корисних речовин.

Який краще?

Крім пастеризованого, не рідше сьогодні можна побачити у продажу і інші види молока – стерилізований, ультрастерилизованный продукти. Щоб зрозуміти, який з них краще, потрібно розібратися, яка між ними різниця.

Стерилізоване

Обробка цього виду «білої аптечки» передбачає її нагрівання до високих температур протягом декількох хвилин, завдяки чому знищуються мікроби. Як правило, таку продукцію на підприємствах упаковують у паперові пакети або скляну тару, а зберігатися стерилізоване молоко може більше 10 діб. При цьому, за запевненням виробників, його обов’язково відправляти в холодильник. Правда, розкриту продукцію слід зберігати в умовах холоду.

При такій обробці знищуються не тільки хвороботворні мікроорганізми, але й чимала частина корисних бактерій. У зв’язку з цим кип’ятити молоко додатково теж не слід.

Тим не менш корисними властивостями така продукція теж має:

 • У ній містяться такі мінерали, як фосфор, калій, хлор, кальцій;
 • Багата вона і вітаміном A, сприяє збереженню і поліпшенню зору;
 • Калорійність продукту теж може порадувати, у тому числі і тих, хто ревно стежить за фігурою – близько 65 кКал/100 р.

Ультрапастеризоване

«Біла аптечка» у цьому випадку обробляється всього протягом декількох секунд. При цьому ультрапастеризоване молоко піддається впливу температури, що становить 130-150 градусів, після чого відразу ж упаковується.

Такий спосіб обробки не дозволяє зберегти більшу частину вітамінів, мінералів цілісного продукту, зате він може зберігатися протягом кількох місяців.

Продукція володіє такими корисними властивостями:

 • Вона безпечна навіть для дитини, тому як хвороботворні бактерії в ній знищуються;
 • У ній зберігаються такі корисні мінерали, як натрій, залізо, цинк, калій, марганець, магній, кальцій;
 • Є в продукті та вітаміни групи B, C, A, D;
 • Виробники цієї продукції стверджують, що вона сприятливо впливає на серцево-судинну систему, ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Говорячи про те, яка різниця між пастеризованим, ультрапастеризованным і стерилізованим молоком, потрібно розуміти, що передусім вона полягає у способі обробки. Вона ж зумовлює і рівень вмісту в «білій аптечці різних видів корисних речовин.

Деякі люди не бачать принципової різниці між усіма видами обробки. Для них має значення, що вони купують молоко, очищене від хвороботворних бактерій.

Але якщо ви хочете отримувати від молока не тільки смакове задоволення, але і користь, вам слід знати, яке краще – пастеризоване, ультрапастеризоване або стерилізоване. Найбільша кількість корисностей зберігається в пастеризованной продукції, яку не потрібно кип’ятити перед вживанням.

Як пастеризувати молоко самостійно?

Зробити це можна в домашніх умовах. При цьому процесі зберігається більше корисних властивостей продукту, ніж цей вид обробки вигідно відрізняється від звичайного кип’ятіння.

Багато людей бояться пити незбиране молоко, побоюючись, що в ньому можуть бути мікроби, тому вони воліють пастеризувати його в домашніх умовах, і ось як це можна зробити.

Процедура пастеризації

 1. Готуємо кілька чистих скляних пляшок, лід, 2 каструлі, термометр.
 2. Продукт заливаємо в каструлю, нагріваємо, контролюючи температуру, яка повинна скласти 65 градусів, за допомогою опущеного в неї термометра.
 3. Весь час помішуйте «білу аптечку» протягом 20 хвилин, щоб вона не пригоріла, перебуваючи під впливом високої температури.
 4. Далі процес виготовлення припускає наповнення льодом другої посудини, діаметр якої повинен бути на порядок більше, ніж діаметр першої.
 5. Переміщаємо каструлю з молоком в каструлю з льодом, продовжуємо помішувати «білу аптечку» до повного охолодження.
 6. Коли це станеться, розливаємо продукт в пляшки, відправляємо в холодильник, де він і буде зберігатися.

Як вибрати якісну продукцію в магазині?

Навіть знаючи, який з видів «білої аптечки» краще, не завжди можна придбати якісний товар з усіх представлених в магазині.

Як не помилитися у виборі?

Ось декілька порад:

 • Подивіться на дату виготовлення і термін зберігання. Останній повинен становити не більше тижня. Якщо вказаний більш тривалий термін, швидше за все, в продукції використані штучні добавки, консерванти, які не повинні бути у складі якісного молока;
 • Вивчіть склад продукту. Якщо в нього входить незбиране молоко, значить, він натуральний. Проводиться також продукція, що представляє собою суміш відновленої і цілісною «білої аптечки». Це означає, що в ній міститься сухий компонент, користь якого нижче, ніж цільного;
 • Вивчаючи питання, яке молоко якісне, зверніть увагу і на те, що у «білій аптечки» не повинно бути осаду, який може свідчити про наявність у складі різних шкідливих добавок, у тому числі антибіотиків;
 • Краща тара для «білої аптечки» – скло або картон, а ось поліетилен може давати їй неприємний запах і присмак.

Цей продукт – один з найважливіших в раціоні людини, тому до його вибору варто підходити відповідально, а особливо якщо він купується для дитини.

Залишити коментар