Паротит (свинка) у дітей: ознаки, симптоми і лікування

Паротит, також відомий як свинка, прийнято вважати дитячою хворобою. І дійсно, цим захворюванням хворіють переважно діти у віці від 5 до 15 років. Зрозуміло, підхопити свинку можуть і дорослі, але в їхньому випадку хвороба буде протікати довше і важче.

Що стосується саме дитячого паротиту, то протікає він не особливо важко. Однак є ряд ускладнень, які можуть бути небезпечні для дитини.

Причини захворювання

Розвиток хвороби викликає вірус епідемічного паротиту. Потрапляючи в організм дитини, він вражає видільну систему, викликаючи хворобливі відчуття. Іноді трапляється так, що ураженими виявляються майже всі залози: слинні, підшлункова, щитовидна, статеві. Але найчастіше удар припадає на привушні і під’язикові слинні залози.

Передається паротит повітряно-крапельним шляхом. Сприйнятливість до вірусу дуже висока, тому варто лише зараженому дитині покашляти або чхнути в присутності здорових дітей, як починається епідемія. Можливо і контактне зараження через іграшки, особисті речі хворого дитини.

Варто зауважити, що вірус досить живучими. Так що усунення дитини з колективу без подальшої обробки приміщення не дасть ніякого ефекту і не убезпечить інших дітей від ризику захворіти.

Симптоми паротиту

  • Температура. Це один з найперших симптомів свинки. Температура різко підскакує і не рідко до 40 градусів. Збивається температура важко, може триматися близько 5-9 днів.
  • Підвищене слиновиділення. Слина починає виділятися надто інтенсивно, що заподіює незручність. Деколи діткам навіть доводиться спльовувати слину, так як її стає надто багато.
  • Збільшення щік. Через запалення привушної залози щока сильно збільшується поруч з вушною раковиною. При цьому припухлість постійно збільшується в розмірах. Максимуму вона досягає на 6 день захворювання.
  • Вушка дитини можуть сильно віддуватися, що дуже впадає в очі. Обмацування вух та щік дуже болючі і викликають у дитини яскраву негативну реакцію.
  • Різкі болі. В області вух виразно відчувається сильний біль. Також хворобливі відчуття виникають при жуванні і ковтанні. Як правило, біль носить різкий характер, тому не дивуйтеся, якщо прийом їжі буде супроводжуватися сльозами дитини.

Ускладнення паротиту

Найпоширенішим ускладненням паротиту є панкреатит – запалення підшлункової залози.

Розпізнати ви його можете за такими ознаками:

  • втрата апетиту;
  • блювання;
  • порушення стільця;
  • млявість і хронічна втома;
  • сильні різкі болі в животі.

Якщо ваша дитина скаржиться на такі симптоми, терміново викликайте лікаря.

Трохи рідше зустрічаються ураження статевих залоз. Хлопчики, чий паротит виявився запущений, страждають орхітом – запаленням яєчок. Захворювання досить помітно – колір шкіри яєчок різко змінюється, хлопчики скаржаться на болі в цьому місці. Якщо вчасно не взятися за лікування, то можливі такі наслідки, як безпліддя, атрофія яєчок.

У дівчаток діагностувати захворювання важче в силу анатомічних особливостей. Запалення яєчників називається оофоритом. Дівчатка відчувають біль у статевих органах, сечовипускання супроводжується різзю. Якщо у дівчинки вже є менструації, то під час захворювання їх цикл порушується. Несприятливим результатом хвороби може стати безплідність.

Зовсім вже рідкісними ускладненнями паротиту прийнято вважати менінгіт і енцефаліт. Такий результат зустрічається досить рідко.

Як відбувається лікування

Після діагностики лікарі призначають хворим діткам строгий постільний режим, який необхідно буде дотримуватися близько тижня. Прописується дієта, яка виключає продукти, що викликають посилене виділення слини. Призначають полоскання ротової порожнини дезінфікуючими засобами.

Якщо хвороба дитини прийняла занедбаний стан, то призначається додаткове лікування з використанням медикаментів і уколів в залежності від виду та ступеня ускладнення.

Що можете зробити ви?

Свинка належить до тих хвороб, які самостійно лікувати категорично не рекомендується. Батьки не завжди можуть визначити, яка стан хвороби, а значить, ускладнення можуть бути непоміченими.

Тому вам залишається лише викликати лікаря і прислухатися до його порад. Поки чекаєте лікаря, бажано накласти на розпухлі щоки дитини теплу суху пов’язку – це трохи зніме біль. В якості сніданку, обіду або вечері давайте своєму чаду рідку або подрібнену їжу, так як пережовувати страва йому буде дуже і дуже боляче. Якщо дитина недоел, то не змушуйте його.

Профілактика паротиту

Всім відомо, що найкраще лікування — це профілактика. Тому зайвий раз підстрахуватися не завадить. Якщо пройшов слух, що в групі або класі вашої дитини хтось захворів, зводите свого малюка до лікаря. Як вже було сказано, вірус підхопити досить легко, так що краще виявити захворювання на ранній стадії. До речі, якщо у вас є діти, то Ви встигнете їх захистити від хвороби.

Обов’язково робіть планові щеплення. Вакцинація проти паротиту – це, по суті, єдина можливість провести профілактику захворювання. Як правило, такі щеплення робляться в 1 рік і 6 років.

Не забувайте і про себе. Якщо ваша дитина все-таки захворів, носіть будинку марлеві пов’язки. Адже не перехворіли люди вмить підхоплять захворювання. Ну а якщо ви в дитинстві вже перенесли паротит, то боятися нічого – у вас тепер довічний імунітет.

Залишити коментар