Парабени в косметиці: що це, користь і шкода хімічних речовин

Склад косметологічних препаратів, які дівчата купують і використовують кожен день, часто містить у собі безліч хімічних та натуральних компонентів. Розібратися в них не завжди просто, адже хімічні назви мало про що говорять пересічному споживачеві. Але про таких косметичних консерванти, як парабени, чули багато, а також про їх шкоду і негативний вплив на організм людини.

Парабени – унікальні речовини, які забезпечують збереження косметики, і аналогів їм учені поки не знайшли. Це консерванти високої ефективності.

Крім того, вони перешкоджають появі і розмноженню хвороботворних бактерій, тому незамінні у виробництві різних косметичних продуктів. Щоб розуміти, наскільки корисні і шкідливі парабени, а також чим вони небезпечні, варто детальніше вивчити їх особливості, різновиди та властивості.

Що таке парабени і які вони бувають

По своїй структурі парабени є складними ефірами пара-гідроксибензойної кислоти і виходять тільки хімічним шляхом. Відкриття їх властивостей було зроблено близько ста років тому, але лише на початку 2000-х років глибокі дослідження привели вчених до того, якої шкоди парабени можуть завдати організму людини.

Щоб зрозуміти, чи присутні парабени в тому чи іншому косметичному засобі, достатньо почитати його складу.

Ці хімічні речовини бувають таких різновидів:

  • метилпарабен (E218), пропілпарабен (E216), етілпарабен (E214), бутил-, бензилпарабен;
  • изобутил і ізопропіл.

Відповідно європейським нормам і стандартам у кожному тюбику або баночці одного типу парабенів не може бути більше 0,4% від загальної маси. Якщо у складі косметичного засобу присутня суміш речовин, їх загальна частка не повинна перевищувати 0,8%. Хоча багато споживачі, читаючи про шкоду цих речовин і знаючи про їхню здатність накопичуватися в організмі, намагаються купувати косметику, в складі якої їх немає взагалі. Але знайти такі засоби по догляду за собою не так просто.

Небезпека і шкода парабенів

Дослідження, яке виявило шкоду і небезпеку парабенів, було проведено в 2004 році. З тих пір багато косметологічні компанії вживають заходів по зменшенню концентрації цих речовин в своїй продукції, щоб вона не перевищувала норму.

Серед основних чинників їх негативного впливу на людину можна назвати:

  • здатність накопичуватися в організмі внаслідок низького вивідною здатності хімічних речовин;
  • при значному накопиченні парабени можуть впливати на нормальний гормональний фон людини, особливо жінки, підвищуючи ймовірність розвитку раку молочних залоз або яєчників;
  • властивості, посилюють дію ультрафіолетових променів, що провокує прискорення старіння шкіри;
  • за своїм складом і структурі парабени схожі з естрогенами – гормонами людини, тому при постійному і тривалому впливі на організм здатні впливати на функціонування ендокринної системи;
  • у людей, схильних до алергічних реакцій на шкірі, деякі парабени при зовнішньому застосуванні можуть викликати дерматити і роздратування.

Безумовно, чим більше концентрація хімічних речовин в косметичному засобі для тіла або волосся, тим інтенсивніше здійснюється вплив на організм людини. При цьому вчені стверджують, що використання парабенів в межах норми нормально всмоктується і метаболізується людським тілом, не викликаючи негативну реакцію.

Косметика без парабенів

Незважаючи на те, що вчені довели певний шкоду, що парабени у великих кількостях можуть завдати організму, дослідження цих хімічних речовин тривають. Крім того, сучасна косметологія постійно відкриває і застосовує нові компоненти, здатні зберегти якості і властивості косметичних продуктів. Однак аналога парабенів поки немає. Це унікальний консервант, який володіє антибактеріальними і антисептичними властивостями, тому використовується в багатьох лікарських і косметичних засобах.

Оскільки споживачі, незважаючи на запевнення дослідників, стурбовані власним здоров’ям і продовжують шукати на полицях магазинів баночки і тюбики з найменшою кількістю небезпечних речовин у складі, активно продовжується випуск косметики без парабенів і сульфатів взагалі. Наприклад, шампуні для волосбез парабенів і сульфатів не піняться, але при цьому з них не вбираються в шкіру голови шкідливі речовини.

Косметика без парабенів – це особливий процес виробництва, можливість отримати з рослинного екстракту готовий продукт без додавання зайвих компонентів та хімічних речовин. Але складність цього процесу доступна лише великим косметичним концернам, а їх продукція коштує чималих грошей.

Більш дешеві препарати невеликих косметичних компаній теж можуть мати позначку «paraben free», але насправді в їх складі знаходяться замінники або аналоги консервантів, замасковані іншими назвами. Наприклад, написи на флаконах та тюбиках «метагин», «пропагин» або «арагидроксибензоат» свідчать про те, що всередині також є консерванти. Тому не в усіх випадках можна сказати однозначно, що краще.

Альтернатива або замінники парабенів?

Навіть діти середніх та старших класів знають, що використання консервантів у харчовій промисловості, виготовленні лікарських і косметичних препаратів допомагає зберегти продукт на тривалий термін і при цьому зберегти його властивості та якості. А парабени до того ж запобігають розвиток патогенних бактерій всередині того препарату, в якому вони містяться. Тобто допомагають уникнути зараження або негативного впливу зіпсованого кошти на організм людини. Тому без консервантів не обходиться виробництво косметики.

Крім того, і альтернативу таким ефективним і простим хімічним речовинам, як парабени, знайти непросто, хоча пошук і дослідження аналогів тривають постійно в науково-дослідних лабораторіях. А поки споживачі намагаються вчитуватися в склад косметики і намагаються купувати тільки засоби не містять парабенів, в препаратах містяться і інші шкідливі компоненти. Сульфати, спирт, ефірні олії – всі ці замінники консервантів можуть викликати алергічні реакції, пересушувати шкіру і прискорювати процеси старіння.

А купуючи на 100% натуральну косметику, потрібно звертати увагу на термін придатності та зберігання цього продукту. Без консервантів жоден косметичний засіб не може використовуватися довше 2 тижнів. Якщо на упаковці стоїть більший термін, значить, виробник свідомо обманює споживачів, і якість такої косметики залишається під питанням.

Таким чином, парабени – унікальні хімічні речовини, висока концентрація яких дійсно може чинити негативний вплив на організм. Але вибираючи косметику, в якій дотримані допустимі норми парабенів, кожен споживач може бути впевнений у тому, що такий вплив мінімізовано.

Краще всього купувати препарати відомих і перевірених компаній, які несуть відповідальність за власну продукцію та контролюють відповідність складу кожного тюбика або баночки світовим нормам і вимогам.

Залишити коментар