Панічні атаки: симптоми і лікування

Напади, пов’язані з появою незрозумілою і неконтрольованої тривоги, називають панічними атаками. Люди в такому стані відчувають дискомфорт, страх і знервованість, які нічим не обґрунтовані та не мають раціональних причин. Причому інтенсивність таких панічних атак може доходити поведінки, яке складно контролювати.

З чим пов’язані панічні атаки у людей різного віку та роду діяльності, які причини їх викликають, і в яких симптомах це проявляється – розгляд цих передумов дасть можливість вчасно відреагувати на складний стан близької людини або навіть самого себе. Адже якщо ігнорувати проблему і ніяк не лікувати її прояву, що з часом панічні атаки можуть перерости в серйозне психічне порушення та привести до хронічного розладу.

Симптоми панічних атак

Незважаючи на психологічний характер проблеми, пов’язаний більше з емоціями і почуттям людини, ознаки прояву панічної атаки виявляються у фізіологічних симптомах. Серед найбільш яскраво виражених можна назвати:

 • прискорене серцебиття;
 • пітливість при відчутті ознобу у всьому тілі;
 • утруднене дихання і відчуття нестачі повітря;
 • слабкість і запаморочення;
 • болючі відчуття в лівій частині грудної клітки;
 • оніміння кінцівок;
 • відчуття безпричинного страху;
 • перекручування думок і нездатність міркувати спокійно, логічно.

Тривалість такого прояву може бути різною від 5 хвилин до декількох годин. Це залежить від інтенсивності панічної атаки, передумов, які її викликали, і здатність людини контролювати себе. При частому і регулярному появі такої проблеми можуть виникати порушення сну, неспокій, часте пробудження, проблеми з сечовипусканням, психоемоційна, діарея та інші.

В якійсь мірі напад панічної атаки нагадує серцеві порушення, але помітивши та розглянувши всі симптоми, вийде відокремити одне від іншого. Ознаки паніки більше і значніше, ніж в серцевого нападу, вони захоплюють весь організм, і в більшій мірі – мозок, який стає складно контролювати.

Причини появи панічних атак

Сказати точно, які ситуації стали причиною появи у людини нав’язливих станів і панічного настрою, неможливо. У кожному конкретному випадку передумови можуть бути різними, причому як фізіологічними, так і психологічними. Але якщо усереднити дані і спробувати узагальнити всі можливі ситуації, то можна виділити такі передумови, що впливають на появу панічних атак у людини:

 1. Перенесені захворювання або операції. Страх їх відновлення або побоювання негативного впливу лікарських засобів на організм.
 2. Реакція людини на біль або страх руйнування свого тіла, наприклад, після аварій або нещасних випадків. Особливо часто панічні атаки виникають після нападів або насильницької небезпеку життя і здоров’я людини.
 3. Сильний тиск загрозливих ситуацій: страх натовпу, замкнутого простору, публічних виступів, дискомфорт від дуже близького знаходження інших людей, наприклад, в ліфті або громадському транспорті.

 1. Залежність від алкоголю, наркотиків, сигарет і ін. Зміна в головному мозку призводять до нездатності контролювати себе і власну поведінку.
 2. Фізіологічні зміни в житті жінки: початок менструального циклу, початок статевого життя, вагітність, пологи і т. д. Зміна гормонального фону на тлі інформаційної неготовність до нової ролі призводять до порушень самовідчуття і самовизначення. Найбільш яскравий приклад, який знайомий багатьом жінкам – післяпологова депресія.
 3. Тривале перебування в стані сильного стресу, депресії або емоційного напруження, нездатність впоратися з життєвими труднощами.
 4. Втрата близьких людей, розставання з коханою людиною, розлучення, переїзд і втрата друзів – всі ці зміни в звичному оточенні часто впливають на емоційний фон людини.

Фахівці відзначають, що набагато частіше панічні атаки на тлі різних передумов виникають у людей, в роду яких були аналогічні випадки. Тобто спадковість підвищує ймовірність впливу будь-якій життєвій ситуації на прояв порушень психіки.

Знаючи причини і передумови для появи панічних атак, можна проаналізувати власну ситуацію або життя близької людини, щоб зрозуміти, що спровокувало порушення. Тоді буде простіше знайти методи полегшення стану людини і виключити напади паніки.

Що робити з панічними атаками

Важливим фактором діагностування панічної атаки у себе або близької людини є уважне ставлення, відзначення будь-яких змін настрою і поведінки, розбір проблеми в її початковій стадії, відсутність байдужості або ігнорування першим ознак. Будь-який стрес і відхід у себе, замкнутість і небажання звернути увагу на свої відчуття може призвести до масштабів, коли складно буде щось змінити.

Лікування панічних атак включає в себе такі напрямки:

 • медикаментозне втручання;
 • фізіотерапія;
 • відволікаючі методи;
 • емоційну підтримку і допомогу.

Прийом лікарських препаратів

Якщо діагностовано панічні атаки, а не просто тимчасовий перепад настрою, без медикаментів не обійтися. Проте підібрати правильні ліки і призначити грамотне лікування може тільки фахівець, який проведе ретельне обстеження, виявить можливі причини та передумови виникнення проблеми, і тільки після цього дасть рекомендації по прийому таблеток. Навіть медикаменти з розслаблюючим ефектом на основі натуральних компонентів, трав і рослин не варто призначати собі самостійно. В одних випадках це може не дати потрібного результату, в інших – ще більше посилить проблему.

Фізіотерапія

До фізіотерапевтичним методам ставляться: курс масажу, лікувально-профілактична фізкультура, освоєння спеціальних технік дихання, контрастний душ, йога, голковколювання та інші. Деякі з них можна застосовувати на власний розсуд, інші теж повинні бути призначені лікарем і здійснюватися під його контролем. Щоб одержати максимальний і стійкий ефект, необхідно виробити систему, в яку включаються практично всі доступні методи фізіотерапії. Тоді результат буде позитивним і підвищить ймовірність того, що панічні атаки не з’являться знову.

Відволікаючі методи

Серед відволікаючих моментів можна виділити ті, що застосовуються терміново під час наступу панічної атаки, і ті, які варто використовувати в довгостроковій перспективі. До методів надання першої допомоги відносяться: рахунок вголос, спроби заспівати пісню, пощипування шкіри, читання, гра і т. д. тобто людину потрібно постаратися перемкнути з того стану, в якому він знаходиться, на якісь незначні, але відволікаючі дії.

Що стосується довгострокової перспективи, то одним з найбільш дієвих методів полегшення стану є подорож чи невелика поїздка. Зміна обстановки, процес підготовки та розваги себе в іншому місці дають позитивні результати.

Серед інших варіантів можуть бути курси, гурток, нове хобі, заняття спортом, знайомство з новими людьми або зміна роду діяльності.

Емоційна підтримка

Найпростіший, але один з найважливіших методів боротьби з панічними атаками. Присутність люблячого і приймаючого людини поруч допомагає в будь-якій ситуації. Важливо не тиснути своєю турботою і не наполягати на наданні допомоги, але дати зрозуміти, що підтримка поруч, і в будь-який момент можна звернутися до близьким та рідним людям.

Таким чином, панічні атаки можуть виникнути в житті кожної людини, навіть коли особливих передумов для цього немає. Розуміння причин і симптомів такого стану дасть можливість виробити правильну лінію лікування.

Залишити коментар