Панчішне в’язання спицями: схема, опис

Останнім часом багато умільці захопилися в’язанням. Можна з користю провести час і створити ексклюзивний предмет гардеробу. Основу в’язання становить панчішна в’язка спицями. Схему, опис і деякі нюанси її обговоримо в сьогоднішній статті.

Перші кроки у в’язанні

Панчішну в’язку умільці освоюють на самому початку навчання в’язання. Складається такий спосіб в’язання з двох типів петельок — лицьових і виворітних. Давайте для початку обговоримо, як в’язати основні петлі.

Вчимося вив’язувати лицьові петлі

Оскільки основу панчішної в’язки становить чергування рядків, провязанных з особових, а також виворітних петельок, важливо в першу чергу освоїти цю нескладну техніку. Лицьова гладь завжди виходить рельєфною. Існує два основних способи провязывания лицьових петель:

 • за передню стінку;
 • за задню стінку.

У практиці в’язальниці ще називають ці петельки «класичними» та «бабусиними». В обох випадках принцип в’язання однаковий. Відмінність полягає лише в тому, за яку стінку ми захоплюємо петельку.

Важливо! В одному виробі можна чергувати обидва види петель, інакше панчішна в’язка вийде кривої і неоднорідною.

Лицьова петля вывязывается за таким алгоритмом:

 1. Робочу нитку маємо позаду полотна або набірного ряду.
 2. Правою, тобто робочої спицею, ми захоплюємо петлю на лівій голці за стінку, яка лежить на ній.
 3. Акуратно робочої спицею захопимо нитку і витягуємо петельку.
 4. Провязанную петельку переносимо на робочу спицю.

Бабушкіна лицьова петля вывязывается аналогічно, але з однією поправкою: петлю ми захоплюємо за стінку, яка розташована за спицею.

Освоюємо техніку в’язання виворітних петель

Виворітні петлі теж провязывают двома способами:

 • з розташуванням часточки впоперек;
 • з часточками уздовж.

Після провязывания декількох рядів виворітного гладдю ви побачите, що малюнок виходить рельєфним.

На замітку! Початківцям вязальщицам складно визначати, де лицьова сторона, а де виворітна. Подивіться уважно на полотно. Його край завжди буде завертатися до лицьовій стороні.

Виворітна петля з розташуванням часточок поперек в’яжеться за таким алгоритмом:

 1. Робочу нитку тримаємо перед виробом, немов накидаємо на ліву спицю.
 2. Тепер робочу спицю втягає в петельку за передню стінку.
 3. Акуратно загортаємо спицю за робочу нитку.
 4. Спицею протягуємо нитку і витягуємо нову петельку.

Другий спосіб провязывания петлі трохи відрізняється:

 1. Робочу нитку пускаємо перед полотном.
 2. Робочу спицю протягуємо в петельку позаду лівої голки, тобто робити ми будемо за задню стінку.
 3. Робимо захоплення робочої нитки і витягуємо нову петельку.

Якщо узагальнити, то можна прийти до висновку, що лицьові, а також виворітні петлі провязываются за обидві стінки. Малюнок при цьому дещо змінюється, зокрема, його нахил.

На замітку! Іноді в схемах в’язання зустрічаються позначення, де потрібно провязать дві петлі одночасно з нахилом вправо або вліво. Все просто: для правого нахилу в’яжемо за передню стінку, для лівого – за задню.

Про техніку «панчішна в’язка» в подробицях

Схема в’язання в техніці «панчішна в’язка» досить проста. Усі непарні рядки, починаючи з першого, ми в’яжемо виключно лицьовими петельками, а парні – виворітними.

Наберіть на спиці потрібну кількість петель. Обов’язково додайте дві кромочні.

Запам’ятайте золоте правило! У будь-якому в’язаному виробі першу кромочную завжди знімають без провязывания, а останню протягують виворітного петелькою класичним способом, тобто за передню стінку.

Перший ряд в’яжемо виключно лицьовими петлями. Розгортаємо полотно на протилежну сторону і наступний рядок пров’язуємо тільки виворітними петлями. Чергування рядів таким способом застосовуємо до кінця в’язання полотна.

Якщо говорити простою мовою, то виворітна гладь виглядає у формі хвиль або рубчиків, а лицьова – ялинкою.

Рада! Щоб виріб вийшло симетричним і красивим, особові петельки краще пров’язати за задню стінку, а виворітні – за передню. Не потрібно перекручувати петлі.

Поради для початківців в’язальниць

Тепер ви знаєте, що таке панчішна в’язка спицями. Як в’язати виріб таким способом? Візьміть за основу схему вашого виробу. Розрахуйте кількість петель. Для розрахунку потрібної кількості петель використовуйте наступну формулу:

 1. Наберіть на спиці кількість петель, яке за довжиною становитиме 10 див.
 2. Провяжите панчішної в’язкою полотно заввишки 10 див.
 3. Останній ряд потрібно закрити.

Рада! Закриваємо петлі таким чином: пров’язуємо дві петельки одночасно, нову повертаємо на спицю і знову вывязываем пару. Так робимо до закриття всіх петельок.

Тепер розрахуємо, скільки в 10 см петель, припустимо 15. В 1 см виходить 1,5 петельки. Якщо на схемі ширина виробу становить 50 см, то їх потрібно помножити на 1,5 петлі. Виходить, що нам потрібно набрати 75 петельок.

В техніці «панчішна в’язка» можна в’язати різні вироби:

 • светри;
 • жакети;
 • сукні;
 • шкарпетки;
 • шарфи;
 • снуди;
 • палантини;
 • шапки.

На замітку! Ви знаєте, чому цей спосіб в’язання називається «чулочным»? Раніше чергування рядів з лицьових і виворітних петель використовували тільки для в’язання панчіх на чотирьох спицях.

Коли ви досконало опануєте техніку провязывания лицьових і виворітних петельок, зможете без праці створювати справжні в’язані шедеври. Нічого складного в цьому немає, а панчішна в’язка служить основою для в’язання багатьох речей. Творчих вам успіхів!

Залишити коментар