Пальмова олія: з чого виробляють продукт?

Пальмова олія – досить суперечливий продукт, що став предметом багатьох палких дискусій у наукових колах. У наш час він знайшов вражає широке застосування. Ось чому кожній людині важливо розуміти, яку користь і шкоду може приносити пальмова олія, з чого виробляють такий продукт, як він виглядає і де з ним можна зустрітися.

Речовина з неоднозначною репутацією

Сьогодні навіть діти знають, що при покупці харчової і будь-якої іншої продукції важливо звертати увагу на її склад. Основним критерієм правильного вибору стає натуральність компонентів, відсутність різноманітних емульгаторів і консервантів.

Одним з найбільш поширених компонентів у найрізноманітнішої продукції є пальмова олія. Згідно з останніми статистичними даними, житель країн СНД щороку споживає близько 3,5 кг цього продукту. І цей показник поступово збільшується.

Частота і амплітуда використання цього продукту ставлять під сумнів його якість. Так, багато хто не вирішуються купувати дитяче харчування, до складу якого входить той же жир, що є і в косметичних засобах.

Однак, перш ніж ставити хрест на пальмовій олії з-за його підозрілої універсальності, важливо розібратися, як відбувається процес його приготування. Крім того, варто розуміти, що будь-який продукт володіє певним спектром корисних і шкідливих властивостей. Це відноситься і до такої суперечливої об’єкту спорів, як пальмове масло.

З чого виробляють таємниче масло?

Олійна пальма — вихідний матеріал для нашого «головного героя» — виростає на плантаціях Західної Гвінеї, Малайзії, Індонезії та багатьох інших жарких країн. Ці дерева активно експлуатуються, але відшукати пальмова олія в роздрібній торгівлі – непросте завдання. Як правило, його набувають в промислових кількостях, оптом. Тим не менш, спантеличеним покупцям цікаво, як виглядає і чим пахне загадковий рослинний жир, про який зараз стільки говорять.

Виділяють кілька видів пальмової олії, в залежності від яких у готового продукту з’являються ті чи інші характеристики:

 • стандартне пальмова олія – використовується переважно в кулінарії;
 • пальмовий олеїн – найчастіше застосовується в косметичній галузі;
 • пальмовий стеарин – йде в хід в якості масла для смаження, а також для заводського приготування їжі.

Чутки, якими обросло пальмова олія, свідчать про його видобутку чи не з самої деревини. Однак подібне сировину не вживається всередину, а процес переробки часто упускається споживачами з виду.

Технологія приготування пальмової олії включає наступні етапи:

 1. Спершу м’ясиста частина плодів пальми відокремлюється від кісточок.
 2. Далі м’якоть піддається механічному пресуванню з метою вичавки.
 3. Наступний етап передбачає очищення сировини від домішок і води за допомогою центрифуги.
 4. Далі проводиться рафінація, дезодорація і відбілювання отриманого речовини.

Продукт, виготовлений за такою технологією, на 99,9% складається з рослинних жирів, а залишок складають вітаміни А і Е, вода і фосфор.

Переваги і недоліки пальмового жиру

Олія з плодів пальми активно застосовується в харчовій та косметичній промисловості. Тугоплавкість сировини зробила його незамінним у виробництві величезного спектру продукції. Завдяки йому косметика та продукти харчування чудово виглядають, тримають форму і досить довго зберігаються. Легко видобувається рослинний жир відрізняється дешевизною, тому компанії не витрачають величезну кількість грошей на його закупівлю.

Що стосується корисних властивостей пальмової олії, варто зазначити, що деякі виробники навіть рекомендують його в якості лікувального засобу. За їх словами, продукт може надати позитивний вплив на людину в таких ситуаціях:

 • авітаміноз;

 • захворювання очей;
 • анемія;
 • хвороби судин, атеросклероз;
 • профілактика онкологічних захворювань;
 • імпотенція.

Офіційна медицина не поспішає рекомендувати лікування виключно рослинним жиром, однак підкреслює доцільність його застосування в якості цінного джерела вітамінів. У косметології пальмове масло відносять до розряду дієвих антивікових і зволожуючих компонентів.

Однак найбільше сучасного споживача турбує шкоду продукту. Аргументи, висунуті в наукових колах, пов’язані з тим, що дане масло не розчиняється, а з-за відсутності необхідних ферментів погано засвоюється організмом. Таким чином, неконтрольоване споживання вичавки з плодів пальми дійсно може завдати шкоди організму, спровокувавши розвиток хвороб серця і судин. Ще одним мінусом продукту вважаються часті епізоди харчової алергії на нього, особливо у дітей.

Не можна сказати, що негативні властивості пальмової олії вигадані або сильно перебільшені. Однак питання полягає лише в доречності і обсягах його вживання. Повністю утримуватися від продукту доречно тільки у випадку маленьких дітей або алергіків. А при стриманому споживанні усіма іншими такої рослинний жир може принести більше користі, ніж шкоди, — так само як і будь-яке інше масло схожого походження.

Залишити коментар