Озноб без температури: причини у жінок і чоловіків

Порушення роботи організму не завжди супроводжуються жаром і болем. Приводом для занепокоєння і здивування часто стає озноб без температури. Причину такого явища, на перший погляд, з’ясувати непросто. Але аналіз подій, що передують нездужання, допоможе знайти відповіді на багато питань і звільнитися від нав’язливого відчуття мерзлякуватості.

Якщо змінюється рівень тепла у внутрішніх органах, м’язи намагаються його виділити, тому починають дрібно скорочуватися. Тоді людина помічає появу гусячої шкіри, тремтіння — іноді настільки сильний, що стукають зуби. Такий процес найчастіше викликає різка перебудова гіпоталамуса на підтримку більш високої температури тіла у разі попадання інфекції в кров. Але це не єдина причина ознобу, адже іноді морозить і без температури. Отже, розберемося, чому порушується теплообмін, навіть коли немає гіпертермії.

Звідки приходить «таємничий холод»?

Відчуття холоду і тремтіння в м’язах – цілком передбачувана реакція людського організму на такі фактори.

 • Довге перебування в неопалюваному приміщенні, на вулиці в холодну погоду або, навпаки, перегрів

Недолік тепла у зовнішньому середовищі призводить до того, що організм намагається зігрітися самостійно, тому озноб неминучий. А перегрівання організму порушує терморегуляцію.

 • Стрес, почуття страху, сильні емоції, хвилювання, перевтома

Захисні системи активізуються у відповідь на дію зовнішнього подразника у вигляді неординарної ситуації або тривалої праці.

 • Захворювання щитовидної залози

Щитовидна залоза виробляє гормони, необхідні для процесу теплообміну. Порушення функціонування цього органу роблять нормальну терморегуляцію неможливою.

 • Цукровий діабет

Ураження кровотворних органів при цій патології загрожує витонченням і засміченням судин. Внаслідок цього погіршується кровотік, і температура внутрішніх органів знижується.

 • Підвищення артеріального тиску

При перепаді кров’яного тиску незмінно порушується кровообіг – недостатнє кровопостачання органів провокує їх переохолодження.

 • Отруєння, хвороби органів травлення, харчова алергія, порушення метаболізму

Попадання токсинів або алергенів в організм, збої в роботі шлунково-кишкового тракту, неправильний обмін речовин неодмінно пов’язані з активізацією захисної функції.

 • Травма

Під час серйозної травми, крім тканин і кісток, пошкоджуються нервові закінчення. Вони за рахунок до кінця не з’ясованого медиками механізму викликають відчуття замерзання.

 • Застуда

Якщо людина переохолодилася або заразився вірусом грипу, необов’язково відразу почнеться жар: першою ознакою інфікування може бути озноб. Також зараження не супроводжується високою температурою, коли занадто знижений імунітет.

 • Гіпергідроз

Так називається підвищене потовиділення. Воно може турбувати і в нічний час. Природно, що хворій людині доводиться відпочивати на мокрій простирадлі і замерзати.

Окремо слід сказати, з яких причин з’являється сильний озноб без температури. Адже такий стан дуже лякає і змушує пережити чимало неприємних хвилин. Сильно морозить при:

 1. синдром Рейно — через спазми судин;
 2. малярії — в результаті проникнення в кров екзотичного вірусу.

Особливі причини може мати озноб без температури у жінок. Коливання гормонального фону, що обумовлюють збої в теплообміні, нерідкі у представниць прекрасної половини людства в період:

 1. менструації;
 2. вагітності;
 3. клімаксу (вікові зміни – основна причина ознобу без температури у жінок вночі).

Також дам часто «морозить» у зв’язку з погіршенням обміну речовин при порушенні правил здорового харчування під час спроб схуднути за допомогою якої-небудь дієти, не схвалюваної докторами.

Якщо озноб без температури виникає у чоловіків, крім загальних причин, можна запідозрити негативний вплив:

 1. важкої фізичної роботи;
 2. надмірних спортивних тренувань;
 3. чоловічого клімактеричного синдрому.

Які причини найімовірніше, якщо озноб без температури з’явився у дитини? Для дітей характерні:

 1. перевтома через гіперактивності;
 2. перенапруження внаслідок великої кількості нових вражень, емоцій, розумового навантаження;
 3. недосипання;
 4. проблеми з щитовидкою.

Як прогнати мерзлякуватість?

Якщо стало лихоманити після переохолодження, допоможуть зігрітися:

 • плед або вовняний одяг;
 • тепла грілка;
 • напої: гарячий чай або каву, трохи червоного вина.

Наслідки перегріву можна усунути, відправившись в прохолодне приміщення. При емоційному перенапруженні або перевтомі потрібно прийняти заспокійливе трав’яне ліки і лягти спати. У разі інтоксикації, викликаної отруєнням, необхідні абсорбенти, щоб вивести токсичні речовини з організму, при алергії доведеться прийняти антигістамінний препарат.

Потрібне втручання лікаря, який пояснить, як лікуватися і що приймати, якщо морозить через:

 • травми;
 • патології ендокринної системи;
 • гіпертонії;
 • ураженні шлунково-кишкового тракту;
 • підвищеній пітливості;
 • синдрому Рейно.

Ні в якому разі не відкладайте звернення в медустанову, якщо почали сильно мерзнути після повернення з далекої подорожі, адже це може бути малярія – небезпечна хвороба. Коли озноби турбують при клімаксі, порадьтеся з лікарем, який гомеопатичний або гормональний препарат полегшить ваш стан. Трапляється, безпричинне відчуття холоду скаржиться дитина – дайте йому заспокійливу пігулку і укладіть в ліжко. А якщо ці заходи виявилися марними, викликайте лікаря-педіатра та запишіться на прийом до ендокринолога.

Щоб порушення теплообміну не давали про себе знати в майбутньому, регулярно проходьте профілактичні огляди в поліклініці і не допускайте:

 • тривалого перебування на холоді або спеці;
 • стресових ситуацій;
 • надмірних фізичних навантажень.

Озноб без супутньої йому високої температури має своє пояснення. Такий стан найчастіше виникає із-за дуже холодної або спекотної погоди, емоційних переживань, стомлюючих занять. Але перелік причин на цьому не завершено, тому не ставитеся до ознобам з безпечністю. Якщо вони повторюються часто, зверніться до лікаря, адже це може бути проявом серйозного захворювання.

Залишити коментар