Ознаки зневоднення у дитини і методи відновлення балансу рідини

Тіло людини на 2/3 складається з води, тому збереження її природного балансу життєво важливо для організму. Дитині до року в перерахунку на вагу тіла потрібно в 3 рази більше рідини, ніж дорослій людині. Водний обмін у дітей проходить інтенсивніше, ніж у дорослих. Молекули води затримуються в організмі малюків всього на 3 дні, в той час як у їхніх батьків рідина залишається на 2 тижні.

Недостатня кількість води або дегідратація у дитини виникає з різних причин (перегрів, вірусні захворювання). Зневоднення – це небезпечний стан, що загрожує порушенням обмінних процесів і відмовою внутрішніх органів.

Симптоми дегідратації

В організмі дитини до року рідина займає близько 80 % всього обсягу. У ситуації, коли втрата води перевищує її надходження, швидко настає дегідратація. Як проявляється зневоднення у дитини?

Характерні ознаки нестачі рідини наступні:

 • відсутність сліз при плачі;
 • сухі губи і язик;
 • посилення спраги, часті прохання про пиття;
 • сечовипускання не відбувається 5-8 годин;
 • млявість, зниження активності;
 • у новонароджених проблему можна визначити за станом тім’ячка.

Що ж відбувається з організмом дитини при дегідратації? Вода, що знаходиться в клітинах, направляється в кров, щоб забезпечити роботу внутрішніх органів. Якщо кількість рідини продовжує зменшуватися, то кровотік сповільнюється, ускладнюючи роботу серця. Одночасно гальмує обмінні процеси, з’являється дефіцит натрію, що провокує ниркову недостатність. Подальше зменшення рідини небезпечно незворотністю патологічних процесів.

Симптоми зневоднення у малюків до року залежать від ступеня дегідратації. Розрізняють три стадії втрати рідини організму, визначити які допоможуть характерні ознаки:

 1. Легка форма – викликає втрату ваги не більше 5%. У більшості випадків її провокують кишкові інфекції, що супроводжуються проносом. Основні симптоми цієї стадії: жага – малюк часто просить воду або груди, рідко блювання, випорожнення 5-6 разів на день, слизова рота в нормі. Визначити проблему нескладно, вона цілком піддається домашнього лікування.
 2. Середня форма – розвивається через 24-36 годин, вона характеризується частою блювотою і стільцем до 10 разів на добу. В результаті виділень втрата ваги досягає 9%. Шкіра дитини втрачає еластичність, слизові оболонки пересихають, пульс сповільнюється. У немовлят помітно западає область тім’ячка. Сечовипускання стає рідкісним – 3 рази в день. Сеча набуває темний колір і різкий запах. Перераховані ознаки зневоднення у дитини до року потребують стаціонарного лікування.
 3. Важка форма зневоднення з’являється при рідкому стільці більше 10 разів на добу, що супроводжується блювотою. Симптоми тяжкої дегідратації схожі зі станом середньої ступені, але вони виявляються сильніше: глибше западає тім’ячко і очі дитини, особа позбавляється міміки, порожнину рота і очі пересихають, знижується температура кінцівок, серцебиття частішає, малюк може втрачати свідомість або відчувати сильну сонливість. Такий стан вкрай небезпечно, дитина втрачає 10% ваги, різко зменшується об’єм крові і кількість іонів калію. Якщо перераховані ознаки спостерігаються у дітей, їм необхідна невідкладна допомога медиків.

При відсутності кваліфікованої допомоги стан зневоднення переходить у вкрай важку форму, при якій втрачається до 20% ваги. Критичний нестача води призводить до серйозних змін внутрішніх органів і систем, але дитини ще можна врятувати за надання інтенсивної допомоги. Подальше зменшення кількості рідини, що перевищує 22%, викликає незворотні процеси і летальний результат.

Причини зневоднення

Недолік рідини в організмі малюка до року і дітей старшого віку викликають різні фактори:

 • Вірусні та інфекційні захворювання, що супроводжуються діареєю та блюванням. Такий стан доповнює підвищена температура, млявість, відсутність апетиту. Якщо у дитини ангіна або тонзиліт, він може відмовлятися від пиття із-за болю в горлі.
 • Зневоднення у дитини при ротовирусе відбувається на тлі інтоксикації організму. Захворювання починається, як застуда – з високої температури і кашлю, до яких пізніше додається діарея і блювота. Антибіотики не проявляють ефективності у боротьбі з вірусом, важливіше проводити випоювання дитини. Ця процедура полягає в питво маленькими порціями – 12 -14 склянки за 20-30 хвилин. Дитину до року поять з мірного шприца.
 • Отруєння провокує блювоту, з якою втрачається рідина.
 • Рясне потовиділення в жарку погоду, а також перегрівання дитини до року легко порушує водно-сольовий баланс. Потові залози новонароджених погано розвинені, тому батьки повинні уважно стежити за втратою рідини через шкіру немовляти.
 • Надмірна кількість виділюваної сечі. Обсяг виділень, що перевищує надходження рідини, може бути викликаний на цукровий діабет.
 • Причиною дегідратації є деякі захворювання – муковісцидоз, синдром мальабсорбції.

Щоб забезпечити свою дитину достатньою кількістю рідини, необхідно знати рекомендовані норми для різних вікових груп:

 • у перший місяць достатній об’єм рідини дає материнське молоко;
 • до півроку – 150-200 мл;
 • 1 рік – 250-300 мл;
 • 2-3 роки – 650-800 мл;
 • 4-5 років – 800-1000 мл

Діагностика та лікування зневоднення

Визначити зневоднення у дитини можна за зовнішніми ознаками і зміни активності. Основними проявами є тривала затримка сечовипускання і сухість слизових. При клінічних дослідженнях зрозуміти проблему дозволяє аналіз крові, який дає інформацію про порушення її електролітного складу.

Відшкодувати втрату рідини з організму дитини має рясне пиття, це може бути вода або компот із сухофруктів. Але збільшення об’єму рідини це не єдине чого потребує дитина, не менш важливо поновити сольовий баланс. Для цього призначається прийом спеціальних препаратів: дітям від року до двох – «Регідрон», «Регидралит», «Педиалит».

Якщо під рукою немає електролітних складів, глюкозо-солевый розчин готують самостійно – на 1 л води буде потрібно:

 • 1/2 чайної ложки кухонної солі;
 • 1/2 чайної харчової соди;
 • 4 ст. ложки цукру.

Як пероральної терапії підійде слабкий чай з лимоном, мінеральна вода, фруктовий або овочевий сік. Після припинення блювоти дитині рекомендується вуглеводна дієта: тости, макарони, рисова каша, банан, яблуко.

Середній та тяжкий стан організму, що вимагає стаціонарного лікування, де призначається внутрішньовенне вливання дифузних розчинів. Якщо дегідратація дитини викликана бактеріальною інфекцією, буде потрібно прийом антибіотиків.

Профілактика

Щоб не допустити зневоднення малюка до року, батьки повинні давати йому достатню кількість рідини, не забувати брати пляшечку з водою на прогулянку в спекотний день. Профілактикою дегідратації при вірусної інфекції є уміння вчасно визначити ознаки зневоднення і почати випоювання дитини.

У домашній аптечці повинні бути електролітичні склади. При симптомах дегідратації, викликаних проносом і блювотою, з малюками до року завжди потрібно звертатися до лікаря.

Залишити коментар