Освоюємо техніку дихання пранаяма: вчимося керувати своїм тілом

Ви, напевно, чули вже про велику користь пранаями? Якщо ні, слід ознайомитися спочатку з самим поняттям, а потім вже і з техніками дихання пранаями. Це древня езотерична наука йогів, яка зародилася багато століть тому. Вона навчає людину здійснювати контроль над праною – вільної космічною енергією. Для цього достатньо навчитися регулювати своє дихання.

Велике вчення йогів

Прана присутня скрізь, тому людське тіло, всі його органи і частини нерозривно пов’язані з нею. Пранаяма являє собою своєрідну систему спеціальних вправ, що розвивають контроль над керуванням власного дихання.

Такі заняття корисні навіть тим, хто раніше не займався йогою, адже вони здатні значно підвищити енергетичний рівень організму.

Перед тим як почати вивчати техніку виконання повного дихання йогів, слід ознайомитися з основними складовими пранаями.

Пранаяма – дуже потужна техніка, яка набагато швидше асан надає дію на фізичний та емоційний стан людського організму. З цієї причини багато йоґів новачків попереджають, що заняття без досвідченого вчителя можуть бути небезпечними для здоров’я початківців практиків.

Важливо ознайомитися з деякими протипоказаннями, пранаяма не рекомендується в таких випадках:

  • вік до 18 років;
  • підвищений артеріальний тиск;
  • черепно-мозкові травми;
  • гострі запальні процеси;
  • захворювання крові.

При такому занятті звичайно дихають через ніс, тому потрібна підготовка цього органу нашого тіла, перш ніж приступати до виконання повного дихання йогів.

Підготовка до занять

Якщо ви вирішили зайнятися пранаямой, деякий час потрібно приділити підготовці організму. Йоги рекомендують проводити йогічні чищення або Шаткармы. За їх словами, найбільш корисними вважаються Джала Неті і Сутра Неті.

Джала Неті

Процедура являє собою спеціальну підготовку органів дихальної системи, яка полягає в очищенні пазух носа. Для цього використовується звичайний фізіологічний розчин.

Його можна придбати в аптеці, але при бажанні можна приготувати і вдома: для цього в кип’яченій воді потрібно розчинити таку кількість солі, щоб прозора рідина набула смаку сльози. Багато йоги для здійснення цієї шаткармы використовують спеціальний чайник з тонким довгим носиком.

Носик цього чайника вставляється в одну ніздрю, голова нахиляється убік, воду виливають так, щоб вона витекла з іншої ніздрі. Не у всіх виходить відразу знайти потрібний кут, щоб вода вільно протікала через обидві ніздрі. Вставляти носик чайника спочатку потрібно в той носовий хід, який дихає краще.

Виконати процедуру Джала Неті можна і без чайника. Якщо вам не підходить перший спосіб очищення носа, коли потрібне використання чайника, візьміть будь широкий посудину, краще всього підходить маленька піала або чашка.

У цю ємність потрібно налити підсолену воду або фізіологічний розчин, занурити ніс, щоб ніздрі були у воді, і затягнути рідина, яка повинна вилитися в рот. Цю процедуру ще називають «пиття носом».

Після того як буде освоєна ця проста техніка очищення носа, слід перейти до зворотної дії. Вода набирається в рот, голова нахиляється вперед, і вся рідина виливається через ніс. Ця процедура трохи складніше, не завжди виходить випустити воду через ніс. Успіхів можна досягти шляхом проведення деяких експериментів, підбираючи правильний нахил голови.

Сутра Неті

Вибравши цей спосіб підготовки носових ходів для діафрагмального дихання, необхідно використовувати замість води нитки. Замість нитки можна взяти тонкий катетер, який продається в аптеках.

Попередньо катетер або нитку потрібно добре прокип’ятити для дезінфекції інструменту. Для кращого ковзання один кінець нитки або катетера слід змастити маслом. Після цього катетер круглої стороною вставляють в одну ніздрю і повільно його направляють в рот.

Катетер потрібно провести так, щоб один його кінець вийшов у роті, а другий можна було зловити і трохи витягнути назовні з носа. Тримаючи два кінця катетера, слід зробити акуратні руху взад – вперед, очищаючи носові ходи.

Пози для пранаями

Техніка виконання йогичеськіх вправ вимагає прийняття зручного положення. Важливо прийняти зручну позу, сидячи на підлозі, тримаючи спину максимально прямо. Найпростішою позою, що відповідає цим вимогам, є Сукхасана.

Іноді новачкам, які до цього ще не займалися фізичними вправами, а отже, тіло їх недостатньо розвинене, можуть відчувати труднощі. Щоб полегшити умови виконання вправи, під сідниці можна покласти невеликий брусок або дерев’яну подушку, набиту зерном. Ноги схрестити між собою і опустити на підлогу. Якщо ви, перебуваючи в цьому положенні, швидко відчуваєте втому, для виконання пранаями можна спертися спиною об стіну.

Крім Суксаханы в пранаяме можуть використовуватися ще і такі пози:

  • Сидхасана;
  • Ардха Падмасана;
  • Падмасана;
  • Ваджрасана.

Якщо у вас, перебуваючи в позі сукхасана, добре розкриті стегна, настільки, що коліна вільно стосуються статі, можна сміливо переходити до Сидхасане. Вихідне положення для цієї пози: нога згинається в коліні, її п’ятка щільно притискається до області промежини, друга кінцівка опускається до першої так, щоб їх п’яти стикалися між собою.

Ваші коліна при цьому повинні вільно лежати на підлозі. Ця поза набагато стійкіше сукхасаны, але вона доступна лише тим, у кого добре розвинені тазостегнові суглоби.

Користь пранаями

За допомогою правильного дихання можна не тільки поліпшити самопочуття і підвищити працездатність, але і схуднути. Допоможе вам в цьому техніка бодіфлекс, яка складається з п’яти етапів. Схематично дихання по техніці бодіфлекс виглядає так: видих – вдих – видих – затримка дихання – вдих.

Навчившись правильно дихати, можна контролювати свої емоції і саморозвиватися, для цього важливо освоїти холотропне дихання. Техніка холотропного дихання була розроблена спільними зусиллями американськими психологами Станіславом і Христиною Гроф. Перші заняття небажано проводити самостійно, важливо, щоб процес контролював досвідчений практик.

Люди, які освоїли техніку діафрагмального дихання, коли в активний процес залучені м’язи живота, можуть контролювати себе під час стресу і нервового перенапруження.

Як дихати під час пологів

Правильно дихати важливо і в пологової діяльності жінки. Щоправда, техніка дихання при пологах має свої особливості. Акушери-гінекологи затверджують, що добре розвинена дихальна система і управління нею під час переймів і потуг є запорукою успішного і швидкого розродження. Як дихання пов’язано з пологами?

Справа в тому, що при надходженні в організм породіллі достатньої кількості повітря відбувається гарне постачання м’язів киснем. Насичуючи весь організм киснем, ми допомагаємо м’язам правильно скорочуватися.

На початку переймів слід дотримуватися такої техніки дихання: на чотири рахунок вдихайте через ніс, а видихати ротом, дорахувавши до шести. Запам’ятайте: повний вдих повинен бути трохи коротше, ніж видих. Коли перейми стають все більш інтенсивними, потрібно змінити техніку. Перейдіть на спосіб дихання «по-собачому», коли потрібно дихати поверхово і швидко, як це робить собака в спекотний день.

Не потрібно соромитися акушерів чи своїх рідних, така поведінка під час пологової діяльності допоможе вашому малюкові з’явитися на світло міцним і здоровим. Навчитися правильно дихати не так просто, адже це ціле мистецтво, на яке потрібно витратити чимало часу і сил. Легкого, чистого, світлого вам дихання і здоров’я вашого організму і духу!

Залишити коментар