Остудіть свій запал! Коли лазня не лікує, а калічить?

Про користь лазні знають всі. Але корисна вона не всім і не завжди. І мова йде не тільки про медичні протипоказання, але і про допускаються помилки, багато з яких є настільки поширеними, що вже прописалися мало не в правилах.

Поговоримо про те, чого не потрібно робити в лазні і коли її відвідування небажано.

Термічний стрес

Термічний, або теплової, стрес — наукове поняття. У кожного живого організму (і в першу чергу у людини) існує певна область теплового комфорту, запрограмованого індивідуальною природою і середовищем проживання.

Він полягає в тому, що тіло не докладає ніяких додаткових зусиль для власного обігріву або, навпаки, охолодження. При грубому порушенні умов теплового комфорту (у разі лазні — різкому збільшенні температури і вологості) запускається безліч внутрішніх механізмів, які покликані обмежити негативний вплив. Кажучи більш звичною мовою, в парильні наше тіло отримує сильний стрес і робить все можливе, щоб пом’якшити його наслідки.

Нагрівання тіла забезпечує позитивний ефект тільки до тих пір, поки воно адекватно пристосовується до цих змін. Посилюється кровообіг, розширюються капіляри, йде інтенсивне потовиділення, а значить, виводяться непотрібні продукти життєдіяльності. При цьому внутрішній комфорт зберігається завдяки активно працюють захисним механізмам. Але як тільки адаптація переходить межі теплового стресу, резерви організму виснажуються, і він перестає справлятися з цим завданням. Збільшується в’язкість крові, судини стискаються в спазмі, порушується теплообмін, і справа доходить до різкого перегріву організму.

Що відбувається далі — дуже індивідуально, але точно не буде нічого доброго і корисного. Або настає гострий стан, що потребує невідкладної допомоги, або має місце внутрішній збій, який деякий час може не давати про себе знати і «вистрілить» пізніше. Якщо є хронічні захворювання або якісь прикордонні ризики, може початися їх подальший розвиток за негативним сценарієм.

З парильні — в ополонку

Непередавані відчуття, чи не правда? А тепер уявіть собі всі вищеописані механізми та їх подальший розвиток у світлі такої перспективи. Тільки що організм щосили працював на відведення надлишкового тепла, і ось його занурюють у крижану воду. Зсередини не перегрітися, зовні не замерзнути — це сильний стрес, який далеко не для кожного пройде безслідно.

Банна контрацепція

Якщо природа винесла чоловічі статеві залози назовні, то зробила це точно не для краси. Температура мошонки зазвичай на 3-4 градуси нижче загальної температури тіла людини.

Саме цей фактор забезпечує нормальну роботу насінників і якісну вироблення сперматозоїдів. Вони не переносять високих температур і при нагріванні швидко гинуть. Ті, хто думає, що це процес «одноразовий», сильно помиляються. Репродуктивна функція порушується не тільки одномоментно — вона страждає у довгостроковій перспективі. При цьому відновлення її відбувається дуже повільно. Тому тим, хто ще не обзавівся спадкоємцем, але ще збирається це зробити, часто ходити в парилку небажано.

З приводу впливу перегріву на репродуктивну функцію жінок єдиної думки на даний момент не існує. Але було б розумно все ж утриматися від активних банних процедур тим, страждає безпліддям і проходить курс лікування в цьому напрямку.

Хамам, сауна в одному флаконі

Різні види лазень розрізняються не тільки національною приналежністю, хоча клімат «країни-виробника» відіграє, безумовно, далеко не останню роль. Дивно було б бачити в жаркій Туреччини сауну, нагреваемую вище 100С, як і в холодній Фінляндії — вологу, але не жарку турецьку лазню хамам.

На цих двох контрастних прикладах нескладно побачити пряму залежність між режимами температури та вологи. Чим вище одне, тим нижче інше, і навпаки. Або жарко і сухо, або тепло і волого. І тільки російська людина хоче всього і відразу. Спочатку нагріває повітря в парильні до межових температур, а потім від душі ллє воду на кам’янку. Така лазня з корисною процедури перетворюється на екстремальний спорт.

Правильна російська лазня — це золота середина. І тут завжди повинен дотримуватися непорушний закон: чим сильніше нагрітий повітря, тим він повинен бути суші. Тільки в цьому випадку від лазні буде користь, а тіло отримає радість, а не стрес.

Додаткові фактори ризику

Не відкриємо Америки, якщо скажемо, що вагітним жінкам, грудним дітям, літнім людям і тим, хто страждає серцевими порушеннями і цілим рядом інших серйозних недуг, лазня в повному обсязі її процедур може бути зовсім протипоказана. У деяких випадках вона припустима, але з великими обмеженнями. Не можна ходити в сауну тим, у кого виявлені будь-які пухлини або є підозри на них. Немає сенсу перераховувати всі протипоказання. При наявності будь-яких захворювань кожен повинен сам поцікавитися у свого лікуючого лікаря, чи можна йому ходити в лазню, як часто і з якими обмеженнями. Якщо берете з собою дітей, враховуйте, що до трьох років терморегуляція організму далеко не досконала.

Правильне прогрівання в лазні — це мистецтво, і для початку їм потрібно опанувати хоча б теоретично. Навіть якщо ви абсолютно здорові і повні сил, але в баню ходіть нечасто або ж взагалі йдете туди перший раз, найгірше, що можна зробити в такій ситуації, — це відразу відірватися по повній програмі. Різка перебудова фізіологічних процесів може привести до збою важливих внутрішніх механізмів і мати сумні наслідки. Баня повинна бути в радість і сприятиме оздоровленню, а не залишати довгий і гіркий присмак для всього організму.

Залишити коментар