Особливості теплообміну у новонароджених або чому не варто тісно сповивати дітей

Багато молодих мам переймаються питанням, чому в їх малюка постійно холодні кінцівки. Звичайно, перше, що приходить в голову – дитинка хвора або їй холодно, і мами поспішають якомога щільніше її укутати.

Справа в тому, що процеси терморегуляції у новонароджених ще не відрегульовані. Малюки ще активно не рухаються, так що холодні кінцівки – це нормально. Так стверджують лікарі-акушери і терапевти.

Чому у немовлят холодні ручки і ніжки

Перейматися здоров’ям дитини – нормально, але не варто перестаратися. У малюків всі процеси протікають не так швидко, а деякі ще не відрегульовані і зовсім. Наприклад, процес теплообміну і терморегуляції входить в норму тільки після року, аж до року і шести місяців.

Тому в кімнаті може бути тепло, а маленькі пальчики все одно можуть бути прохолодні і вологі. Це не виходить за рамки норми. Поки у немовляти не повністю сформуються системи і процеси в організмі, одягайте і сповивати дитину тепліше.

Якщо у немовляти постійно холодні ручки і ніжки, чи може це бути хворобою?

У випадку якщо ви вважаєте, що кінцівки у малюка все ж надмірно холодні, то варто звернути увагу на наявність інших ознак нездужання.

Це може бути показником хвороби, але тільки в тому разі, якщо наявні додаткові симптоми:

  • температура у немовляти вище норми;
  • малюк постійно плаче;
  • малюк погано їсть;
  • на тілі присутній висип запалення або іншого роду;

Якщо присутні абсолютно всі симптоми, тоді звертайтеся до лікаря. Можливо, ваша дитина підхопила застуду. Якщо ж апетит і шкіра в нормі, то у немовлят холодні і вологі ручки пояснюються тим, що вегетативна система і процеси теплообміну ще не до кінця сформовані.

Організм маляток ще не уміє швидко пристосовуватися до умов навколишнього середовища, а значить, і адаптація відбувається теж не відразу. До терапевта варто заглянути, тільки якщо всі перераховані симптоми мають місце бути.

Нездорова турбота, часто з боку літніх людей до онуків, бажання зігріти мерзнущее чадо може призвести до дійсного порушення формування терморегуляції. А значить, в подальшому дитина буде мати слабкий до застуді імунітет і почне часто хворіти. Надмірне сповивання і манія укутати ніжки може стати причиною попрілостей у дитини.

Щоб визначити, чи дійсно йому холодно, тепло варто вимірювати не по пальчикам ручки, а по грудці. Доторкнутися до неї слід тильною стороною долоні. Якщо температура долоні і грудки малюка однакова, в такому випадку кутати і надміру сповивати його не потрібно.

Якщо ж тільце холодніше вашій долоні, тоді зробіть наступне:

  • розітріть шкіру теплою хутряний рукавичкою або просто м’якою, приємною для тіла тканиною, але не перестарайтеся;
  • одягніть дитину до речі, зберігають тепло, з флісовою або байкової тканини;
  • укрийте ковдрою.

Малюк отримає необхідне тепло і спокійно засне. Ще краще буде, якщо при цьому ви ляжете біля нього. Кращий і самий надійний спосіб зігріти і заспокоїти немовля – це материнське тепло.

Як розтирати холодні кінцівки: стабілізуємо процес кровообігу

Щоб система теплорегуляції у дітей формувалася правильно і більше не виникало питань, чому у немовляти знову холодні ручки, необхідно робити гімнастику, розтирання і масаж. Останнім додасть організму бадьорості, буде розвивати і зміцнювати м’язову систему і стабілізує теплообмін.

Гімнастика також є необхідною складовою частиною догляду за дитиною практично з найперших днів. Легкі почергові рухи кінцівками крихітки розігріють кров і приведуть в норму м’язовий тонус.

Важливо давати дитині звикати до температури навколишнього середовища. Застосовуйте контрастні ванни, давайте дитині трохи полежати голяка, використовуйте широке сповивання. Контраст температури активізує роботу теплообміну: пори і кровоносна система звужуються і розширюються, активізуючи приплив крові в тілі. Саме так малюк і адаптується до менш комфортною навколишнього середовища, ніж у мами в животику.

В домашніх умовах грійте його не тісним сповиванням, а тоненькими рукавицями і теплими носочками. При цьому не одягайте його в тісні повзунки і кофти – так йому буде ще холодніше. Коли після прийняття ванни у дитини холодні пальчики та ніжки, розітріть їх товстим теплим рушником, щоб вони стали рожевими.

Процедура гартування організму, масаж і гімнастика – обов’язкові елементи налагодження теплообміну в крихітки. Але якщо, крім холодних ручок, у немовляти є й інші симптоми, наприклад, погано є, часто плаче, постійно змінюється настрій, то чому так відбувається, зможе відповісти лише ваш лікуючий лікар після огляду.

З грудними дітьми легко помилитися – слідкуйте за станом дитини, але не перестарайтеся. А з хвилюючими питаннями звертайтеся в дитячу консультацію, а не займайтеся самодіяльністю.

Залишити коментар