Осіння підготовка саду до зими

З настанням холодів на дачних і садових ділянках кипить робота, щоб встигнути до заморозків підготуватися до тривалого періоду сну і відпочинку для всіх рослин, дерев і грунту. Садівники знають, наскільки важливі ці заходи, адже вони допоможуть пережити морози і снігу, щоб навесні знову прокинутися і давати новий урожай. Роботи ці проводити нескладно, але обов’язково, тому початківцям садівникам і вже відбулися фахівцям у галузі садівництва незайвим буде нагадати програму заходів на осінь.

Зазвичай до кінця вересня – початку жовтня на більшості дерев дозріли всі плоди, тому їх потрібно зняти до останнього, звільняючи втомлені гілки. Існує кілька сортів яблунь, урожай яких дозріває в листопаді, ближче до грудня – їх, звичайно, треба залишити. Подальші заходи з підготовки саду до зими будуть зроблені для збереження та підтримки здоров’я дерев.

Як підготувати дерева до зими

До основних заходів, які потрібно зробити восени, щоб підготувати дерева до зимових снігами і морозів, відносяться: прибирання листя, обрізка гілок, підживлення, обробка від шкідників, зволоження ґрунту та інші. Робити їх треба послідовно, але не надто затягувати, оскільки після перших заморозків частина роботи здійснити вже буде не можна.

Прибирання листя

Зазвичай до кінця вересня – початку жовтня більшість дерев скидають все листя, хоча часто це залежить від погодних умов. У будь-якому випадку опале листя потрібно прибрати, адже на них можуть залишитися шкідники чи збудники хвороб.

Можливо, це доведеться зробити кілька разів: у вересні для очищення саду та проведення інших робіт, а потім в жовтні, коли впадуть листя.

Багато садівники палять листя, проте це не самий кращий варіант для підготовки саду до зими. Розумніше зібрати все листя на компостну купу і пересипати її вапняним порошком –в майбутньому році це буде хороше добриво для рослин.

Обрізка плодових дерев

Обрізка гілок проводиться в суху теплу погоду, на градуснику має бути не нижче 10 градусів. В процесі цього заходу важливо прибрати сухі або хворі гілочки, щоб підготувати дерева до пасивній фазі. Досвідчені садівники також позбавляються від гілок, які ростуть усередину крони дерева або різко вниз до землі. Для обрізки потрібен хороший гострий інструмент – секатор або пила, що забезпечують рівний зріз. Отримані зрізи потрібно відразу ж обробити садовим варом або мідним купоросом, щоб всередину не потрапили спори деревних грибів.

Підживлення дерев восени

У процесі підготовки дерев до зимівлі підживлення є не менш важливим процесом, ніж навесні. Для цього можна використовувати калійні і фосфорні добрива, які сприяють підвищенню захисних властивостей дерева і його морозостійкості.

Звичайною практикою вважається внесення в грунт золи. Найчастіше підживлення здійснюється закапуванням сумішей в прикореневу ґрунт, проте іноді садівники використовують інший метод – обприскуючи добривами гілки і крону дерева. Для другого варіанту оптимальним складом буде комплексне добриво – монофосфат калію.

Побілка дерев

Незважаючи на те, що біління стовбурів часто здійснюється навесні, деякі садівники не шкодують часу і зусиль здійснити цю процедуру восени. Побілка не тільки захистить дерево від непрошених шкідників, які захочуть перезимувати під його корою, але і вбереже від перших сонячних опіків навесні. Перед тим як білити стовбур дерева, його потрібно підготувати: очистити, прибрати мох і лишайник, якщо такі є.

Обробка інсектицидами саду

Обприскування важливий процес підготовки дерев до зими, особливо якщо на стовбурі або гілках помічені шкідники, грибкові утворення, спір шкідливих мікробів та ін. Купити препарати для обприскування можна в садівничому магазині, де консультанти підкажуть кращий продукт.

Розпушування та поливання

Якщо акуратно перекопати ґрунт під деревом, це дозволить першого заморозку знищити всіх шкідників в прикореневій системі. А ретельний і глибокий полив потрібно в посушливу осінь, щоб до настання морозів грунт залишався вологим.

Кількість води розраховується виходячи з формули: 50 літрів на один квадратний метр землі.

Провівши ряд нескладних, але таких важливих заходів з підготовки дерев до зими, у наступні 4 місяці можна бути спокійним за їхнє здоров’я і пробудження навесні. Після всіх пророблених робіт рідко які зимові катаклізми можуть погубити сад.

Турбота про чагарниках і низькорослих рослин

Сильні дорослі дерева простіше переносять зимові морози, ніж чагарники і багаторічні рослини, які залишаються на зиму в грунті. До них також належать вічнозелені рослини, які теж потребують захисту на період холодів і морозів. Основні процедури з догляду та підготовці рослин схожі з тим, як потрібно займатися деревами – обрізка, підживлення, захист від шкідників. Однак для них існує ще кілька важливих умов.

Група рослин потребує укриття на зиму. Серед них можна назвати: виноград, молоді ялини і туї, клематиси, самшити. Краще всього використовувати для цього спеціальний укривний матеріал – агроспан, хоча деякі садівники застосовують звичайну солому або мішковину. Обмотувати кущ або гілки винограду просто матеріалом не варто, мороз може торкнутися рослини і пошкодити його.

Правильніше буде створити теплу простір навколо нього, зробивши своєрідний будиночок із прутів або довгих палиць, які в свою чергу обмотуються покривним матеріалом. Зверху матеріал краще закріпити мотузкою або тонким дротом, щоб зимові вітру не зірвали його. Кореневу частину рослини необхідно вкрити лапником або торфом.

Хвойні та вічнозелені рослини взимку можуть постраждати від рясного снігу. На їх розлогих гілках затримується значна кількість снігу, що може призвести до їх обламыванию. Щоб цього уникнути, можна пов’язати гілки мотузкою, тоді поверхня, на яку будуть падати морозні пластівці, стане менше.

Тимчасові рамки всі роботи в саду

Визначившись з основними етапами проведення садових заходів з підготовки саду до холодів і морозів, важливо розподілити час і терміни їх завершення, щоб все встигнути до перших заморозків. Найбільш активними місяцями всіх робіт будуть вересень і жовтень, хоча якщо осінь тепла, в листопаді також можна завершити деякі заходи. Підготовка саду до зими розподіляється таким чином:

  1. Вересень: збір врожаю і прибирання опалого листя, підживлення дерев золою і обрізка гілок.
  2. Жовтень: підживлення дерев і чагарників, пересадка рослин і посадка саджанців, побілка стовбурів, полив рослин, збирання залишилася листя.
  3. Листопад: укриття рослин, розпушування землі, прибирання останньої листя.

Розпланувавши роботи з підготовки саду до зими, вийде встигнути всі заходи, не забувши ні одного важливого етапу. А навесні, коли природа буде прокидатися, стане видно, які результати дали осінні зусилля.

Пересадка дерев і чагарників

Осінь, як і весна, вважається підходящим часом для посадки та пересадки молодих саджанців, тому ці заходи також слід включити підготовку саду до холодів. Зимовий період відпочинку дозволить їм добре прижитися, а навесні дати пагони і активне зростання. Хоча не всі дерева можна пересаджувати в цей час року. Наприклад, саджанці, у яких триває вегетативний період розвитку, не варто чіпати до весни.

Найкраще приживаються на новому місці дерева, які викопані разом з грунтом землі. Такий спосіб пересадки називається перевалювання і дозволяє підвищити вірогідність приживлюваності саджанців. Однак, купуючи таке дерево з грудкою землі, складніше зрозуміти, цілі корінці, немає там захворювань і шкідників. Тому краще купувати дерева в перевіреному надійному місці.

Для посадки потрібно підготувати лунку діаметром не менше 60 см і глибиною 60-80 див. В ямку потрібно додати трохи добрива, це може бути звичайний гумус, розведений з землею.

Саджанець встановлюють по можливості рівне, засипаючи ґрунтом. Після цього молоде дерево потрібно полити. Для надійності на першу зиму його підв’язують до міцної опори, щоб вітру не зломили і не зігнули його.

Таким чином, підготовка саду до зими включає в себе кілька важливих і необхідних етапів, але якщо розпланувати свій час і виконувати заходи поступово, вдасться все зробити грамотно і в строк. І тоді навесні в період пробудження деревах, чагарниках і іншим рослинам буде легко вийти з пасивної фази активно рости і давати новий урожай.

Залишити коментар