Орхідеї дендробіум: догляд в домашніх умовах, полив, лікування, розмноження

Дендробіум — одна з найбільш популярних і поширених різновидів орхідей. Відрізняється відносною простотою вирощування, великою кількістю різновидів і гібридних сортів. Який потрібен догляд за орхідеєю дендробіум в домашніх умовах? Який сорт вибрати? Як правильно поливати і пересаджувати дендробіум?

Дендробіум — невелика різновид орхідеї. Вважається эпифитным рослиною (використовує дерева в якості опори), але може рости на землі і каміння. Дослівний переклад — «живе на дереві». Цвіте рясно та довго. Високий квітконіс повністю покривається квітками.

Ботанічний опис

Великий рід, що включає в себе різні за будовою, розмірами, забарвленням види. Стебла можуть бути веретеновидними, циліндричними, очеретяними.

Зустрічаються мініатюрні різновиди і високі рослини до двох метрів. Вдома зазвичай не виростають вище 60 см.

 • Коріння. Повітряні корені добре розвинені, покриті веломеном — пухкої гігроскопічної тканиною, вбирає і накопичує вологу.
 • Листя. Різноманітних форм — еліптичні, довгасті, вузьколанцетні. Збираються в верхній частині або ростуть по всьому стеблу. Зустрічаються види з щільними суккулентними (запасающими вологу) листям.
 • Квітки. Різних кольорів, розмірів, форм, часто з приємним ароматом. Загальний ознака — основа губи згорнуто навколо колонки (зрощені тичинки і маточка). Колонка коротка, від її заснування відходять бічні чашолистки.
 • Суцвіття. Гроновидні, частіше багатоквіткові. Бувають прямими і звисаючими, верхівковими і бічними. Цвітіння триває від двох до восьми тижнів.

Із-за різноманітності видів і сортів дендробіум вважається відмінним квіткою для колекціонування. Селекційні роботи не припиняються — час від часу з’являються все нові цікаві гібриди.

Цікаві різновиди

Самий великий вид серед орхідей. Включає в себе близько 2000 видів, безліч штучних гібридних сортів. Для вирощування орхідеї дендробіум в домашніх умовах рекомендуються наступні різновиди і сорти.

 • Дендробіум Кінга. Мініатюрна, красивоцветущая різновид. Стебла жорсткі, циліндричної форми, утолщающиеся біля основи. Листя по три—чотири штуки зосереджені на верхівці. Квітки дрібні, але дуже ароматні. Суцвіття — малоквіткова кисть. Кольори варіюються від білого до насиченого фіолетового.
 • Дендробіум Ліндлі. Стебло — невисока псевдобульб довгасто-округлої форми. На кожній псевдобульбе формується один лист. Квітконоси довгі, такі, що никнули. Квітки жовті, дуже ароматні.
 • Дендробіум нобіле. Велика, дуже поширена різновид. Стебла м’ясисті, вкриті шкірястими видовженими листками. Листи розташовані в два ряди. Дворічні пагони випускають невеликі квітконоси. На кожному з них розпускається по два—три квітки. Забарвлення багатобарвна — за краешкам пелюстки рожеві або бузково, біля основи ніжно-кремові. На білій опушеною губі виділяється фіолетову пляму. Вважається невибагливим виглядом.
 • Дендробіум фаленопсис. Ще один рослий сорт з високими міцними стеблами. Довгі листя ланцетової форми зосереджені нагорі. Квітконоси більше півметра в довжину. При гарному догляді на одній квітковою стрілкою може формуватися до 40 бутонів. Великі квіти пофарбовані в білий, рожевий, насичений червоний або малиновий колір. Довго стоять у зрізку.

Поширені гібриди

Крім основних різновидів, уваги заслуговують гібридні сорти. Вони відрізняються поліпшеними характеристиками — витривалістю, тривалим цвітінням, цікавими кольорами.

 • Дендробіум Беррі Ода. Гібридна різновид дендробіуми Кінга. Один з найвідоміших гібридів. Колір варіює від білого з рожевим відтінком до темного малинового. Починає цвісти наприкінці зими, закінчує тільки на початку літа. Дуже простий у догляді і вирощуванні, легко адаптується до умов квартири.
 • Дендробіум Са-нук. Гібрид виведений селекціонерами Таїланду. Росте швидко, цвіте стабільно і рясно. Квітки невеликі, ніжного жовтого кольору.
 • Дендробіум Хібікі. Відрізняється повільним ростом, але дуже красивим і тривалим цвітінням. Квіти двоколірні — рожеві пелюстки в поєднанні з яскравою помаранчевої губою.
 • Дендробіум Стардаст. Стебла — тонкі високі псевдобульби, розбиті на сегменти. Ростуть щільно, злегка звисають в сторони. Довжина псевдобульб залежить від інтенсивності освітлення. У тіні витягуються, на яскравому світлу ростуть більш короткими і товстими. Листя ланцетової форми. Кожен листок живе до трьох років. Під час цвітіння з міжвузлів з’являються квітконоси. Кожен з них несе від одного до п’яти квіток. Забарвлення варіює від світло-жовтого до помаранчевого з червонуватим відтінком. Губа покрита більш темними прожилками.
 • Дендробіум монилиформе. Гібридна різновид дендробіуми нобіле. Мініатюрні рослини заввишки близько 20 див. Цвіте невеликими білими або ніжно бузковими квітками.

Потрібно враховувати особливості конкретного сорту. У кожного гібрида свій характер — одним потрібно більше сонця, іншим вологи. З орхідеями не можна діяти навмання — потрібен серйозний, продуманий підхід.

Адаптація квітки після покупки

Як доглядати за орхідеєю дендробіум після покупки? Догляд в першу тиждень на новому місці впливає на подальший ріст і стан рослини. Орхідеї чутливо ставляться до зміни обстановки. Пройде тиждень або два до адаптації квітки і початку зростання. Ваше завдання — допомогти йому в цьому.

 • Карантин. На дві—чотири тижні дендробіум ставлять окремо від інших кімнатних квітів. Вибирають затінене, прохолодне місце. Кімнату щодня провітрюють.
 • Підживлення. Добрива в період адаптації не вносять, навіть якщо їх вам порекомендував продавець в магазині. Квітки перший час потрібен максимальний спокій.
 • Полив. Перший тиждень не поливають дендробіум, але постійно спостерігають за станом його листя і псевдобульб. Якщо субстрат повністю просох, листя почали в’янути, можна трохи зволожити грунт.
 • Шкідники. У магазині можна не помітити початкові стадії ураження шкідниками. Зміст в сухості під час карантину полегшує їх виявлення. Поява тонкої павутинки, плям на листках — все це говорить про наявність комах. Квітка ще раз уважно оглядають і обробляють інсектицидами.

Не поспішайте пересаджувати дендробіум. Він дуже чутливо ставиться до пересадження. Оцініть стан субстрату в горщику. Якщо він перетворився на труху або замість соснової кори використаний сфагнум, потрібно пересадити. Але тільки після періоду адаптації!

Основні правила догляду

Вважається, що доглядати за дендробиумом нескладно. Але це лише з точки зору досвідченого квітникаря.

Догляд за будь-якою орхідеєю специфічний. Усім різновидам без винятку потрібен систематичний, уважний, відповідальний догляд.

 • Освітлення. Тримають при хорошому освітленні, але оберігають від сонця. Кращий варіант розміщення — південне вікно. На інших вікнах потрібно підсвічування. Ставити на північне вікно протипоказано. Навесні з настанням стабільного тепла можна винести дендробіум на лоджію. Свіже повітря йде йому на користь. Температура вночі не повинна опускатися нижче 7С. Інтенсивність освітлення впливає на колір листя. Темно-зелений колір — ознака нестачі світла. При дуже яскравому освітленні вони стають світло-салатними. Жовті листя — сильний дефіцит світла, небезпечний для рослини.
 • Температура. На стадії активного зростання оптимальна денна температура становить 25С, нічна — 20С. Добовий перепад температур обов’язковий — без цього дендробіум не зацвіте. Спеку вище 30С не виносить. Восени температуру знижують. Денна повинна становити близько 20С, нічна — 10С.
 • Полив. Рясні поливи після повного просихання грунту. Вважається, що правильно поливати дендробіум зануренням горщика в ємність з теплою водою на 10-15 хвилин. Після стікання надлишків рідини квітка повертають на колишнє місце. З появою нових листків на верхівках паростків поливи тимчасово призупиняють. Відновлюють їх тільки після появи квіткових нирок.
 • Вологість. Штучне зволоження повітря потрібна тільки влітку. У спеку дендробіум обприскують з дрібного пульверизатора теплою м’якою водою. Взимку обприскування не потрібні і навіть небезпечні. Висока вологість у сукупності з холодом призводить до загнивання коренів.
 • Підживлення. Добрива вносять з початку цвітіння до остаточного формування нових пагонів. Використовують мінеральні комплекси для орхідей. Добрива розбавляють у воді для поливу. Іноді корисно проводити позакореневе підживлення шляхом обприскування. Для першої і останньої підживлення кількість добрива беруть удвічі менше.
 • Грунт. Універсальні грунтові суміші непридатні для посадки орхідей. Дендробіум саджають у суміш торфу, шматочків кори хвойних порід, березового вугілля і моху сфагнуму. Попередньо субстрат стерилізують — заливають окропом або прожарюють у духовій шафі. Кору перед додаванням у суміш на дві доби замочують з подальшим промиванням чистою водою.
 • Пересадка. Для пересадки орхідеї дендробіум потрібні вагомі причини. Він дуже важко її переносить. Показання до пересадки — засолення субстрату, перетворення його в потерть, сором коренів. Пересаджують в кінці лютого або початку березня.

Не можна занурювати в субстрат повітряні корені дендробіуми. Вони активно беруть участь у фотосинтезі, газообміні. Якщо горщик встановлений на піддон з вологою галькою корені можуть тягнутися вниз у пошуках додаткової опори і вологи.

З чим пов’язана відсутність цвітіння

Дендробіум в домашніх умовах не цвіте при порушенні режиму утримання. Неправильний полив, шкідники, відсутність добових коливань температури — все це погано позначається на формуванні квіткових стрілок і бутонів.

Найбільш поширені такі ситуації.

 • Квітконіс не формується. Замість цього активно з’являються нові дітки. Причина — недолік світла і висока температура повітря.
 • Немає цвітіння більше півтора років. Дендробіум відчуває постійний брак світла або утримується без періоду спокою. Прохолода і добові перепади температур — основні фактори успішного закладки квіткових нирок.
 • Квіти розпускаються, але відразу ж засихають. Основні причини — поразка шкідниками, надлишок вологи і спека.

Змусити дендробіум цвісти нескладно. Восени перенесіть його в прохолодне приміщення. Підійде засклений та утеплений балкон. Можна просто заховати на підвіконні за фіранкою. За рахунок холодного скла температура буде нижче, ніж у кімнаті. В темні зимові місяці організують підсвічування. Рекомендована тривалість світлового дня — 12 годин. З появою перших ознак зростання температуру змісту дендробіуми підвищують.

Особливості догляду після цвітіння

Від правильного догляду за орхідеєю дендробіум після цвітіння залежить подальший розвиток рослини. Не поспішайте обрізати квітконіс з псевдобульбой — спочатку оцініть їх стан.

Видаляють лише засохлі псевдобульби. Слабка, але жива псевдобульб може зацвісти повторно. Цвітіння можна стимулювати — скорочують полив і обприскування, ставлять дендробіум у прохолодне місце. З появою паростків відновлюють полив. Коли паростки зміцніють, прийом повторюють — скорочують поливи і тримають у прохолодному для формування квіткових бруньок. Повторно поливи підсилюють з появою бутонів.

Висохлі псевдобульби обрізають гострим, попередньо продезинфицированным ножем. Зрізи обробляють вугільним порошком, сірою або присипають меленою корицею. Деякі квітникарі вважають за краще користуватися садовим варом.

Способи розмноження

Розмножити орхідею дендробіум можна тільки вегетативно. Насіннєве розмноження зазвичай не використовується із-за повільного зростання. Отримання насіннєвого матеріалу зі свого рослини утруднене і марно. З насіння гібридних сортів не несуть в собі характеристик сорту материнської рослини.

Використовують три способи.

 1. Дітками. Дітки формуються у верхній частині псевдобульби. З часом вони пускають власні корінці. Коли їх довжина досягне 5 см, дитинку дендробіуми акуратно зрізують гострим ножем разом з корінцями. Перед посадкою відросток кілька днів просушують у затемненому, добре вентильованому місці. Укорінюють у дрібній сосновій корі. Умови успішного вкорінення — яскраве світло, вологість повітря 70%, температура 20-25С. Дендробіум дітки з зацвітає через два роки.
 2. Живцями. Відділяється ціла псевдобульб, розрізається на частини по 10 см. Зрізи присипаються вугільним порошком, живці підсушуються на свіжому повітрі. Укорінювати краще в сфагнумі. Ємність з живцями зверху накривають плівкою для створення тепличних умов. Тримають при розсіяному освітленні, в теплі, регулярно провітрюють. Мох за необхідності зволожують з пульверизатора. Через два місяці пересаджують на постійне місце. Перше цвітіння настає через два-чотири роки.
 3. Діленням куща. Можна розсадити дендробіум в домашніх умовах поділом материнської рослини. Воно повинно відповідати ряду вимог — вік від чотирьох років, добрі умови утримання, наявність шести і більше псевдобульб. Поділ поєднують з пересадкою. Коріння звільняють від субстрату, розрізають гострим ножем. У діленці залишають дві—три псевдобульби з корінням. Зрізи обробляють корицею або вугільним порошком і висаджують.

Процедуру поділу дендробіум переносить болісно. Кращим способом розмноження вважається відділення діток. Дендробіум травмується мінімально, молоде рослина швидко вкорінюється і йде в зростання.

Хвороби і можливі проблеми вирощування

Більшість складностей — результат неправильних умов вирощування. Рослина слабшає, знижується опірність хворобам і шкідникам. У таблиці наведені ознаки для визначення похибок догляду або наявності шкідників.

Таблиця — Проблеми, з якими стикаються квітникарі при вирощуванні орхідеї дендробіум, та їх можливі причини

Проблема Можливі причини
Сірувато—коричневі листя з сріблястим блиском — Трипси
Засихання та опадання листя — Щитівка;
— вологість повітря нижче 40%;
— тривала відсутність поливу
Зморщування псевдобульб — Природне явище під час росту нових пагонів;
— тривалий недолік вологи
Активне формування діток, відсутність цвітіння — Недотримання умов періоду спокою;
— неправильний режим поливу
Коричневий або жовтий колір псевдобульби — Загнивання коренів
Молоді пагони ростуть тонкими — Нормальне явище

При появі шкідників лікування орхідеї дендробіум зводиться до обробки інсектицидами. Якщо комах мало, вони зникають після першої обробки. У запущених випадках показана триразова обробка з тижневими інтервалами. Інші проблеми усуваються коригуванням догляду.

Вирощування дендробіуми може здатися складним тільки в перший рік. Варто зрозуміти суть догляду, потреби рослини і все стане набагато простіше. Правильний догляд за орхідеєю дендробіум гарантує часте і регулярне цвітіння.

Вирощування дендробіуми може здатися складним тільки в перший рік. Варто зрозуміти суть догляду, потреби рослини і все стане набагато простіше. Правильний догляд за орхідеєю дендробіум гарантує часте і регулярне цвітіння.

Залишити коментар