Орхідея фаленопсис: догляд в домашніх умовах, хвороби, розмноження

Фаленопсис — найбільш популярна серед квітникарів різновид орхідеї. Купити її можна в будь-якому квітковому магазині. Фаленопсис заслужив популярність за ефектний зовнішній вигляд і відносну невибагливість. Догляд за орхідеєю фаленопсис в домашніх умовах вважається найпростішим. Які тонкощі вирощування фаленопсиса потрібно знати обов’язково?

Фаленопсиси відносяться до эпифитным, деякі види до литофитным рослинам. Епіфіти ростуть на деревах, литофиты селяться серед каменів. Природна середовище зростання фаленопсиса — вологий тропічний клімат. Назва перекладається як «нічний метелик». Квіти фаленопсиса дійсно нагадують пурхають метеликів.

Ботанічний опис

Фаленопсиси належать сімейству орхидейных. Виділені в окремий рід, що складається з 70 основних різновидів. Основна маса рослин в магазинах — гібридні сорти, виведені штучно. За будовою є моноподиальными орхідеями (мають одну точку росту). Квітконоси і повітряні корені ростуть з пазух листя.

Характерні наступні особливості будови.

 • Повітряні корені. Зовнішній шар — пориста гігроскопічна тканина, вбирає і зберігає вологу. За рахунок вмісту хлорофілу набувають зелений колір. Коренева система бере безпосередню участь у фотосинтезі.
 • Листки широкі, вічнозелені. На дорослій рослині одночасно зростає від чотирьох до шести листя. Здорова листя приємного оливково-зеленого кольору, інколи з мармуровим малюнком.
 • Квітконіс пазушный, розгалужене. У довжину досягає 80 див. Бувають нахиленими і прямостоячим. Кількість кольорів на одному квітконосі від 3 до 20 штук.
 • Квітки великі різного забарвлення. Поширені білі, рожеві, кремові, фіолетові відтінки. Виведені строкаті і багатоколірні сорту. Деякі квітки виділяють приємний аромат.

Іноді в продажу можна зустріти фаленопсис синього кольору. Синіх фаленопсисов не існує. Те, що видають за рідкість — стандартний сорт з білими квітками, оброблений хімічними барвниками. При другому цвітінні квіти будуть білими з блакитними розлученнями, при третьому — чисто білими.

Поширені різновиди

Не всі види придатні для вирощування в квартирі. Одні дуже примхливі, інші ростуть тільки в оранжереях. Але у кожної різновиду є додаткові сорту. Сісти такі популярні види орхідеї фаленопсис.

 • Фаленопсис Гигантея. Від інших видів відрізняється незвично великими листками. Цвіте рясно невеликими квітками різних забарвлень. В ароматі присутні цитрусові нотки.
 • Фаленопсис кінський. Цвіте практично круглий рік. Квітконіс не дуже довгий, розгалужене, рясно посипаний бутонами. Квіти невеликі, ніжного рожевого кольору.
 • Фаленопсис Амабилис. Великі квіти з дуже приємним ароматом. Довго не в’януть. Забарвлення різноманітна. Один з видів, які активно застосовуються для селекційних робіт.
 • Фаленопсис Людеманна. Квітки невеликі оригінальної забарвлення. На рожевому або фіолетовому тлі густо розкидані пурпурові цяточки. Аромат ніжний, дуже приємний. Цвітіння тривале за рахунок почергового розкриття квіток.
 • Фаленопсис рожевий. Компактна орхідея з коротким изгибистым квітконосом. Листя темне з червонуватим відтінком. Квіти дрібні яскравого рожевого або білого кольору.

Догляд за всіма видами фаленопсиса приблизно однаковий. Розрізняються тільки терміни цвітіння, тому періоди цвітіння і активного росту будуть припадати на різний час.

Купівля фаленопсиса та його адаптація

Вирощування орхідеї фаленопсис в домашніх умовах починається з вибору саджанця. Від правильності вибору і умов адаптації багато в чому залежить подальша інтенсивність росту.

Критерії вибору

Купувати фаленопсис потрібно в квіткових магазинах, а не з рук. По можливості, бажано уточнити дату поставки. Часто продавці в магазинах доглядають за рослинами неправильно. Це призводить до хвороб і навіть до загибелі рослини. На що ще звернути увагу при покупці фаленопсиса?

 • Зміст. Полиці для рослин повинні бути чистими, сухими, без води під горщиками. Витікання надлишків рідини говорить про перезволоження. Влітку це допустимо, але взимку загрожує гнилями.
 • Стан грунту. Фаленопсис легше перенесе транспортування, якщо грунт буде сухим. Стандартний субстрат — кора хвойних порід або сфагнум. Субстрат не повинен бути надто щільним. Подивіться, чи немає цвілі.
 • Горщик. Вибирайте фаленопсис в прозорій пластиковій ємності. Через прозорий пластик краще видно коріння.
 • Стійкість. Акуратно обхопіть орхідею біля основи стебла і злегка посувайте. Вона повинна добре сидіти на горщику. Нестійкість вказує на недавню пересадку — така рослина може не прижитися.
 • Коріння. У нормі коріння щільні і пружні. У сухому ґрунті коріння світлі, у вологому — зелені. Коричневий або сірий відтінок вказує на проблеми з кореневою системою.
 • Псевдобульби. Не рекомендується купувати рослина з зів’ялим, зморщеними псевдобульбами.
 • Листя. У здорової фаленопсиса листя щільні, пружні, рівномірного зеленого забарвлення. Дуже яскравий колір з інтенсивним глянцевим блиском може вказувати на надмірну кількість азотистих добрив. Це загрожує проблемами з цвітінням.
 • Шкідники. Уважно огляньте рослина на ознаки шкідників. Подивіться на нижню сторону листа.

Не рекомендується купувати фаленопсис взимку, коли температура на вулиці нижче 0С. Квітка може не перенести транспортування. Навіть короткочасне перебування при негативних температурах ускладнить адаптацію в квартирі.

Адаптація до умов квартири

Як доглядати за орхідеєю фаленопсис після покупки? Фаленопсис повинен звикнути до нових умов, пройти період адаптації. В цей час йому потрібен особливий догляд.

 • Упаковка. Перші добу прозору упаковку не знімають. Вона згладжує різку зміну вологості і температури.
 • Місце. Розміщують в затіненому місці, захищеному від дії сонячних променів і протягів.
 • Полив. Перший тиждень фаленопсис не поливають. У магазинах їх поливають рясно. В глибині горщика субстрат може виявитися сирим. Взимку поливи починають через десять днів після покупки.
 • Карантин. Витримують десятиденний карантин. Фаленопсис тримають окремо від інших кімнатних рослин.
 • Перша підгодівля. Виконується через три тижні влітку, через місяць — взимку. В магазинних умовах всі рослини отримують великі дози добрив для підтримки товарного вигляду.

Якщо стан грунту незадовільний, квітка погано закріплений в горщику, потрібна пересадка орхідеї фаленопсис. Використовують прозорий пластиковий горщик, роблять в ньому якомога більше дренажних отворів — не тільки дні, але і на стінках. Догляд за орхідеєю фаленопсис в горщику, якщо він прозорий, простіше — можна в будь-який час оглянути коріння, вчасно помітити їх загнивання.

Основи догляду

Судячи з відгуків, серйозних складнощів з відходом не виникає навіть у новачків.

Єдина вимога — дотримуватися рекомендованого мікроклімату і базових правил.

 • Освітлення. Яскраве, тривале, але розсіяне. Тривалість світлового дня — близько 12 годин. В темні зимові місяці встановлюють додаткову підсвітку. Раз у десять днів фаленопсис повертають іншим боком до світла для рівномірного розвитку. У період закладки бутонів квітка не турбують.
 • Температура. Влітку дотримуються діапазону температур 20—25С, взимку 18—20С. Домагаються добових коливань температури в межах 5—7С. Від холодних протягів і спеки захищають. У теплу погоду можна виносити фаленопсис на вулицю або балкон.
 • Полив. Одна з головних вимог — правильно поливати орхідею фаленопсис. Між поливами грунт повинен просихати до дна. Полив специфічний — горщик опускають на 15-20 хвилин у теплу воду. Показник достатнього насичення вологою — зелений колір коренів. Горщик ставлять на решітку, дають стекти надлишку рідини і повертають орхідею на місце. Під час цвітіння використовують стандартний метод поливу.
 • Вологість. Мінімальний рівень вологості — 40%. При обприскуванні не допускають скупчення води в пазухах листків. Це неминуче призводить до загнивання. Краще обприскувати повітря навколо фаленопсиса, ніж сама рослина. Періодично орхідею купають під душем. Після купання насухо витирають листя.
 • Підживлення. Використовуються спеціалізовані добрива для орхідей. Періодичність — щотижня при зниженні концентрації препарату вдвічі. Можна підгодувати універсальним мінеральним комплексом «Кеміра». Концентрація — 1 г на літр води.
 • Грунт. Субстрат складають з подрібненої соснової кори, додають меншу кількість деревного вугілля, перліту і сфагнуму. Пропорції добавок залежать від мікроклімату квартири. При низькій вологості повітря сфагнум займає третину всього обсягу грунту. Його завдання — вбирати воду під час поливу, потім поступово віддавати її коріння. В умовах підвищеної вологості зміст сфагнуму в грунтовій суміші зводять до мінімуму.
 • Пересадка. Пересаджують рідко. Сигнал до пересадки — злежуванню грунту, її засолення, закисання, розкладання, скрутність кореневої системи. Пересаджувати квітучу орхідею фаленопсис квітникарі не рекомендують — дочекайтеся закінчення цвітіння.

Для поливу і обприскувань використовують м’яку чисту воду. Бажано — талу або дощову. Воду з крана попередньо потрібно відстоювати протягом двох діб. Деякі квітникарі поливають фаленопсиси та інші орхідеї дистильованою водою.

Причини відсутності цвітіння

Якщо фаленопсис не цвіте, значить, порушені умови утримання чи догляду. Це рослина з вираженою сезонністю. В житті фаленопсиса безперервно протікають періоди активного росту і спокою. Відсутність цвітіння може бути викликано з тим, що не дотримуються умови періоду спокою.

А також з наступними факторами.

 • Недолік світла. Фаленопсис ставлять на добре освітлене місце, захищене від сонця. Восени, взимку та на початку весни досвічують лампами штучного світла. Світло — важлива умова закладки квіткових нирок.
 • Надлишок добрив. Регулярне внесення добрив з підвищеним вмістом азоту стимулює зростання фаленопсиса, але сповільнює процес формування квітконосу. Підживлення краще припинити до настання цвітіння.
 • Немає добових коливань температур. Коливання температури вдень і вночі повинні становити 5-7С.

У природі орхідеї адаптуються до мінливих погодних умов. Після короткочасного перебування в несприятливих умовах вони починають цвісти. Для стимуляції цвітіння вдаються до методу «штучного стресу». Температуру змісту знижують до 16-18С, підживлення виключають, поливи зводять до мінімуму. В таких умовах фаленопсис знаходиться півтора-два місяці. Відновлення звичайного догляду орхідея сприймає як сигнал до цвітіння.

Догляд після цвітіння

З орхідеєю фаленопсис після цвітіння відбувається ряд змін — квітконіс починає відсихати, рослина готується до періоду спокою. Але так буває не завжди. Іноді квітконіс залишається зеленим. Це означає, що на ньому можуть з’явитися нові квіти.

Підгодуйте фосфором, калієм і трохи почекайте. Якщо протягом двох-трьох тижнів нічого не відбувається, обріжте квітконіс до першої сплячої бруньки. Обрізка стимулює їх пробудження, з’являться бічні пагони з бутонами.

Якщо квітконіс швидко побурел і усох, краще обрізати фаленопсис відразу після цвітіння. Обрізку проводять гострим стерильним секатором. Зрізи обробляють меленою корицею, вугільним порошком або зеленкою. Порожнисті квітконоси замазують бджолиним воском.

Досвідчені квітникарі попереджають, що повторне цвітіння послаблює фаленопсис. Відсутність відпочинку призводить до скорочення життя рослини.

Методи розмноження

Розмножити фаленопсис складніше, ніж деякі інші види орхідей. Він відноситься до моноподиальному типу орхідей — точка зростання у нього тільки одна. Матеріал для розмноження можна брати тільки з дорослих, здорових рослин, не пошкодженого грибком, комахами, гниллю.

Дітками

Особливості. Дітки утворюються на квітконосі. Відокремлювати їх можна через пару місяців після закінчення цвітіння. Формування діток характерно для орхідей не молодше двох років. Відокремлювати нащадок можна після появи корінців або хоча б двох листків.

Покрокова інструкція

 1. Дитинку акуратно зріжте. Обробіть зрізи вугільним порошком. Дитинку добу підсушуйте в провітрюваному затіненому місці.
 2. Одноразові стаканчики наповніть грунтом з кори і сфагнуму. Грунт попередньо подрібніть. Зволожте субстрат.
 3. Розведіть «Корневін» згідно з інструкцією. Умочіть зріз дітки в розчин і висадіть у підготовлений грунт.
 4. Створити тепличні умови — накрийте молоде рослина плівкою або банкою. Поставте в світле місце з температурою 23-25С, систематично зволожуйте і провітрюйте.

Перед пересадкою в горщик молодий фаленопсис повинен наростити коріння не менше 5 див. Початковий період росту займає близько року.

Укорінення живців

Особливості. Якщо дітки не сформувалися, можна укоренити частини квітконосу. З моменту цвітіння повинно пройти не більше двох-трьох місяців. Живці, нарізані пізніше, не укорінятимуться навіть з використанням стимуляторів росту і корнеобразователя.

Покрокова інструкція

 1. Квітконіс зріжте у підстави. Обробіть зрізи вугільним порошком або корицею. Пеньок від квітконосу замажте бджолиним воском.
 2. Розріжте квітконіс на живці за 7 див. На кожному відрізку залишають по одній — дві нирки.
 3. Подрібнений сфагнум помірно змочіть розчином стимулятора росту. Горизонтально укладіть відрізки на мох.
 4. Накрийте ємність плівкою. Підтримуйте температуру 25-28С, тримайте на хорошому освітленні при вологості близько 70%.Періодично обприскуйте мох стимулятором коренеутворення.
 5. Коли корінці виростуть до 5 см, з’явиться перша пара листків, садовіть вкорінені живці в окремі горщики.

Розмноження відрізками квітконосу являє собою процес примусового формування діток.

Розподіл

Особливості. До поділу вкрай рідко вдаються навіть досвідчені квітникарі. Занадто велика ймовірність загибелі фаленопсиса. Ділять тільки великі, дорослі, здорові рослини не молодше чотирьох років. Мінімальну кількість листків на стеблі — від шести штук.

Покрокова інструкція

 1. Гострий ніж продезінфікуйте. Акуратно зріжте верхівку. Місце зрізу — середина рослини. На материнській рослині має залишатися два-чотири аркуші. Обробіть зрізи порошком вугілля.
 2. Верхівку висадіть в сухий субстрат з кори і сфагнуму. Грунт періодично обприскуйте стимулятором росту, підтримуйте температуру до 25С, вологість — до 50%.
 3. Після появи молодих листя пересадити в горщик.

Обрезанному фаленопсису забезпечте посилений догляд. Обов’язкова додаткова підсвічування, регулярні підгодівлі. Через два-три місяці трохи нижче місця зрізу повинні утворитися бруньки, з яких з часом з’являться нові пагони. На відновлення фаленопсиса йде не менше півтора років.

Насіння фаленопсиса для розмноження не використовують. Створити умови для їх проростання практично неможливо. Пророщують їх у скляних хімічних колбах, наповнених спеціальним рідким субстратом. Важлива складова успіху — повна стерильність. Забезпечити її реально тільки в лабораторії.

Хвороби та способи лікування

Основні хвороби орхідеї фаленопсис — фузаріоз, кропив’янка, бортритис. Це інфекційні захворювання, що викликають гнилі, що призводять до загибелі рослини. Зустрічаються нечасто. Основна причина — покупка вже зараженого фаленопсиса. Загальні ознаки — листя в’януть, з’являються чорні плями, загниває коренева система, опадають квітки.

Лікування орхідеї фаленопсис — поєднання нормалізації умов утримання з обробкою фунгіцидами та бактерицидними препаратами. Можна використовувати «Топсин-М» або «Фундазол». Поливи скорочують, тримають фаленопсис в теплому приміщенні, забезпечують постійну циркуляцію повітря.

Піддається нападкам шкідників. Жовті листя, їх опадання вказує на борошнистого червця. Поява сріблястою павутинки — на павутинного кліща. Щитовку видадуть липкі листки, поява світлих точок на їх поверхні. Від усіх комах проводиться обробка інсектицидами — «Інта-вир», «Актеллік», «Актара».

Догляд за орхідеєю фаленопсис непростий, але цікавий. Якщо ви тільки починаєте захоплюватися орхідеями, то з кожним днем будете відкривати для себе щось нове — цікаві особливості, гарні сорти і різні аромати.

Залишити коментар