Оформити лікарняний лист: наскільки складна процедура отримання документа?

Деякі люди вважають, що вирушаючи на лікарняний, вони автоматично втрачають частину доходів. Зрозуміло, якщо ви працюєте на приватного підприємця або на себе, це дійсно так. Якщо ж ви офіційно влаштовані, вам лише потрібно ознайомитися з інформацією про те, як правильно оформити лікарняний лист, щоб отримати компенсацію за час непрацездатності.

Як має бути за правилами оформлений лікарняний лист?

В першу чергу слід розуміти, що він робиться не у всіх випадках. Що також важливо, легальний документ може видати не всяка юридична фірма. Організація, до якої ви звертаєтеся, повинна мати ліцензію на медичну діяльність.

Деякі люди помилково вважають, що лікарняні листи можуть бути видані працівниками швидкої допомоги, але це не так. Медики приймальних відділень, невідкладної допомоги, а також станцій переливання крові не можуть займатися оформленням і видачею лікарняного листка у відповідності з конкретним існуючим законом про порядок видачі документа.

Оформлення лікарняного листа не зажадає від вас особливої паперової тяганини. Більше того, щоб робити його правильно, потрібно тільки паспорт.

Вам не потрібен навіть поліс обов’язкового медичного страхування. Документ повинен бути оформлений під час первинного звернення до лікаря (або при екстреній госпіталізації), або при закритті листка. Сьогодні ми поговоримо про офіційному оформленні лікарняного листа і розберемося, як правильно робити даний документ для свого роботодавця.

У яких випадках ви маєте право зробити лікарняний?

На жаль, хоча лікарняний і є частиною життя будь-якого працівника, на його тлі часто виникає безліч конфліктів з начальством. Це обгрунтовано його небажанням виплачувати допомоги по тимчасовій непрацездатності. І це не є чесним, порядним дією з його боку. Тому перш за все, ви повинні добре знати свої права і розуміти, в яких випадках перипетії з шефом.

Ви маєте право на компенсацію по тимчасовій непрацездатності в наступних випадках:

 • Ви захворіли (ГРВІ, ГРЗ та інші простудні захворювання також входять в список причин для оформлення лікарняного листа);
 • Ви отримали травму, несумісну з нормальною професійною діяльністю;
 • Ви отримали «професійне» захворювання або травму на виробництві, де постійно працюєте;
 • Захворів ваш член сім’ї, який потребує вашого догляду (зазвичай у цю категорію входять діти);
 • Ви перебували на доліковуванні в санаторно-курортних організаціях, за направленням лікаря, безпосередньо після стаціонарного лікування;
 • Ви поміщені у стаціонар протезно-ортопедичного відділення для установки протеза.

Перші два дні лікарняного оплачує особисто ваш роботодавець. Починаючи з третього дня тимчасової втрати працездатності, компенсація нараховується за рахунок коштів ФСС у відповідності з законом. Врахуйте, що ці виплати не можуть перевищувати п’ятнадцяти тисяч рублів за календарний місяць, тому, навіть якщо ви заробляєте втричі більше цієї суми, на особливі виплати розраховувати не доводиться. Деякі фірми і підприємства оплачують своїм співробітникам великі суми (наприклад, еквівалентні середньомісячного доходу людини), однак такі дії з їхнього боку часто призводять до зловживань з боку друге.

Відповідно до загальноприйнятих правил, одержання допомоги відбувається з того моменту, як співробітник пред’явив документ про тимчасову непрацездатність. Він зобов’язаний зробити це відразу після виходу на роботу (у перший день). Зазвичай компенсація видається в день зарплати. Але якщо хвороба затягнулася, і працівникові потрібні часткові виплати, він може подати документ в день чергової зарплати – тоді виплати будуть надходити частинами та на регулярній основі.

Як можна оформити лікарняний лист заднім числом?

З точки зору закону, цього робити не можна в принципі. Однак існують певні установи, готові допомогти співробітникові в даному питанні.

Ви також можете вирішити питання про продовження відпустки (оплачуваної), якщо захворіли під час нього. Оформлення при цьому відбувається в загальноприйнятому порядку. Однак відпустку за свій рахунок таким чином продовжуватися не може.

Нарахувати лікарняний в даному випадку можна буде тільки після закінчення цієї відпустки, якщо виникне необхідність. Лікарняний у відпустці можна не тільки продовжити, але і перенести «невикористані дні відпочинку на інший час. Але це потрібно обговорювати з роботодавцем, і погоджувати питання в індивідуальному порядку.

Пред’явити лікарняний лист можна протягом півроку з моменту виходу на роботу після вимушеного «відпустки». У цьому випадку за вами цілком зберігаються права на отримання відповідних посібників. Проте затягувати це питання вкрай небажано, в іншому випадку можна зіткнутися з різними проблемами.

Як оформляється документ?

Неправильно оформлений лікарняний вважається документальним порушенням, тому він може бути не прийнятий ФСС. Служба має повне право не прийняти його до розрахунку. Тому, замість того, щоб потім задаватися питанням про те, що робити, якщо лікарняний лист оформлений неправильно, краще завідомо усвідомити і проконтролювати процес його видачі.

У разі якщо вам вже видали некоректно заповнений документ, ви вправі звернутися в медичну службу за його виправленням. У поправленном документі обов’язково має бути маркування «дублікат».

Як правильно оформити дублікат невірного лікарняного листа? Попросіть усунути всі помилки і розбіжності, наприклад, невідповідність дат у рядках «приступив до роботи» з лицьового і зворотного боку.

На документі про тимчасової непрацездатності повинні бути наступні деталі:

 1. Розбірливі (!) написи лікарів з висновками і діагнозами;
 2. Чіткі печатки;
 3. Штампи або назви медичного закладу, у якому був виданий лікарняний.

Якщо документ був виданий лікарем, практикуючим в приватній клініці, у ньому повинна бути вказана не тільки його прізвище, але і номери ліцензій, що дозволяють давати висновки про тимчасову недієздатність. В інших випадках, документ можна вважати недійсним. Обов’язковими реквізитами є прізвище, ім’я та по батькові працівника, місце роботи і посада, вік, вид патології. Наприклад, при травмі лікар, який виписує лікарняний, проставляє в ньому спеціальні шифри, а якщо людина банально застудився, їм ставиться галочка в графі «захворювання».

Слід пам’ятати, що лікарняний виписується на три дні. І кожен раз ви повинні відвідувати об’єктивну консультацію фахівця, стежить за динамікою вашого лікування. Якщо вона негативна, доктор проставляє в документі спеціальні позначки, що підтверджують цей факт. Якщо фахівець вважає, що ви вже готові приступити до роботи, він призначає і прописує в документі конкретну дату вашого виходу.

Як можна оформити перерахунок лікарняного листа?

Якщо ви не згодні з розміром компенсації, ви маєте повне право подати відповідну заяву (ст. 14-1 пункт 1). Однак на перерахунок варто розраховувати не у всіх випадках.

Максимальні терміни лікарняного

Зрозуміло, перебіг хвороби, як і терміни одужання, не може передбачити навіть самий висококваліфікований лікар з великим клінічним досвідом.

Однак існують певні часові рамки, заходити за які у лікарняній відпустці не можна, а саме:

 • Відпустка по догляду за дитиною віком до 7 років – на весь час до повного одужання дитини;
 • Відпустка по догляду за дитиною старше 7 років – 15 календарних днів;
 • Відпустка по догляду за дитиною старше 15 років – на 3 календарних дні.

Якщо ви захворіли самі, лікуючий лікар дає вам лікарняний лист максимальним терміном на 15 днів. Фельдшери і зубні лікарі можуть виписати документ тільки на 10 днів.

Якщо хвороба затягнулася, скликається медичний консиліум, і відпустка по непрацездатності продовжується одноразово максимум на 15 днів.

Документ має бути поданий до бухгалтерії не пізніше, ніж через шість місяців з моменту виписки. Проте затягувати з термінами тут точно не варто, адже цей документ дає вам не тільки право на отримання матеріальної компенсації, але і підтверджує факт поважної причини вашої відсутності на службі. В іншому випадку, начальство може абсолютно справедливо розцінити його як прогул.

Щоб не помилитися з розміром допомоги, радимо звіряти дати з виробничим календарем.

Оформляйте настільки важливі документи правильно, і ви ніколи не зіштовхнетеся з проблемами на роботі!

Залишити коментар