Обвиття пуповиною навколо шиї плода: одноразове і багаторазове. Причини і наслідки

Коли майбутній мамі повідомляють, що спостерігається обвиття пуповиною навколо шиї плода, у неї перед очима відразу ж виникає страшна картинка: її скарб борсається в плодових водах, а на шиї у нього зашморг. Але все не так критично, не варто панікувати завчасно. Дитинка не дихає легенями, тому поживні речовини та кисень будуть надходити в організм, а пуповина не доставить йому великого дискомфорту.

Що ж таке пуповина?

Щоб зрозуміти, наскільки небезпечно одноразове обвиття, необхідно розібратися, що ж таке пуповина. Вона являє собою канатик, який є сполучною ланкою між організмом матері і плодом. Він складається з сполучної тканини і трьох судин: по одному до малюка надходить артеріальна кров, збагачена киснем і живильними елементами, а двох інших – венозна з продуктами розпаду плода. Від передавлення судини пуповини захищає речовина, яка називається вартонов холодець.

Чим його менше, тим більше схильна пуповина пошкоджень.

Обвиття пуповини можуть бути декількох видів:

  • Багаторазові;
  • Ізольовані – навколо однієї частини тіла;
  • Поєднані – навколо декількох частин тіла.

Чому буває обвиття?

Дитинка робить дуже багато рухів в утробі матері. І будь-який з його «пилотажей» може призвести до того, що станеться одноразове або багаторазове обвиття пуповини навколо шиї плода або іншої частини тіла. Але варто відзначити, що маля однаково добре як робить петлі, так і розкручує їх назад. Тому обвиття – не привід переживати. Жінці потрібно уважніше ставитися до свого стану, звернутися до лікаря і, можливо, пройти додаткові обстеження.

Формування пуповини починається при зачатті, але остаточний вигляд вона приймає приблизно на 14 тижні.

Виділяють низку причин, за якими вона може охоплювати плід:

  • Велика довжина пуповини (більше 70 см). Вона утворює велику кількість петель, в які може потрапити частину тіла малюка;
  • Багатоводдя. Дитинка і «канатик» плавають вільно, переплітаючись один з одним;
  • Гіпоксія. Коли плоду не вистачає кисню, він починає активніше рухатися;

Це основні причини, які можуть призвести до такої проблеми. Але іноді обвиття відбувається випадково. Якщо мама п’є багато кави, чаю і вживає інші продукти, які збуджують нервову систему, то дитина дуже активно рухається.

Краще проявити пильність і дотримуватися щадну дієту.

Є небезпека?

Складно відповісти на це питання однозначно. Ступінь небезпеки залежить від багатьох факторів. Якщо «канатик» дуже довгий, то може бути багаторазове обвиття, яке буде абсолютно безпечно для малюка, і не буде сковувати рухи.

А якщо коротка пуповина, то велика ймовірність розвитку гіпоксії плода, так як приплив крові знизитися.

Загроза виникає в тих випадках, коли кровотік між матір’ю і дитиною порушений, і плід не справляється з цією проблемою самостійно. Тут не обійтися без лікарського втручання, тому зволікати не варто.

Як визначити, що є обвиття?

Як же зрозуміти, що сталося обвиття? Це питання хвилює кожну вагітну жінку. Насамперед, слід уважно ставитися до свого самопочуття. Якщо дитинці дискомфортно, він буде посилати мамі «сигнали».

Завдання жінки – розпізнати їх. Вона повинна визначити ритм ворушінь плоду і відстежувати всі зміни. При гіпоксії вони стають повільними і млявими.

Але якщо нестача кисню стає критичною, то ворушіння будуть дуже бурхливими. Малюк рухається різко і може навіть перевернутися. Так він намагається розплутати петлі і донести до мами, що у нього з’явилися труднощі. Якщо ворушіння різко припиняються – значить, у вашого скарби вичерпалися сили і треба терміново звернутися за допомогою до лікаря.

Що ж робити, якщо є обвиття?

Щоб визначити, чи немає вузлів на пуповині, доктор проведе додаткове обстеження.

В залежності від ситуації, він запропонує жінці пройти:

  • УЗД;
  • Допплерометрию;
  • Кардиотокографию (КТГ).

Якщо побоювання підтвердилися, то варто пам’ятати, що такий стан не вважають патологічним, і найчастіше пологи проходять без ускладнень. Перше, що повинна зробити мама – заспокоїтися і не читати «страшилки». Стрес і переживання не принесуть користі ні їй, ні малюкові.

Якщо немає протипоказань, то можна ходити в басейн на спеціальну гімнастику. Слід уникати будь-якого екстриму – адреналін підвищує рухову активність плода. Лікувати обвиття не потрібно, але спостерігатися у спеціаліста необхідно.

Вживати заходів слід тільки в тому випадку, коли встановлено, що плід відчуває страждання в утробі. При помірному порушенні кровотоку лікар може призначити вітаміни і нутрієнти. Вони будуть сприяти нормальному росту і розвитку малюка.

Чим загрожує?

Одинарне або подвійне обвиття пуповиною може спричинити за собою неприємні наслідки, тому важливо стежити за станом малюка в утробі і після пологів.

Найбільш часте ускладнення – гіпоксія і брак кисню. Тому після пологів потрібно обстежити немовляти і переконатися, що в нього немає пошкоджень ЦНС і головного мозку.

Якщо обвиття пуповиною відбулося на 32 тижні вагітності і було неодноразовим, то велика ймовірність відшарування плаценти і передчасних пологів.

Петлі на 32 тижні вагітності і пізніше можуть перешкоджати нормальному розродження і, як наслідок, призведуть до травматизму новонародженого.

Якщо мама проявить пильність, постарається виключити причини обвиття пуповиною, то і наслідки будуть зведені до мінімуму.

Залишити коментар