Новонароджений погано спить

Новонароджена дитина не спить, спить погано і мало – слід обов’язково з’ясувати, з яких причин це відбувається. Здоровий сон – результат цілого комплексу факторів і показник нормального розвитку малюка.

Однак спершу слід з’ясувати, які добові норми сну новонародженого існують.

Норма сну дитини

 1. З народження до 12 тижнів. Новонароджений після появи на світ спить багато, часом до 20 годин в добу. Сон триває не більше 4 годин. Режим ще не визначений, тому неспання чергується зі сном як вночі, так і вдень. Бувають рідкісні випадки, коли немовля вже з восьми тижнів здатний спати всю ніч.
 2. Від 3 до 6 місяців. Добова кількість сну становить вже 15 годин. Виробляється режим, тому 10 годин сну займають нічний час. Решта 5 годин розбиваються на 3 проміжних денних сну.
 3. Від 7 до 12 місяців. Кількість сну скорочується до 13 – 14 годин на добу. Вдень малюкові вже досить поспати всього 2 рази.
 4. Від 1 року діти сплять по 12 годин на добу.

Структура сну немовляти

Часті пробудження характеризуються тим, що сон у новонародженого складається в основному з поверхневої фази. З віком організм вчиться чергувати поверхневий і глибокий сон, але до цього дитину легко розбудити з допомогою найменшого шуму, руху або світла.

Фазу сну в якій знаходиться новонароджений можна легко визначити: глибокий сон триває в середньому 20 – 40 хвилин; у цей період тіло розслаблено, малюк не рухається; новонароджений може смикати ручками; буде помітно, як у нього бринить дихання та мерехтять вії і бігають зіниці під повіками.

Причини поганого сну вдень

Якщо новонароджений вдень мало спить або не спить весь день, це може позначитися на його здоров’ї. У вигляді затримки психічного і фізичного розвитку, зниження імунітету.

Так як організм немовляти активно розвивається саме у сні, важливо забезпечити йому здоровий відпочинок усунути всі причини йому заважають.

 • Бувають відхилення у розвитку кори головного мозку, що може обумовлювати відсутність сну. У такому разі слід показати малюка дитячого невролога. Тільки лікар може діагностувати відхилення і призначить лікування.
 • Новонароджений може погано спати вдень відчуваючи голод. У деяких немовлят підвищений апетит чинності прискореного метаболізму. Такому маляті потрібні більш часті годування, після чого він зможе знову заснути.
 • До півроку дитини можуть турбувати проблеми з травленням. Кольки, запори або діарея. Причини в мікрофлорі кишечника яка тільки заселяється необхідними бактеріями, активізуючись і заподіюючи занепокоєння дитині. Тому важливо при годуванні груддю обмежити себе в проблемних продукти викликають гази і коліки. Або підібрати найбільш підходящу суміш. Інакше ви ризикуєте спостерігати постійного заплакану дитину, яка буде погано спати і відмовлятися від годування, в силу того, що відчуває сильні спазми в шлунку.
 • Якщо в кімнаті підвищена вологість, дуже жарко або холодно. Для дорослих це може бути непомітно, малюку ж доставляє незручності. Новонароджений погано спить просто тому що не вистачати кисню. Комфортна температура в кімнаті становить 20 – 22°C. Навіть незначне відхилення призведе до порушення сну.
 • Банальна причина, але часта – мокрі підгузки та пелюшки. Трапляється, що у малюка прискорене сечовипускання. Брудний підгузник буде дратувати ніжну і тонку шкіру грудинка, що однозначно йому не сподобається.
 • Прихильність до мами. Новонароджений тільки адаптується в цьому світі, для нього все нове і лякає. В утробі він відчував безпека, чуючи стукіт маминого серця, її знайомий голос, і укачиваясь під час ходьби. Новонародженому важливо відчувати поруч маму, важливо бути на її руках, у грудях, відчувати захищеність. Враховуючи, що сон в основному поверхневий, дитина відчуває, що його поклали в ліжко або перестали заколисувати.

Причини поганого сну вночі

Нічний сон несе додаткову користь для організму новонародженого. Тільки в нічний час при повній темряві виробляється гормон мелатонін, який сприяє відновленню нервової та імунної систем і організму в цілому.

У немовляти це ще й час активного гармонійного розвитку і зростання його організму.

 • Не даючи малюкові спати вдень, він буде погано спати вночі. Часто буває, що дорослі не дають дитині довго спати вдень, щоб вночі він спав міцніше і довше. Вважаючи, що дитина встигає відіспатися вдень, і тому не хоче спати вночі. Однак це величезна помилка. Вона призводить до швидкої стомлюваності і збудливості нервової системи. Тільки за умови хорошого відпочинку вдень дитина зможе спокійно заснути ввечері.
 • Не сформувався правильний режим. В результаті чого він погано спить, постійно прокидається і вередує. Біологічні годинники не виробили вірний ритм, який збігається з ритмами дорослої людини.
 • Перезбудження від інформації, отриманої протягом дня. Прихід гостей, сварка батьків, гучні звуки, які його насторожували — все це може заважати малюку заснути. Уві сні підсвідомість намагається обробити все побачене, почуте, і ця перевантаження подіями не дає нервовій системі розслабитися.
 • Неспокійні сни. Навіть немовлятам сняться сни, які складаються з фрагментів отриманої за день інформації. Часом вони лякають малюка, таким чином, заважаючи йому спати.
 • Фізіологічні причини: голод; холод; мокра пелюшка. Дитина прокидається і криком намагається повідомити про своїх незадоволених потреб.
 • Зміни в харчуванні. Позначається на якості сну новонародженого відлучення від грудей і переведення на штучне вигодовування.

Рекомендації

 • Більше гуляйте на свіжому повітрі, особливо ввечері. Це розслабляє нервову систему малюка і налаштовує на відпочинок. В силу того, що заповнює легені кисень, а рух коляски заколисує.
 • Купання перед сном. Якщо дитина мало спить в силу збудження, йому допоможе купання у ванній. Вводите купання в щоденний вечірній ритуал, пізніше організм малюка звикне і сам налаштовуватися на відпочинок. У воду для більшого заспокійливого ефекту можна додати настої трав ромашки або череди.
 • Перед сном обмежте надходження нової інформації або активні ігри. Малюкові слід проводити вечір спокійно. Намагайтеся не сваритися при ньому, а прихід гостей обмежувати до пари людей на день. Спокійна, тиха атмосфера, що виключає активність повинна починатися за дві години до сну. Тоді у організму дитини буде можливість налаштуватися на якісний тривалий відпочинок.
 • Масаж. Якщо реакція малюка на масаж позитивна — він заспокоює і дитина засинає – обов’язково робіть його перед сном. Вивчіть матеріал про правильних техніках масажу для немовлят.
 • Сповивання на ніч. Нервова система немовляти тільки зміцнюється і розвивається, тому уві сні дитина може смикати руками, потрапляючи собі по обличчю, що однозначно його налякає і розбудить. Після чого самостійно заснути він вже не зможе, а буде вимагати маму. Найпростіше рішення — сповивати дитину на ніч. І вчасно обрізати нігті, інакше він може себе подряпати.
 • Поганий сон може бути ознакою загального нездужання малюка: застуда, коліки, температура, прорізування зубів. Якщо помітили якісь симптоми, зверніться до лікаря для діагностики і лікування.
 • Заспокійливий саше з травами. Як варіант, можна заповнити невеликий мішечок травою валеріани або лаванди, міцно його зав’язати і розмістити в ліжечко, де спить малюк. Вдихаємо аромат буде сприяти розслабленню нервової системи, що сприяє міцному сну.
 • Трапляється, що немовля плаче уві сні не прокидаючись. Не варто лякати його, включаючи світло і відразу ж хапаючи на руки. По-перше, нехай у кімнаті нічник, м’яке світло не буде дратувати малюка. По-друге, дайте йому хвилинку, буває, дитина сам стихає і далі міцно спить. А постійні смикання на руки можуть перевозбудить дитини, після чого його сон буде переривчастим і неспокійним.

З часом абсолютно всі батьки знаходять оптимальні способи для забезпечення якісного сну свого малюка.

Найпростіший спосіб забезпечити новонародженому швидке засипання — це, звичайно ж, взяти його з собою в ліжко притиснувши до грудей. Так дитина відчуває присутність близької людини, відчуває його запах і серцебиття – ті почуття який він відчував ще в утробі мами, в результаті чого швидко заспокоюється і засинає.

Дотримуйтесь рекомендації, вони допомагають у випадках, коли немає фізіологічних порушень. Інакше вимагається обов’язкове включення дитячого невролога та інших необхідних фахівців.

Залишити коментар