Низький рівень тромбоцитів у крові – причини, нормальний рівень, можливі наслідки

Найголовніша функція тромбоцитів – забезпечувати згортання крові, для чого їх концентрація повинна знаходитися в межах 150000-400000 шт./мл.

По суті, вони є носіями активних речовин, що приймають участь в процесі зупинки кровотечі.

Призначення тромбоцитів та їх нормальні показники

На практиці все відбувається наступним чином: як тільки порушується цілісність шкірного покриву, або відбувається розрив тканин всередині тіла, маса тромбоцитів в мить ока досягає місця дефекту, починає активно ділитися, розмножуватися і прилипати один до одного.

Як результат – утворюється щільна плівка, яка перешкоджає крововтраті.

Крім свого основного завдання, ці плоскі клітини виконують наступні функції:

 • Підтримка природного будови кровоносних судин, їх харчування та звуження;
 • Транспортування ферментів і серотоніну;
 • Підтримка закладених захисних сил організму;
 • Відновлення втраченої крові;
 • Виведення з тіла знищених вірусів і антитіл.

Нормальний показник концентрації клітин відповідають за згортання крові не має стабільного значення. Він змінюється в залежності від віку людини, стану його здоров’я, статевої приналежності та інших обставин.

Цікавий момент: якщо встановлено точну кількість клітин, властиве поточним станом організму, воно не повинно змінюватися протягом доби, інакше йдеться про приховані патології або внутрішніх кровотечах. Максимальне коливання добових показників цих клітин становить 10%. Щоб виключити і його, аналізи крові здаються виключно на голодний шлунок.

Нормальний вміст тромбоцитів у різних категорій пацієнтів виглядає наступним чином:

 • У дитини віком до року їх концентрація повинна бути в межах 160-320 од.;
 • У дитини, чий вік знаходиться в діапазоні від року до чотирьох, аналогічний показник повинен становити 150-400 од.;
 • У віці 5-15 років кількість тромбоцитів повинно становити 150-450 од.;
 • Для дорослої людини властивий показник кількості тромбоцитів 200-400 од.;
 • При вагітності кількість тромбоцитів може трохи змінюватися в залежності від терміну виношування. Верхня планка дорівнює 320 од., нижня – 150 од. Якщо рівень клітин занадто низький, виникає небезпечний стан, іменоване тромбоцитопенією, надто високий стає причиною тромбоцитозу при вагітності.

Наслідки занадто тривалого зниження кількості тромбоцитів можуть бути самими непередбачуваними, але найчастіше діагностуються внутрішні і зовнішні кровотечі, які не можна зупинити. Ще один небезпечний результат падаючого рівня тромбоцитів – інсульт.

Низький рівень тромбоцитів у крові – причини

Причини зниження концентрації цих кров’яних клітин можуть виглядати наступним чином:

 1. Зараження вірусом герпесу та його активація в результаті зниження імунітету. Зовнішні симптоми будуть представлені специфічними висипаннями на губах, слизових покривах геніталій, під носом і т. д.;
 2. Запалення печінки внаслідок ураження її будь-яким різновидом гепатиту;
 3. Простудні захворювання за типом ларингіту, ГРЗ або грипу. Всі вони викликаються інфекціями, вірусами і бактеріями, не дають тромбоцитів «спокою»;
 4. Мононуклеоз;
 5. Будь-яка форма імунодефіциту;
 6. Атоиммунные патології за типом системного вовчака. Організм починає війну проти своїх же клітин, вважаючи їх патогенами;
 7. Захворювання Гоше;
 8. Онкологія;
 9. Тривале вживання препаратів, що розріджують кров. Наприклад, концентрація знижується після тривалого прийому гепарину або аспірину;
 10. Пристрасть до таких продуктів як: вишня, імбир, лимон, цибулю і часник.

Причина зниження норми миє носити і зовсім інший характер, наприклад, в результаті отруєння спиртним, через авітамінозу або збільшення селезінки. Нерідко аналогічна ситуація спостерігається при вагітності.

Низька кількість тромбоцитів у крові: симптоми

Незалежно від того, які справжні причини зниження кількості тромбоцитів, необізнаній людині вкрай складно самому запідозрити, що в його організмі відбувається саме цей процес.

Єдиними первинними проявами можуть бути:

 • Занадто рясні місячні, що більшістю жінок сприймається як звичайне явище. Тим часом, кількість тромбоцитів неухильно знижується, що викликає ненормальну роботу кровоносної системи, загустіння крові, утруднення функцій практично всіх систем і органів;
 • Синці, причина появи яких не встановлена. Людині складно згадати, звідки у нього взялися гематоми, адже ніяких ударів і травм у недавньому минулому не спостерігалося;
 • Кров, часто йде носом без видимої на те причини;
 • Велика кількість крові, що виділяється навіть з маленької подряпини.

Як бачите, низький рівень кров’яних тілець помічається тільки по тому, як погано і довго гояться ранки, безперервно сочащиеся кров’ю.

Народна терапія

Піднімати рівень кров’яних тілець з допомогою нетрадиційної медицини – вибір батьків маленької дитини. Нею часто користуються при вагітності, коли більшість препаратів просто заборонено або завдають шкоди плоду.

З метою повернути нормальне кількість кров’яних тілець використовують наступні рецепти:

 1. Додати в невелику кількість води або молока ч. л. тільки що віджатого кропив’яного соку. Якщо немає можливості дістати свіжу кропиву, її допустимо замінити сухим сировиною, купленим в аптеці. Десять грам порошку залити склянкою киплячої води і варити на повільному вогні 3 хв. Пити після проціджування, витрачаючи на одне вживання половину порції;
 2. Олія з насіння кунжуту, два літра якого необхідно випити з розрахунку 1 ст. л. продукту щоразу перед їжею. Скільки триватиме курс – залежить від частоти прийому їжі;
 3. Відвар з ромашки, кропиви і шипшини, взятих у співвідношенні 1:2:3. Сировина подрібнюється в блендері, заливається літром окропу і настоюється протягом години в термосі. Потім в питво додається трохи лимонного соку та меду. Випивати його слід в кількості однієї склянки тричі на добу за півгодини до їди.

З додаткових заходів, що допомагають швидше підняти рівень кров’яних тілець, варто спробувати спеціальну дієту.

Наприклад, раціон дитини або дорослого варто підкоригувати в бік збільшення таких продуктів:

 • всіляких ягід з великим вмістом вітаміну С;
 • овочів у свіжому і тушкованому стані;
 • фруктів;
 • риб’ячого жиру;
 • мигдалю;
 • гречки;
 • шпинату і петрушки.

Паралельно знижується кількість споживаних солінь і маринадів, консервації та копченостей.

Що стосується медикаментозного виправлення проблеми, то потрібне число кров’яних клітин встановлюється після курсу «Иммунала», настоянки ехінацеї або вітамінних комплексів з великим вмістом мікроелементів.

Якщо зниження кількості клітин викликане вірусом герпесу, призначаються препарати, що знижують ступінь вираженості зовнішніх симптомів захворювання. Зокрема, можуть призначити курс «Панавира» або «Герпевира».

Профілактичні заходи

Попередити дефіцит важливих кров’яних клітин можна шляхом припинення прийому ліків, що обмежують їх функції.

Зокрема, не варто зловживати аспірином, його похідними, нестероїдними протизапальними засобами і т. д.

Залишити коментар