Низький больовий поріг – що це таке?

Мало кому подобається відчувати біль. У багатьох навіть це слово викликає негативні емоції, а саме почуття – справжні страждання. Але кожна людина індивідуальна і біль відчуває по-своєму.

Люди, у яких низький больовий поріг, – це ті, хто впадає в паніку від одного тільки виду стоматолога. Тим же, у кого цей самий поріг високий, часто не потрібна навіть анестезія.

Які «пороги» бувають у болю?

Під больовим порогом прийнято розуміти ступінь чутливості людського тіла до впливу на нього будь-яких травмуючих сил. Чутливість ця безпосередньо пов’язана з рівнем роздратування безлічі нервових закінчень. В залежності від того, наскільки сильну болючість відчуває людина, розрізняють больовий поріг низький і високий.

Як визначити ступінь чутливості? Все дуже просто: при високому її показнику люди практично не відчувають біль від уколів, а при низькому можуть навіть закричати. Людина з високим порогом витримує досить сильний вплив на своє тіло: різкі перепади температур, глибокі порізи або удари. Людина з низьким не може терпіти навіть болю від звичайної садна.

Здатність переносити больові відчуття, на думку вчених, закладена у кожної людини в генах. Однак стійкість до фізичних страждань може залежати і від емоційного настрою. Так чи інакше, знання свого больового типу так само важливо, як інформація про групу крові, ваговій категорії, зростанні та інших характеристиках нашого організму.

Спосіб перевірки

Як перевірити больовий поріг і дізнатися, наскільки ви сприйнятливі до болю? Для вимірювання цього показника вчені винайшли спеціальний апарат – альгезиметр. За допомогою цього приладу на тіло людини роблять вплив легким електричним розрядом або високою температурою.

Така перевірка проводиться у самому чутливому місці – на шкірі біля пахвової западини або між пальцями ніг. У процесі дослідження апарат зазначає показник величини впливу і кордон, в рамках якої людина зовсім не відчуває або ж спокійно терпить біль.

Загострене сприйняття

Напевно багато хто погодиться з тим, що набагато краще мати високий, ніж низький больовий поріг. Це загострене сприйняття навіть найменшому дискомфорті може перетворити найпростішу процедуру забору крові у справжнє випробування для людини.

Фахівці вважають, що всіх людей, надто чутливих до фізичного болю, можна додатково розділити ще на дві групи:

  • «недоторка», або низький інтервал переносимості. Така людина просто не здатний терпіти біль, для нього навіть невелика подряпина – це привід для сліз і навіть для паніки. При такому страху больових відчуттів будь-які медичні маніпуляції рекомендується проводити тільки з повною або хоча б місцевою анестезією. В іншому випадку є ризик не тільки нервового зриву, але і цього больового шоку;
  • «русалонька», або високий інтервал переносимості. Ці люди володіють дуже високою чутливістю, однак при необхідності готові виносити біль протягом досить тривалого часу. Найкраща тактика поведінки для людини такого типу – це правильний психологічний настрій і моральна підготовка за деякий час до того, як йому доведеться випробувати неприємне відчуття.

Нерідко люди з високим порогом просто не можуть повірити в те, що низький поріг больової чутливості дійсно існує. Так, наприклад, деякі лікарі вважають, що пацієнт, впав в паніку при вигляді шприца або стоматологічного крісла, прикидається. Однак, як не існує двох однакових людей, так не буває абсолютно однакового сприйняття болю.

Як підвищити больовий поріг?

Рівнем своєї чутливості до відчуття болю у якійсь мірі можна управляти. Науково доведено, що при деяких обставинах, в певні години, а також під дією різних емоцій цей параметр може бути змінена.

Існує кілька перевірених методів, що дозволяють на певний час підвищити ступінь сприйняття болю:

  • підвищення рівня серотоніну. Вплинути на показник «гормону щастя» можна, включивши в свій раціон банани, фундук, молоко, яйця, індичатину і деякі інші продукти, що сприяють його підвищенню в крові;
  • психологічні тренінги. Якщо розвинути навички керування своїми емоціями, можна навчитися заглушати біль за допомогою самостійного «викликання» інших почуттів (гніву, збудження і т. д.);
  • «пекуча» терапія. Вживання в їжу таких продуктів, як імбир, червоний перець, гірчиця або хрін, отвлекающе діє на больові рецептори, поступово пригнічуючи їх роботу;
  • викид ендорфінів. Рівень гормону, відповідального за стан ейфорії, підвищується в процесі активних занять спортом, у період закоханості і під час творчої діяльності.

Вважається також, що больовий поріг людини може змінюватися в залежності від його віку. Згідно з науковими дослідженнями, найбільш чутливі до таких відчуттів люди у віці від 10 до 30 років. Маленькі діти та ті, хто переступив 30-річний рубіж, відчувають біль значно менше, але терпіти це відчуття їм набагато складніше.

Якою б не була відпущена вам природою ступінь чутливості, дуже важливо у будь-якій ситуації зберігати позитивний психологічний настрій. Якщо навчитися контролювати свої емоції, низький больовий поріг – це зовсім не вирок. Розвивайте витривалість, нічого не бійтеся, в будь-якій ситуації намагайтеся думати тільки про хороше – і переживаить складні ситуації вам буде простіше.

Залишити коментар