Невроз шлунка: симптоми і лікування

Складно знайти хоч одну внутрішню систему організму, яка ніяк не реагує на психоемоційний стан людини. Про те, що причина всіх хвороб – нерви, лікарі говорять аж ніяк не на жарт: стреси, постійна напруга, часті зриви або навіть надмірна нестабільність психіки можуть призводити до збоїв у роботі будь-якого органу.

Але особливо це актуально для травного тракту. Невроз шлунка і кишечника – захворювання не найстрашніше, але складна з ряду причин.

Передумови до нервової диспепсії

Вже з одного тільки назви хвороби ясно, що виною всьому – проблеми з нервовою системою, однак точний каталізатор не можуть назвати навіть лікарі.

Що саме приведе до розвитку даної патології, яка здатна розвиватися впродовж кількох років, складно вгадати: для цього не завжди потрібно пережити дуже важке емоційне потрясіння або затяжну депресію – іноді вистачає мінімального поштовху у вигляді складного робочого дня або сварки з близькою людиною, щоб запустити процес.

  • Найбільшу ймовірність отримати нервову диспепсію мають люди, які раніше вже стикалися з гастроентерологічними захворюваннями, які перенесли гастрит або гастродуоденіт, виразкову хворобу.
  • Людина може потрапити в групу ризику, якщо у нього порушений режим харчування, а також є постійні «проколи» в меню (фастфуд, велика кількість простих вуглеводів і т. д.). Не можна не згадати і осіб з алкогольною та нікотиновою залежністю, а також з ослабленим імунітетом, часто піддаються фізичній перенапрузі.

Основна складність в побудові схеми лікування неврозу шлунка і кишечнику, так і у визначенні точної передумови, полягає у неможливості віднести дане захворювання до сфері гастроентерології або психосоматики. Обидві ці області в даній ситуації міцно взаємопов’язані з-за «блукаючого нерва», який відповідає за синтез ферментів, що забезпечують їжі правильне перетравлення. Як підсумок, шукати причини до появи цього захворювання, потрібно не тільки на стан ШЛУНКОВО-кишкового тракту, але й у функціонуванні нервової системи.

Як відрізнити симптоми неврозу шлунка і кишечника?

Від інших проявів захворювань травного тракту нервову диспепсію відрізняє деяка… нелогічність. Наприклад, Ви тільки що щільно поїли і розумієте, що більше ні крихти в себе не зуміє впихнути. Проте вже через чверть години відчуваєте абсолютну сосущую порожнечу в шлунку, хоча мозок чудово усвідомлює – це фальш, і спроба знайти ще якусь їжу загрожує серйозним переїданням і подальшим дискомфортом аж до нудоти. Або ж, навпаки, це може бути ілюзорне почуття надмірного насичення від пари ковтків води, коли до того кілька годин в організм не потрапляло нічого поживного.

Втім, це не єдині симптоми – серед них є і більш тривожні:

  • болі в епігастральній області;
  • відрижка;
  • спазми в шлунку;
  • нудота, рідко закінчується блювотою;
  • метеоризм, кишкові коліки;
  • діарея;
  • печія.

Потрібно ще раз підкреслити, що вся ця симптоматика говорить про неврозі ШКТ у разі крайньої несподіванки: у разі «голодного» дня раптово може закрутити і прихопити живіт, хоча не було шансів з’їсти щось не те або отруїтися. Як підсумок, у людини відсутня усяка впевненість у тому, що на рівному місці він не зазнає проблем з травленням, і це серйозно псує йому якість життя.

Чи можна вилікувати?

Найчастіше рекомендовані «від печії», «від діареї», «від нудоти» і т. д. препарати особливого ефекту при неврозі шлунка і кишечника не дають, оскільки вони переважно впливають на наслідок, а про причину людина забуває. Навіть якщо вони мають якийсь позитивний результат, це ненадовго і зовсім не гарантує, що ситуація не повториться незабаром.

Для складання грамотного плану лікування неврозу шлунка і кишечника потрібно звернутися не до гастроентеролога, а до психотерапевта.

Тільки після того, як буде вирішено передумова до нескінченним коливань нервової системи та невірного функціонування «блукаючого нерва», вдасться запобігти нескінченне поява сюрпризів з боку травлення. Лікар при цьому може призначити седативні препарати (не антидепресанти!), або направити всі сили на зняття стану перевтоми. Точна терапевтична схема буде залежати від виявлених причин, тому без консультації фахівця навіть приблизну картину накидати не можна.

Залишити коментар