Несправжня вагітність у жінок – причини і симптоми

Помилкова вагітність – це стан, при якому у жінки виникають зовнішні ознаки, характерні для періоду виношування дитини. Але при цьому вагітність відсутня. Це досить рідкісний і ще не до кінця вивчений психофізіологічний феномен. Помилкова вагітність, або псевдобеременность, на думку вчених, є наслідком психологічного чи емоційного розладу.

Причини

Досі не встановлені точні причини помилкової вагітності. У більшості випадків цю патологію пояснюють психоемоційними і гормональними порушеннями. Основними факторами помилкової вагітності вважаються:

 • сильне бажання мати дитину, особливо якщо є проблеми з зачаттям;
 • негативний і трагічний досвід, пов’язаний із загибеллю дитини або викиднем;
 • бажання мати дитину в більш старшому віці, коли вже настала предменопауза;
 • патологічний страх перед вагітністю і пологами у молодому віці;
 • фізіологічні відхилення в організмі: порушення роботи ендокринної системи, кісти і пухлини яєчників і інші патології.

Псевдобеременность може бути наслідком пригніченою сексуальності, виснаження організму і фізичної перевтоми, стресу і депресії.

До групи ризику по можливості розвитку несправжньої вагітності лікарі відносять бездітних жінок у віці 30-40 років, які довго лікувалися від безпліддя і дуже хочуть мати дітей, тих, хто втратив дитину, а також психологічно нестійких і легковозбудимых жінок, які дуже чутливі і вразливі.

Симптоми

У більшості випадків початкові симптоми звичайної і псевдобеременности дуже схожі. Найбільш часто ознаками помилкової вагітності є:

 • повне припинення менструації або дуже мізерні виділення;
 • нудота і блювання в ранковий час;
 • набір ваги і зміна форми живота;
 • нагрубання і збільшення молочних залоз, виділення молозива;
 • поява вигину хребта характерного для вагітних жінок;
 • зміна психологічного стану, який виявляється в плаксивості або дратівливості.

У рідкісних випадках під час помилкової вагітності навіть відчувається ворушіння дитини. Такий симптом фахівці пов’язують з порушенням перистальтики кишечника. Найчастіше уявна вагітність триває 3-3,5 місяці, але може бути і більш тривалою.

Діагностика

Для підтвердження факту зачаття необхідно звернутися до лікаря. Це важливо, так як ознаки помилкової вагітності можуть не тільки вказувати на наявність психологічних проблем, але і бути симптомами захворювань статевої сфери. Наприклад, свідчити про пухлини яєчників. У цьому випадку симптоми дуже схожі: припинення менструації, збільшення розміру живота, больові відчуття в його нижній частині.

Спочатку проводиться огляд пацієнтки на гінекологічному кріслі. Під час цієї процедури лікар може припустити помилкову вагітність у вигляді відсутності характерних ознак: збільшеною і м’якою матки, розм’якшених тканин її шийки. Також гінеколог звертає увагу на ознаки можливих патологій, таких як завмерла або позаматкова вагітність, пухлини в органах малого тазу та інші.

Помилкову вагітність можна визначити з допомогою тесту. Позитивний відповідь тест дає тільки при підвищенні рівня хоріонічного гонадотропіну – гормону, який виробляє хоріон плодового яйця. При відсутності плодового яйця тест найчастіше дає негативний результат і лише в рідкісних випадках можлива позитивна реакція.

У складних випадках лікар може призначити додаткові аналізи: біологічні та імунологічні дослідження, УЗД, оглядову рентгенографію черевної порожнини.

Лікування

Лікування помилкової вагітності включає не стільки усунення соматичних (фізичних) симптомів, скільки роботу з психічними проявами хвороби. Щоб переконати жінку у відсутності у неї вагітності, лікар проводить тривалу бесіду, в ході якої пояснює пацієнтці її стан. Щоб переконати жінку в тому, що вона не вагітна, можна залучити родичів і близьких людей. Часто їх просто неоціненна допомога.

У складних випадках потрібна консультація психіатра. Додатково лікар може призначити гормональну терапію, яка відновить менструальний цикл, і уявна вагітність закінчиться. Психіатр, в свою чергу, може порекомендувати прийом лікарських препаратів, які зменшать тривожність і неспокій, знімуть наслідки стресу.

Штучна несправжня вагітність

У деяких випадках помилкову вагітність викликають спеціально. Це може бути необхідно, якщо недорозвинена матка або молочні залози. Жінці призначають курс препаратів, що містять гормони естроген і гестаген. Тривалість гормональної терапії становить від 8 до 12 тижнів. Щоб пролонгувати лікувальний ефект, можуть також призначити мазь, що містить прогестерон та естрадіол.

При появі симптомів вагітності необхідно якомога швидше звернутися за консультацією до гінеколога, який встановить реальну їх причину. У більшості випадків, щоб впоратися з уявною вагітністю і повернутися до нормального життя, жінці достатньо пройти необхідне обстеження і переконатися у відсутності зачаття.

Залишити коментар