Нервово-психічні розлади: симптоми, ознаки, лікування

Сучасний ритм життя змушує нас підлаштовуватися під безліч ситуацій, жертвувати часом, сном, силами і відпочинком з єдиною метою – все встигнути. На жаль, все встигнути не вийде, а розплата за цю поспіх надто дорога – наше здоров’я. Функціонування організму залежить від стану нервової системи, її злагодженої і нормальної роботи.

Негативні впливи зовнішнього середовища можуть спровокувати нервовий розлад – часто зустрічається в різних формах стан організму у сучасних чоловіків і жінок.

Як виявити проблему

Визначити у себе ту або іншу форму розладу нескладно – достатньо прислухатися до себе і зрозуміти, чи є у вашому організмі будь-які зовнішні чи внутрішні прояви, що викликають дискомфорт.

У загальному вигляді симптоми всіх нервових розладів можна описати наступним чином:

 • поганий настрій;
 • депресивний стан або апатія;
 • дратівливість;
 • відсутність апетиту;
 • внутрішня замкнутість;
 • напруженість;
 • головні болі;
 • безсоння;
 • постійне почуття втоми;
 • різка втрата або набір ваги.

І це ще далеко не весь список, оскільки ознаки можуть бути різними в залежності від форми розлади. Ознаки нервових розладів у маленьких дітей доповнюються нервовим тиком, енурез, заїкання, анорексією, судорожними станами і навіть галюцинаціями. Найбільш часто нервово психічні розлади зустрічаються у вигляді неврозів.

Форми розладів

 1. Неврастенія являє собою невроз, що виникає на тлі загальної перевтоми організму (через недосипання, відсутність відпочинку, тривалої напруженої роботи) або психологічної травми;

Саме стан розвивається в трьох стадіях:

 • На першій стадії у людини відзначається підвищена збудливість і агресивність, порушення
  сну, неможливість зосередитися на роботі протягом тривалого часу;
 • На другій стадії дратівливість супроводжується втомою і байдужістю, зниженням апетиту, неприємними відчуттями в області шлунка. Не виключені головний біль, прискорений або уповільнений пульс, сльозливе стан. На цій стадії людина, як мовиться, може приймати ситуації «близько до серця»;
 • На третій стадії неврастенія переходить у пасивну форму: у хворого переважає млявість, пригніченість і апатія.
 1. Лікування даного виду неврозу можливе з допомогою організації режиму дня хворого, грамотного розподілу роботи і відпочинку, правильного і регулярного харчування, зміцнення організму вітамінами. Іноді людині навіть слід змінити роботу або обстановку (виїхати кудись на кілька днів, на природу, за місто);
 2. Нав’язливі стану – одна з форм неврозу, що супроводжується тривогою, відчуттям небезпеки, страхами і фобіями. Так, наприклад, людина може надмірно переживати за можливу втрату якоїсь речі або боятися заразитися якоюсь хворобою. В якості методів лікування застосовують психотерапію або терапію антидепресантами;
 3. Істерія як форма розлади зустрічається досить рідко, але виражається підвищеною
  емоційністю з бажанням людини звернути на себе увагу. Іноді таке бажання проявляється досить ексцентричними вчинками (навмисно гучний сміх, сльозливі істерики, награність в поведінці й розмовах, надмірна увага до власної персони і зовнішності). При істерії можливе підвищення температури, зміна ваги, зниження апетиту, нудота. Оскільки істерія є однією з найбільш складних форм нервових розладів, лікують її допомогою психотерапії. Якщо говорити про які-небудь ліки, то в цьому випадку вони лише допоможуть зняти деякі симптоми (наприклад, депресію) і дещо полегшити стан людини;
 4. Найбільш поширеною формою нервового розладу є вегетосудинна дистонія.

Чимало дорослих і дітей (переважно підліткового віку) мають різні симптоми:

 • «стрибки» тиску;
 • порушення ритму серця;
 • утруднення дихання (стан задухи, неповного вдиху);
 • збої в роботі шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, печія);
 • підвищення температури.

Нерідко людей, які страждають від вегетосудинної дистонії, можна визначити по холодних кінцівок. Також вони можуть часто скаржитися на головні болі і запаморочення, що пов’язано з проблемами в роботі судин головного мозку.

Як правило, лікарі в змозі виявити діагноз вегетосудинної дистонії тільки після проведення декількох досліджень (МРТ, вимірювання тиску в динаміці, ЕКГ та ін) і зіставлення ознак нервового розладу в сукупності, що зазвичай займає чимало часу.

Прояв яких-небудь симптомів окремо не завжди свідчить про даному розладі, однак їх систематичне повторення повинно наштовхнути вас на своєчасне звернення до фахівця.

Нервовий зрив

Нервові розлади тісно пов’язані з поняттям нервового зриву. Іноді трапляється, що у людини немає можливості виражати емоції, присвятити час відпочинку, — це провокує «накопичення» стресових відчуттів в організмі. У зв’язку з цим у людини може статися нервовий зрив – розлад, що проявляється в різкій і гострій формі, що триває певний період часу.

Зрив настає несподівано під впливом будь-яких зовнішніх подразників (що примітно, людина в цей час стає особливо недовірливим, емоційно реагують на зауваження і критику). Не допустити такого стану можливо в тому випадку, якщо людина буде частіше проявляти емоції (нехай іноді негативні), а не тримати їх усередині себе. Крім того, важливо навчитися розслаблятися і знаходити баланс між роботою і відпочинком.

Лікування

Лікування нервових розладів займаються психотерапевти та психоаналітики. Якщо ви почали
помічати у себе в організмі будь-які збої в його роботі, систематично проявляються, рекомендуємо вам звернутися до цих фахівців.

Якщо ви не помічаєте у себе яких-небудь змін, але при цьому розумієте, що ваш робочий графік досить щільний, ви схильні до стресів, у вас є проблеми, які вас турбують – займіться профілактикою нервових розладів.

Намагайтеся частіше відпочивати, гуляти на свіжому повітрі, спати не менше 8 годин на добу, знаходити час для спілкування з близькими, отримувати позитивні емоції.

Якщо ж вас щось турбує або ви відчуваєте втому, швидку стомлюваність, поганий настрій – скористайтесь банальними, але ефективними методами – випийте заспокійливий чай (ромашка, меліса), прийміть перед сном ванну з лавандовим маслом, пропийте курс вітамінів для підняття життєвого тонусу, займіться спортом.

Своєчасне попередження симптомів захворювань нервової системи допоможе вам уникнути вживання таблеток і антидепресантів, які все-таки і полегшать вам життя, але явно не пройдуть безслідно для організму.

Залишити коментар