Нефролепіс: догляд в домашніх умовах, розмноження, хвороби і шкідники

Нефролепіс очищає повітря, нейтралізує формальдегід і поглинає електромагнітне випромінювання. Переробляє негативну енергію і підвищує імунітет контактуючих з ним людей. Ні, він не лікар і не шаман, а найкрасивіший з декоративних папоротей – нефролепіс.

Грамотний догляд за нефролепісом в домашніх умовах дозволить виростити у власній квартирі не тільки наймогутніший побутової «очищувач» і «імуномодулятор», але й пишно-зелений живий елемент інтер’єру.

Нефролепис – частий резидент лікарень, поліклінік та закладів оздоровчого характеру. І в даному випадку цінним є не стільки його привабливий зовнішній вигляд, скільки здатність очищати повітря від мікробів і бактерій, виділених пацієнтами. Вражаюче поєднання незвичайних для квітки функцій і естетичності перетворили тропічний папороть у самого популярного жителя вітчизняних підвіконь. Тому вирощування нефролепіса в домашніх умовах – тема не тільки цікава, але і вельми корисна.

Маючи справу з нефролепісом, від традиційного горщика краще відмовитися. В кашпо цей кімнатний квітка виглядає набагато краще. В ньому він може показати свої розлогі зелені лапи у всій красі.

Особливості видів і сортів

Кімнатна рослина, що нагадує кучеряву шевелюру африканської дівчата, представлено в наших місцях всього двома видами:

 • сердцелистный;
 • піднесений.

Сортів нефролепіса, виведених селекціонерами, звичайно, набагато більше. У таблиці перераховані лише найбільш популярні з них з вказівкою на особливості вайі (гілки папороті).

Таблиця – Популярні види і сорти нефролепіса та їх особливості

Сорт або вид Особливості
Піднесений — Корінь квітки високий, розташований перпендикулярно;
— вайя однаждыперистая;
— невередливий сорт для домашнього вирощування;
— рівень вологості в приміщенні не важливий
Бостонський — Сорт, виведений бостонскими селекціонерами;
— вайя двічі-тричі, а місцями навіть четыреждыперистая
Сердцелистный — Вайі ростуть вгору, до неба;
— на пагонах присутні схожі на бульби освіти
Мечоподібний — Сорт виведений в центральній частині американського континенту;
— дуже довгі вайі (до 2 м)
Грін-Леді — Найпишніші вайі;
— часто використовується в ландшафтному дизайні

Нефролепіс в прямому сенсі заполонив всю планету. Він живе в тропічних лісах практично всіх частин світу – від Америки й Африки до Австралії та Азії. До речі, назва цієї рослини має латинське походження і утворене шляхом злиття двох слів nephros і lepis. Перше з них перекладається на російську мову як «нирка», а другий означає «луска».

Догляд за нефролепісом: що врахувати

Якщо в будинку з’явився папороть, варто поцікавитися, як доглядати за нефролепісом, тому що жити він буде дуже і дуже довго. Ця квітка практично невигубний. Знання основних правил буде цілком достатньо для того, щоб забезпечити нефролепису гідне життя вдалині від тропічного лісу.

Освітлення

У природному середовищі папороть віддає перевагу тінь. Але це зовсім не означає, що можна закрити цього красеня у ванній кімнаті без вікон або поставити горщик на стелаж в темній кімнаті. Ідеальне освітлення для нефролепіса – це трохи тіні і багато розсіяних променів сонця. Західний чи східний підвіконня як не можна краще підійде для розміщення цього невибагливого красеня. Якщо ж вікна будинку виходять на північ або на південь, обзаведіться декоративною підставкою, встановіть в метрі від віконного отвору і поставте на неї горщик з нефролепісом. Це одна з універсальних і найсимпатичніших інтер’єрних рішень.

Нефролепіс страждає від прямих сонячних променів, тому виставляти квітка на відкрите сонце категорично заборонено.

Температура

І влітку, і взимку тропічне спорові рослина вимагає однакової температури повітря – в діапазоні від 20 до 22 °C. За великим рахунком, домашній папороть здатний витримати зниження температури до 12 °C. Однак, безслідно для квітки це не пройде. Температурні перепади – серйозний стрес для нефролепіса, після якого рослина починає хворіти.

Японські дослідники довели, що папороть володіє унікальною для представників флори здатністю виведення радіоактивних речовин з організму людини.

Рівень вологості

Будь народжене в тропіках рослина любить вологу. Не надлишок, а достатню вологість повітря. Нефролепис – не виняток. Він не загине в сухому приміщенні. Але якщо ви помітили, що у папороті нефролепіса листя сохнуть, це сигнал до корекції рівня вологості в будинку. Два-три рази в день варто проводити обприскування квітки. А їдучи на кілька тижнів у відпустку або відрядження, не забудьте поставити поруч з горщиком або кашпо папороті трилітрову банку з водою.

Папоротям близько 400 млн років, а їх гілки з предпобегами (вайі) стали прабатьками листя у рослин.

Полив

Єдине, чого потребує скромний нефролепіс, так це в рясному поливі. Особливості догляду за нефролепісом в літній період припускають рясний полив два-три рази в тиждень, інтенсивність якого з приходом холодів можна дещо знизити – до одного разу в сім днів. Для поливу слід використовувати як мінімум відстояну воду. Але якщо є можливість, не шкодуйте для зеленого красеня фільтрованої води.

Нефролепіс називають живим зволожувачем повітря. При недостатньому рівні вологості в приміщенні лист папороті буде жовтіти, сигналізуючи квітникарю про необхідність додаткового поливу. Достаток вологи в горщику рослина використовує для зволоження навколишнього повітря.

Підгодівля

В домашніх умовах нефролепіс потребує регулярної підгодівлі в період з початку весни і до середини осені. Відгуки квітникарів, які займаються розведенням папороті в міських квартирах, свідчать про те, що добриво необхідно міксувати, застосовуючи один раз органічне, а другий раз – мінеральне. Підживлення проводять два рази на місяць, чергуючи поживні речовини.

Добриво, принесене з магазину, необхідно розбавити в два рази. Таким чином, ви отримаєте максимальну дозу корисних для папороті речовин в одній порції підживлення.

Грунт

Ідеальною для пересадки нефролепіса вважається вже готова грунт для папоротниковых. Її відмітні особливості – низька щільність і легкість. Це дозволяє грунту вдосталь насититися киснем. Втім, приготувати ідеальну для посадки нефролепіса грунт можна і самостійно.

Готуємо землесуміш

 1. Беремо одну частина торф’яної землі.
 2. Додаємо одну частину листової грунту.
 3. Висипаємо одну частину піску.
 4. Додаємо деревне вугілля в невеликій кількості.
 5. Висипаємо трошки соснової кори.
 6. Ретельно перемішуємо.
 7. Засипаємо в горщик для нефролепіса дренаж висотою 1-2 див.
 8. Зверху засипаємо грунт.

Пересадка

Щоб правильно пересадити нефролепіс в інший горщик, потрібно знати приблизний вік рослини. Якщо кімнатний квітка досить молодий (йому від одного до чотирьох років), для пересадки потрібно вибрати неглибоку посуд. Рослина «у віці» зажадає куди більш значної глибини і ширини.

Кращий час для пересадки нефролепіса – весняні місяці квітень і травень.

Розмноження: 2 способи

Якщо вирішили клонувати кучерявого красеня, дочекайтеся червня. Розсадити рослину можна двома способами – діленням материнського куща і відділенням діток при пересадці або пагонами.

У тому, як доглядати за нефролепісом після пересадки, немає нічого складного. Основні правила догляду за папороттю актуальні і для молодого, ледь відокремилася від материнської рослини.

Пагонами

Особливості. Цей спосіб «клонування» найбільш простий і доступний. Розмножити нефролепіс вусами зможе навіть квітникар-новачок. Головне – вибрати для цього правильний час, не турбуючи квітка в осінньо-зимовий період.

Алгоритм дій

 1. Встановлюємо поруч з горщиком, у якому сидить основна рослина, додаткову тару з заздалегідь підготовленим грунтом.
 2. Верхівку пагона присипаємо землею в новому горщику.
 3. Чекаємо, коли ус пустить три-чотири вайі.
 4. Розриваємо зв’язок материнської рослини і нового паростка.

Діленням

Особливості. Розмноження поділом здійснюють при щорічної пересадки рослини. В якості посадкового матеріалу можна використовувати лише ті частини кореневища, на яких вже встигли утворитися маленькі вайі. До настання цього моменту розсаджувати папороть не можна з-за молодості і незрілості материнського бульби.

Алгоритм дій

 1. Виймаємо материнське рослина з горщика з метою пересадки в нову тару.
 2. Відокремлюємо від кореневища фрагменти кореня, мають нирки у вигляді мініатюрних гілок.
 3. Пересаджуємо посадковий матеріал в маленький горщик, наповнений грунтом для папороті.

Вайі нефролепіса дуже люблять флористи. Гілка папороті здатна зберігати свою свіжість до 14 днів.

Боротьба з шкідниками: причини і симптоми

Шкідники рідко вражають нефролепіс. Цей представник сімейства папоротниковых вважається рослиною з хорошим імунітетом від паразитів. Однак «класичні» щитівка, павутинний кліщ, попелиця та борошнисті червці іноді не обходять і ця квітка стороною. Тому квітникар повинен знати причини появи комах на вайях нефролепіса та симптоматику поразок, подробиці можна дізнатися з таблиці.

Таблиця – Шкідники нефролепіса: причини і симптоми

Комаха Причини появи Симптоми ураження
Попелиця — Зараження від хризантем або троянд, принесених додому в букеті — На квітці з’являються цукристі згустки;
— вайі липнуть один до одного, будучи вкриті продуктами життєдіяльності попелиці
Павутинний кліщ — Недостатня вологість повітря;
— зараження від принесених в будинок букетів
— З’являються дрібні бурі численні отвори на вайях
Борошнисті червці — Перезволоження грунту — Стан листя погіршується;
— вайя скручується
Щитівка — Сухе повітря в приміщенні — Із зворотного боку вайі утворюється велике скупчення дрібних коричневих жучків

Невелика кількість шкідників з папороті можна змити – в прямому сенсі слова. Протерти вайі змоченою у воді губкою не вдасться через незвичайного будови гілок. А от відправити нефролепіс під душ – запросто. Для цього горщик необхідно обмотати поліетиленовим пакетом або плівкою, зафіксувавши на підставі кореня. Папороть потрібно перевернути догори ногами і гарненько промити під душем.

Якщо водні процедури і корекція догляду бажаних результатів не принесли, є сенс відправитися в квітковий магазин за інсектицидами. Хімічне лікування позбавить від шкідників напевно. Але для профілактики обприскувати нефролепіс не варто.

Хвороби і лікування

Окрім комах-шкідників, хвороби нефролепіса можуть бути спровоковані неякісним або неправильним доглядом.

Наступні три проблеми найпоширеніші.

 1. Відсутність зростання. Якщо нефролепіс не зростає, а зелені вайі істотно зблідли, значить, одне з двох: або рослині занадто тісно в горщику, або температура в приміщенні занадто низька.
 2. Вайі засихають. Якщо у домашнього папороті сохне лист, значить, він потребує додаткового поливу і йому катастрофічно не вистачає вологи. Якщо точно впевнені, що з цим пунктом все в порядку, зверніть увагу на місце дислокації квітки. Засихаючі вайі можуть бути результатом руйнівного впливу прямих сонячних променів.
 3. Вайі гниють. Або чорніють. Або і те, і інше. Причина – ураження грибком.

Сіра гниль і грибкове в’янення – найбільш поширені недуги домашнього папороті. У наступній таблиці наведено поради та методи боротьби з цими проблемами.

Таблиця – Боротьба з сірою гниллю та грибком

Хвороба Симптоми Методи боротьби Рада
Сіра гниль — Черешки, основа кореня і вайі уражаються волохатим нальотом димчастого кольору;
— на вайях з’являються буро-іржаві плями
— Регулярно провітрювати приміщення;
— тимчасове знизити температуру в кімнаті
— Ізолювати від інших кімнатних квітів
Грибкове в’янення — Листочки, що знаходяться по сусідству, стискаються, в’януть і дуже швидко засихають;
— на наступному етапі з’являються іржаві плями
— На етапі появи плям лікування безглуздо;
— рослина краще ліквідувати, інакше грибок вразить «сусідів» по підвіконню
— Превентивна міра – застосувати добрива з низьким вмістом азоту

Нефролепис – герой різних легенд і повір’їв. Кажуть, ця квітка вселяє в людей бадьорість духу і позитивну енергію. Психологи стверджують, що домашній папороть сприяє нормалізації спілкування між людьми різних психотипів і істотно полегшує їх комунікацію.

Офісні співробітники полюбили нефролепіс за те, що, згідно з повір’ям, він приваблює в життя людини матеріальні блага. А батьки прагнуть посадити домашній папороть в дитячих кімнатах, віруючи, що древній представник флори здатний захистити підростаюче покоління від псування і пристріту. Вірити легендам чи ні – особиста справа кожного. Але одне ви тепер знаєте напевно: вирощування папороті нефролепіса в домашніх умовах не забере багато часу і сил. Зате подарує масу позитивних емоцій від споглядання пухнастого красеня в затишному інтер’єрі вашого будинку.

Залишити коментар