Не заважайте дитині вчитися! Як розлюбити школу з вини батьків?

Школа — це не просто місце отримання знань. Це величезний життєвий шар, який значною мірою визначає все, що трапиться далі. Це окрема філософія і непереоценимая практика, це відповідальний час формування особистості. Ми, батьки, чудово віддаємо собі звіт у всьому цьому і, як можемо, допомагаємо дитині успішно пройти непростий період.

І як же часто саме наші зусилля мають наслідки, абсолютно зворотні очікуваним! Пропонуємо кілька порад про те, як не нашкодити психіці дитини.

«Хочу віддати сина (дочка) в сильну школу!»

Насамперед, слово «віддавати» мало підходить до ситуації, коли мова йде про людину, нехай ще й не дуже велике. А сильної школа повинна бути в тому сенсі, щоб у ній було цікаво навчатися і розвиватися, а не в плані моди і престижу серед інших закладів міста. Напруженість навчання тільки тоді йде на користь, коли вона розвиває, а не пригнічує, не вчить беззаперечно підкорятися режиму підвищеної суворості. На жаль, переважна більшість «сильних» шкіл побудовані саме на цьому. Те ж саме стосується і сильного педагога. Це не той, уроків якого бояться як вогню і зубрять кожен параграф, а той, який вміє розпалити цікавість та інтерес до свого предмету. Невірний вибір навчального закладу — дуже дорога помилка.

«Що отримав?»

Оцінка — неминуча необхідність шкільного навчання. Але не його мета. Зведення шкільних відміток в абсолют перетворює їх в сяючий приз, самоціль, заради якої все це затіяно. І в першу чергу саме батьки перетворюють навчання з захопливого процесу пізнання у змагальну гонку з сумнівними цілями. Цей марафон схожий на забіг по пересіченій місцевості, де єдина завдання — опинитися в точці Б. Можна зрізати кути, використовувати попутний транспорт, зіштовхуючи з нього інших учасників, і зовсім необов’язково дивитися по сторонах, вчитися орієнтуватися по карті, помічати важливі пам’ятки і вже тим більше — отримувати від цього процесу задоволення. Не задавайте дитині питання про оцінках після шкільного дня – запитайте, що цікавого і гідного обговорення він сьогодні дізнався.

«А що отримав Петя?»

Оцінні порівняння з успіхами однокласників, дітей знайомих, родичів, колег та інших — відправна точка багатьох психологічних комплексів школярів. Заздрість, конкуренція, ненависть — ви хочете розвинути у своєї дитини всі ці якості? Поставлений в приклад учень за замовчуванням стає ворогом. Часто — на все життя. А якщо це брат чи сестра? Важко через роки розглянути у відносинах близьких родичів причину відсторонення, насмішкуватості або відкритої ненависті — а ноги часто ростуть саме звідси. На що сподіваються дорослі, коли ставлять учня в приклад інших? На здорову конкуренцію? Приміряйте ситуацію на себе в робочому колективі, і все стане очевидно.

Пониження статусу педагога

Відбувається це зазвичай у двох випадках. Або батькам здається, що вчитель ставиться до їх дитині «не так», або вони починають бачити в ньому конкурента, більш авторитетного дорослого. Особливо загострюється ситуація, якщо цей авторитет з їх точки зору нічим не підкріплений. Робиться це несвідомо, але шкоди стосункам між педагогами і учнями заподіюється колосальний. Не можна коментувати дії вчителя при дитині, навіть якщо він (педагог) дійсно некомпетентний або несправедливий. Все це вирішується як завгодно, але тільки в відсутність учня.

Пониження статусу дитини

В першу чергу, це неприпустимо у присутності інших дітей. У другу — при вчителях. І, нарешті, вдома наодинці — теж. Як би не вів себе ваш син або дочка, якою б не була успішність журналу, взаємна повага — це перше і головне, що повинно бути присутнім у відносинах між дітьми і дорослими. Інакше можна забути і про власний авторитет, і про надії на те, що ми будемо почуті і зрозумілі.

Активна допомога в навчанні

Допомога у виконанні домашніх завдань або хоча б невсипущий контроль за ними вважається більшістю батьків мало не святим обов’язком і показником турботи і любові. Однак цей процес рідко протікає в світі і тиші. Варто виявити невиконане завдання, небажання його виконувати або, не приведи Господь, пов’язаний з заданим обман — слід якщо не скандал і покарання, то докори і образи. Насправді випадок, коли учень з бажанням і завзяттям береться за уроки, або унікальна, або ненормальний. Поважайте нормальний розвиток своєї дитини. Втім, надання надмірної самостійності теж негативно відбивається на навчанні, і на взаєминах.

Тілесні покарання

Чи варто про це говорити? Вони неприпустимі ні в якому вигляді і ні за яких обставин. Часто приходиться чути посилання на попередні покоління, коли тілесне покарання допускалося навіть у школі. Не можна порівнювати психіку сучасної людини з тими, хто жив 100 і більше років тому. Це очевидно. Нікому ж не прийде в голову порівнювати сучасного 6-8-річну дитину з його однолітком, що жили 100 років тому, спритно запрягавшим коня в гарбу й вважало випасання стада корів мало не вихідним днем. Психіка сучасних дітей вкрай вразлива, а побої призводять до незворотних наслідків.

З’ясування відносин з іншими учнями

Порив бігти в школу і розібратися з кривдником свого чада абсолютно зрозумілий. Але він заснований не на логіці, а на інстинкті — захистити і вберегти. Однак імпульсивне разова дія може зробити ведмежу послугу в довгостроковій перспективі. Крім того, розбиратися з чужою дитиною у відсутність його батьків — протизаконне діяння, таких прав немає навіть у міліції. Хочете надати підтримку або з’ясувати обставини — розбирайтеся з батьками або опікунами другої сторони конфлікту. До речі, насправді ситуація може виглядати зовсім не так, як її описує ваш дитина. Варто подумати і про те, як позначиться ваш вихід на подальших відносинах з класом. Нерідкі випадки, коли це призводить до цькування і бойкотів.

Сім’я — це чудовий ресурс для підтримки дитини і заповнення його сил. Але вона ж може стати негативним фактором, не тільки заважає правильному розвитку шкільного періоду життя, але і провокує психологічні комплекси дітей і навіть неврози. Ким ви станете в житті вашого школяра — задайте собі це питання і постарайтеся відповісти на нього максимально чесно і відповідально.

Залишити коментар