Натуральний барвник «цукровий колер»: користь і шкода

Цукровий колер, або добавка Е 150 – це харчовий барвник, який розчиняється у воді. У побуті він відомий як палений цукор і застосовується при виготовленні кондитерських виробів. Має смак карамелі, злегка гіркуватий, запах паленого цукру. Колір колера може бути від світло-жовтого до коричневого.

Колер застосовують давно. Це один з найдавніших барвників. Добавка знаходиться практично в кожному виді промислової продукції: шоколад, солодощі, чорному хлібі, алкоголь, тесті і багатьох інших.

Навіщо потрібна добавка?

Основна функція натурального барвника цукрового колеру полягає у фарбуванні продуктів. Але добавка Е 150 має й інше призначення. У безалкогольні напої додають її у якості емульгатора – вона перешкоджає утворенню пластівців і помутніння продукту. Світлозахисні речовини не дають компонентів напою окислюватися.

Барвник під назвою «цукровий колер» ділять на 4 класи.

Класифікація базується на способах отримання і властивості добавки:

  • Добавка E150a (I). Це проста карамель, яку отримують з допомогою термічної обробки вуглеводів. При цьому не застосовують сторонні речовини;
  • Добавка E150b (II). Її виготовляють завдяки лужно-сульфітної технології;
  • Добавка E150c (III). Цю карамель отримують з допомогою аміачної технології;
  • Добавка E150d (IV). Її можна виготовити з аміачно-сульфітної технології.

Приготування цукрового колеру Е 150 називають «карамелизацией». При обробці присутні щілинки, солі і кислоти. Основним компонентом при виготовленні є фруктоза, декстроза, сахароза, меляса, крохмаль – все підсолоджувачі недорогі і доступні.

Як кислоти можуть використовувати сірчисту, фосфорну, оцтову, лимонну, сірчану. У ролі лугу виступають натрій, амоній, кальцій, калій.

В залежності від того, які реагенти використовуються, заряд барвника може бути негативний або позитивний. Щоб не утворювався осад, важливо правильно підбирати клас барвника. Для цього враховують фізико-хімічні характеристики продукту.

Особливості вживання

Натуральний барвник має мікробіологічну стабільність – він проводиться при високих температурних значень, а щільність не дозволяє розвиватися мікроорганізмам.

З пшениці отримують глюкозу, ячменю – солодовий сироп, а лактозу – з молока. Це пояснює, чому колер може викликати алергічні реакції. Всім людям, у яких буває реакція на ці речовини, слід з обережністю ставитися до добавці – цукровий колер може заподіяти їм шкоду.

Якщо використовують сульфітний метод, в кінцевому продукті можуть міститися сульфіти або їх сліди. Однак цей показник дуже маленький, і рідко викликає алергію. Тому не завжди на упаковці вказують його наявність.

Організація JECFA встановила, що в добу можна споживати 160-220 мг/кг маси тіла, залежно від того, до якого класу ставитися добавка. Е150а вважається безпечною для організму, тому її добова доза не регламентується.

Є колер у коньяку?

Звичайний коньяк одержують зі спирту, який витримано 2-3 роки. Щоб цей напій можна було назвати марочним, витримка повинна бути не менше 5 років. Існує спеціальна технологія, спирти купажують. Але до складу коньяку входять не тільки спирти.

На етикетці має бути зазначено, що напій містить воду, цукровий колер і сироп. Цукровий колер присутня в коньяку для того, щоб надати йому інтенсивне забарвлення. Його додають практично всі виробники.

Якщо напій приготований без цієї добавки, його легко «розсекретити». Коньяк буде мати світлий, жовтуватий відтінок, ненасичений і неглибокий. Як правило, це відлякує покупця, тому такі напої – рідкість.

Технологія виробництва колера дуже складна, проблемне приготування вимагає певного досвіду і включає такі основні етапи:

  • Варку;
  • Спиртование;
  • Витримку в дубових бочках.

Добавка надає насичений колір, але не впливає на смак і аромат. До того ж, в коньяку вона знаходиться в малих кількостях.

Колер широко використовують у харчовій промисловості, щоб надати товарний вигляд непривабливим і неаппетитным продуктів.

Завдяки йому вони виглядають яскраво, живо і цікаво. Е 150 відноситься до безпечного класу, тому боятися цієї добавки не потрібно, вона не принесе шкоди вашому здоров’ю.

Залишити коментар