Наслідки гіпоксії плода: чим небезпечна нестача кисню?

Гіпоксія плода – це патологічні зміни в організмі майбутньої дитини, спровоковані недоліком кисню. Гіпоксія не є самостійною патологією і виникає під впливом різних негативних процесів, що протікають в організмі матері.

Симптоми і наслідки гіпоксії для плода

Нестача кисню веде до порушення обмінних процесів і збої у функціонуванні органів і систем.

В різні терміни гестації дана патологія призводить до різних наслідків. Наприклад, в першому триместрі вона провокує аномалії розвитку або уповільнення росту ембріона. На більш пізніх термінах патологія призводить до ураження нервової системи, а також знижується адаптаційні можливості малюка. Організм дитини всередині утроби має компенсаторнымивозможностями, які підтримують нормальний кровотік.

Этообусловленотем, що серцебиття плоду досягає 160 ударів за хвилину, а також особливою структурою плодового гемоглобіну, який краще, ніж у дорослих, затримує кисень. Коли останнього не вистачає, сповільнюються обмінні процеси, органи починають працювати активніше, відбувається посилене забезпечення кров’ю життєво важливих органів – головного мозку, серця, нирок, виникає гіпоксія кишечника, виділяється меконій – первородний кал.

Незважаючи на компенсаторныевозможности, організм плода не може постійно працювати в такому режимі. В першу чергу при тривалому кисневому голодуванні страждає нервова система, так як її тканини є найбільш чутливими до дефіциту кисню і багато в чому залежать від такого.

Гіпоксія головного мозку може порушити його структури вже на 6-11 тижні вагітності, порушується будова і функціонування судин, гематоенцефалічний бар’єр дозріває повільніше. Останній є захисним механізмом ЦНС і являє собою систему капілярів мозку. Будь-які пошкодження цього механізму можуть призвести до порушення функції мозку.

Легка гіпоксія в основному ніяк не позначається на стані здоров’я майбутньої дитини. Однак важка супроводжується таким явищем, як ішемія (на деяких ділянках дефіцит кровотоку) і некроз (руйнування тканин) в різних органах, що, відповідно, призводить до сумних наслідків. Гіпоксія у новонароджених проявляється самими різноманітними симптомами, починаючи від функціональних розладів і закінчуючи порушеннями психічного розвитку.

Причини розвитку патології

Існує безліч факторів, які можуть призводити до такого стану. В першу чергу – це захворювання майбутньої матері. Серед них найчастіше зустрічається анемія – патологічний зниження гемоглобіну в крові. Анемія супроводжується порушенням функції еритроцитів – вони не можуть в нормальному режимі доставляти кисень до клітин.

Якщо у жінки є вроджені або набуті вади серця, захворювання міокарда, хронічні патології легенів, то під час вагітності ці органи будуть відчувати підвищене навантаження, що провокує недостатність кровообігу, яка супроводжується порушенням мікроциркуляції в тканинах, виникає гіпоксія міокарда і т. п. В результаті поступово виникає дефіцит кисню і порушення зв’язку між матір’ю, плацентою і плодом. Несприятливо позначаються на перебігу вагітності патології дихальної системи.

Вони можуть спровокувати дихальну недостатність, коли виникає недостатнє постачання киснем тканин як самої жінки, так і плода. Причини можуть ховатися в цукровому діабеті, патології нирок.

Дефіцит кисню може виникнути на тлі порушення матково-плацентарного кровотоку. Останнє часто відбувається при переношуванні вагітності, при відшаруванні плаценти та інших патології плаценти і пуповини, загрозу передчасних пологів, аномалій пологової діяльності, інших ускладненнях вагітності та пологів. Гіпоксія може бути спровокована несумісністю груп крові матері та дитини, внутрішньоутробним інфікуванням, вродженими вадами розвитку, тривалим здавленням головки під час розродження.

Як виявити ознаки гіпоксії плода

Сама жінка може помітити неладне тільки щодо зміни рухової активності малюка. Спочатку дитина стає неспокійним, частіше ворушиться. При тривалому перебігу патології він, навпаки, стає менш активним. У такій ситуації необхідно терміново звертатися до лікаря і проводити кардиотокографию (КТГ), допплерометрию, лабораторну діагностику, дослідження навколоплідних вод.

В симптоми патології входить затримка росту дитини.

  1. Виявити проблему найефективніше допоможе кардіотокографія. За допомогою
    кардіомонітора оцінюють частоту серцевих скорочень малюка і його рухову активність. Дуже важливо проводити таку процедуру в процесі пологів. Під час останніх також оцінюють скорочення матки. Оцінивши серцебиття, яке змінюється в залежності від переймів або ворушінь, судять про стан малюка. Як правило, ця процедура проводиться після 32 тижнів. Про гіпоксії під час пологів свідчить порушення серцевих скорочень, тому кардиомониторное спостереження широко застосовується саме в цей час;
  2. Доплерометрія дозволяє оцінити швидкість і стан кровотоку в судинах плаценти і пуповини. Це процедура є важливою частиною діагностики, так як дозволяє виявити серйозні загрози для вагітності, наприклад, передчасне дозрівання плаценти;
  3. УЗД дозволяє оцінити склад, колір та об’єм навколоплідних вод, які теж можуть повідати про наявність патологій. В нормі навколоплідні води однорідні. Після 28 тижня в них присутня мелкодисперсная зваж, що не представляє небезпеки. Про неблагополуччя свідчить зменшення та збільшення їх обсягу;
  4. У ряді випадків доводиться виконувати пункцію для вивчення складу навколоплідних вод. В даному
    випадку спеціальною голкою проводять забір біологічної рідини через черевну порожнину;
  5. Необхідність у проведенні амніоскопія виникає при переношуванні вагітності, несумісність груп крові матері та дитини, обтяженому акушерському анамнезі (викидні, важкі гестози, невиношування, передчасні пологи). До цього ендоскопічному дослідженню вдаються і в тому випадку, коли підозрюється гостра або хронічна гіпоксія плода. Амніоскопія протипоказана при передлежанні плаценти, кольпіті, цервіциті, інших інфекційних процесах, загрозі переривання.

Як згадувалося, важливий колір навколоплідних вод. В нормі вони прозорі, але якщо забарвлені в зеленуватий колір, значить, виділився меконій, що є ознакою гіпоксії.

Що робити при гіпоксії плода

При підозрі на хронічний недолік кисню (токсикоз, екстрагенітальні захворювання та ін) жінку госпіталізують або направляють на діагностику для оцінки стану плоду та виявлення причини порушення. Різні заходи для поліпшення кровопостачання плода і відновлення обмінних процесів у ряді випадків можна проводити амбулаторно.

Лікар може призначити аквагимнастику при відсутності протипоказань, а також комплекс дихальних вправ. У результаті знижується тонус матки, посилюються обмінні процеси, кисень активніше надходить до дитини.

При хронічної внутрішньоутробної гіпоксії важливий спокій. Тільки у разі постільної режиму кровопостачання матки поліпшується. Крім цього, зусилля спрямовують на усунення причини, яка призвела до нестачі кисню.

Лікування повинно бути комплексним, оскільки наслідки можуть бути дуже сумними. Терапія передбачає прийом медикаментозних засобів, що розширюють судини плаценти, розслаблюють мускулатуру матки, нормалізують кровообіг між матір’ю і плодом допомогою плаценти. Можуть бути призначені препарати для нормалізації обмінних процесів, підвищення стійкості головного мозку і тканин до дефіциту кисню.

Якщо ефект від терапії відсутній, то після 28 тижня розглядається питання про передчасному розродженні.

Пологи проходять з кардіомоніторним наглядом, щоб вчасно виявити гостру гіпоксію і раціонально вирішити цю проблему.

Залишити коментар