Народні засоби в лікуванні цитолітичного і бактеріального вагінозу

Вагіноз – це патологія, що характеризується ураженням слизової оболонки піхви.

Що саме провокує захворювання, адже в вагінальної порожнини досить багато мікроорганізмів, які разом утворюють мікрофлору?

Що таке цитолитическийвагиноз?

У піхву ведуть життєдіяльність багато різних колоній, головними з яких є лактобацили (молочнокислі бактерії).

Вони теж бувають різними, але всі об’єднані в групу паличок Додерлейна. Лактобактерії становлять близько 95% всієї мікрофлори піхви.

Їх основна функція – вироблення перекису водню, яка володіє бактерицидними властивостями, і молочної кислоти, яка забезпечує відповідний кислий рівень рН (від 3,8 до 4,5).

Завдяки їм створюються умови, в яких патогенні мікроорганізми стають нежиттєздатними.

Іноді відбувається порушення природної мікрофлори піхви. Як правило, цей процес пов’язаний з активним розмноженням умовно-патогенних мікроорганізмів. Однак і самі лактобактерії можуть надмірно активізуватися.

Коли їх стає більше покладеного, відповідно, виділяється більше молочної кислоти, а вона, в свою чергу, будучи агресивним з’єднанням, як і інші кислоти, роз’їдає стінки піхви, провокуючи свербіж, печіння, руйнування епітеліальних клітин вагінальної стінки (цитолізу). Подібне порушення мікрофлори піхви називається цитолітичним вагінозом.

Крім лактобактерій в піхву, як ми вже відзначали, живуть і інші мікроорганізми. В ці 5% входить близько 40 видів інших бактерії: мікоплазми, коринебактерії, бактероїди, стафілококи, пептострептококи. Кожен з цих видів має свою функцію, але їх кількість регулюється лактобактеріями. Коли кількість останніх зменшується, перераховані вище умовно-патогенні мікроорганізми починають активно розмножуватися. В результаті виникає всім відомий бактеріальний вагіноз.

Симптоми дисбактеріозу

По-перше, у жінки з’являються білі творожистие піхвові виділення. По-друге, постійно присутня свербіж і печіння в області вульви. Ці симптоми спостерігаються і при молочниці. Часто лікарі навіть ставлять такий діагноз, керуючись тільки зовнішніми змінами. Однак потрібно провести більш глибокий аналіз мазка. Останній покаже, що мазок чистий, в ньому відсутні грибки, значить, і молочниці бути не може.

Однак зустрічається і така ситуація, коли одночасно можуть поєднуватися два захворювання: молочниця, спровокована грибками, і вагіноз, спричинений лактобактеріями.

Діагностика та лікування вагінозу цитолітичну

Щоб терапія була ефективною, спершу потрібно поставити точний діагноз. Такий можна встановити за результатами цитограммы бактеріального вагінозу при мікроскопічному дослідженні і за даними лабораторних аналізів.

Симптоми дисбактеріозу:

  1. Лейкоцитарна формула у нормі (не більше 10 в полі зору мікроскопа);
  2. Кислотність менше 3,5;
  3. Цитоліз епітелію;
  4. Деформація свободнолежащих ядер клітин;
  5. Ключові помилкові клітини – в переважній більшості у даному випадку виявляються лактобактерії, які локалізуються на зовнішній мембрані клітин піхвового епітелію.

Чому лактобактерії починають надмірно активно розмножуватися, науці достеменно невідомо.

Проте вчені встановили, що існує взаємозв’язок між цим явищем і значним підвищенням рівня глікогену в лютеїнову фазу менструального циклу. Як відомо, глікоген є живильним середовищем для лактобактерій. Варто відзначити, що останнім часом захворюваність цитолітичним вагінозом значно зросла.

Один з методів лікування передбачає виключення засобів для інтимної гігієни з кислим рН, наприклад, гелів для підмивання, щоденних прокладок і тампонів. Мікробіологічні порушення, пов’язані з піхвовим епітелієм, можуть бути спровоковані презервативами, антиспермицидными кремами і рядом інших видів місцевої контрацепції. Надмірне використання останніх становить загрозу жіночому здоров’ю.

До потенційних причин також відноситься часта зміна партнерів, коли відбувається змішування чужорідних микрофлор, що при слабкому імунітеті може викликати ріст патогенної мікрофлори. До того ж дисбактеріоз може виникнути на тлі безконтрольних спринцювань, що викликає протилежний ефект – порушується природна мікрофлора піхви. До дисбактеріозу, як відомо, може призвести і застосування антибіотиків.

Враховуючи дані фактори, можна скласти профілактичні заходи. До заходів профілактики також відноситься вибір нижньої білизни: рекомендується носити білизну тільки з натуральних матеріалів, так як вони пропускають повітря.

Лікування вагінозу цитолітичну

Варто відзначити, що терапія в першу чергу спрямована на нормалізацію рН. Приміром, призначаються спринцювання бікарбонатом натрію 4%. Цей розчин має лужну середу, тому нормалізується рН (слабка луг нейтралізує надмірну кислотність).

В даному випадку виключається застосування протигрибкових препаратів. Замість тампонів під час менструацій краще використовувати м’які прокладки, а також практикувати сидячі ванни у розчині бікарбонату натрію.

Лікар може призначити аугментин для інгібування лактобактерій. Аугментин – це антибактеріальний препарат, що складається з клавулоновой кислоти та амоксициліну. Але такий препарат може призначити тільки лікар, керуючись результатами аналізів. Самолікування агресивними препаратами типу антибіотиків може тільки погіршити ситуацію. При адекватної терапії гарантується тривала ремісія.

Позбутися від неприємних симптомів захворювання допоможуть спринцювання слабколужних розчином бикарбонатанатрия (2 спринцювання). Готують останній з 1 ч. л. соди і ? л теплої кип’яченої води. Також потрібно відмовитися від свічок, що включають в свій склад лактобактерії(пр. «Ацилакт», «Лакнонорм»), повністю виключити застосування кислих засобів для інтимної гігієни.

Народні засоби від бактеріального і цитолітичну вагінозу

Різні рецепти, засновані на застосуванні відварів і настоїв цілющих рослин, допоможуть купірувати симптоми захворювання – свербіж і печіння. Варто зазначити, що подібні заходи не зможуть відновити нормальний баланс мікрофлори, тому їх можна використовувати лише в якості допоміжних.

Народні рецепти в першу чергу включають спринцювання.

Наведемо кілька рецептів:

  1. Ромашка, перстач гусячий (або подорожник). На столову ложку збору потрібно літр гарячої води. Після змішування засіб настоюють протягом півгодини, потім проціджують і проводять спринцювання перед відходом до сну;
  2. Дубова кора. На ложку подрібненої сировини потрібно склянку окропу. Засіб томити на водяній бані 10 хвилин, тому в термосі витримують 3 години. Після охолодження проціджують і спринцюються перед відходом до сну. Курс лікування – 7 процедур;
  3. Черемха. На ложку сировини потрібно 350 мл води. Інгредієнти змішують, доводять до кипіння і тримати на вогні ще 20 хвилин. Потім, після охолодження і проціджування, проводять спринцювання. На одну процедуру знадобиться склянка відвару. Курс лікування – тиждень;
  4. Ромашка (5 частин), листя волоського горіха (5), листя шавлії (3), проскурник (2), кора дуба (2). Трави змішують. На 1 л окропу потрібно 2 ч. л. збору. Інгредієнти відварюють протягом півгодини. Процедуру спринцювання проводять двічі на добу. Аналогічним чином роблять відвар з календулою;
  5. Листя мати-й-мачухи і плоди ялівцю (3 частини), хвощ, буркун лікарський, деревій, грушанка, евкаліпт (по 2). На ложку збору потрібно 200 мл окропу. Все змішують, настоюють, проціджують. Спринцюватися потрібно через день курсом на 2-3 тижні. Разова доза – 50 мл

Для лікування бактеріального та цитолітичну вагінозу можна використовувати марлеві тампони, просочені різними рослинними компонентами, наприклад, соком алое, розведеним соняшниковою олією; обліпиховою олією. Такий тампон вводять у піхву на 7-8 годин. Рекомендується вводити тампони на ніч, адже так зручніше.

Ефективні засоби для усунення свербежу і печіння – сидячі ванночки. Рекомендується проводити їх щодня по 20 хвилин. В них додають відвари та настої кори дуба, вівсяної соломи, листя волоського горіха, плодів ялівцю, ромашки, меду.

Також рекомендується зміцнювати імунітет. Для цього найкраще підійдуть різні настоянки, наприклад, з ягід горобини з медом і цибулею, або айви, вишні, лимона і часнику.

Бережіть себе і своє здоров’я!

Залишити коментар