Найбільш поширені причини: якщо щипає язик і білий наліт

Язик – хороший показник людського здоров’я, своєрідний індикатор. Іноді трапляється так, що він починає щипати або палити. В першу чергу тут варто задуматися про те, що їв або пив людина в недавньому часі. Але трапляється і так, що кінчик органу може свідчити про розвиток якогось захворювання, і тоді на ситуацію необхідно реагувати належним чином.

У такій ситуації необхідно звертати увагу і на супутні симптоми і прояви, наприклад, виникнення нальоту або відчуття сухості у роті. Також варто зрозуміти, щипає тільки кінчик язика або середиа з коренем також страждають. Зазвичай, чим більше прогресує захворювання, тим сильніше його прояви і велика площа зачіпається в органу. Тому своєчасне лікування просто необхідно, інакше наслідки можуть бути досить неприємними.

Чому виникає дискомфорт?

Якщо щипає язик, то перед тим як розпочинати лікування, слід визначити причини такого явища. Це необхідно для того, щоб знати, з чим треба боротися.

Ну а причинами можуть виступати наступні моменти:

 • глосит. Вкрай неприємне захворювання, яке супроводжується появою дрібних виразок і пухлин по всій поверхні язика. На початковій стадії, даний недуга себе проявляє саме і легким пощипуванням печінням. Лікування потрібно розпочинати негайно, інакше незабаром такі утворення заповнять всю ротову порожнину і людині стане важко їсти і розмовляти;
 • стоматит. Дане захворювання викликає білий наліт на поверхні органу. На початкових стадіях, щипає тільки кінчик, але надалі таке відчуття посилюється (починає палити) і поширюється. Якщо на проблеми вчасно не зреагувати, весь орган почне опухати;
 • алергія. Це одна з імовірних причин, чому може щипати мову. Але тут проблема має широке коло пошуку. По-перше, це можуть бути продукти, особливо якщо раніше вони не пробували. По-друге, це може бути реакція на хімічну речовину, наприклад, якщо людина мала справи з побутовою хімією, або його робота пов’язана зі шкідливими умовами праці, наприклад, хімічне виробництво. По-третє, це може бути лікування медикаментами. Всі ці причини можуть спровокувати дану проблему;
 • відвідування стоматолога. Ця причина дуже перегукується з попередньою. На жаль, у більшої половини людства алергія на стоматологічні препарати. А якщо взяти до уваги, що вони не завжди є якісними, особливо в державних установах, то тепер можна зрозуміти, чому не тільки кінчик мови щипає і серединку, але може з’явитися і наліт від білого до брудно-сірого кольору;
 • нестача вітамінів і корисних речовин. Якщо в організмі починається нестача фолієвої кислоти, вітамінів групи В і заліза. Щоб позбутися дискомфорту, людині просто необхідно переглянути свій раціон, додавши в нього відсутніх компонентів. Лікування можна проводити шляхом прийому вітамінних комплексів, так як вгадати, чого саме не вистачає в організмі досить складно.

Всі ці причини при своєчасній реакції легко усуваються, не даючи хвороби розвинутися ускладнення.

Взаємозв’язок симптому і хвороб

Крім того, що щипає орган, у людини паралельно може виникати дискомфорт і у самій ротовій порожнині. В залежності від того, яка проблема з’явилася в організмі, можуть спостерігатися і інші симптоми.

Тому причини тут можуть бути досить різноманітними.

 1. Синдром сухості в ротовій порожнині. У цьому випадку, щипає кінчик тому, що ротова порожнина починає пересихати. Такі відчуття часто виникають з-за ліків або синдрому Шегрена. Щоб вирішити таку проблему, людині варто побільше пити рідини і відмовитися від медикаментів, які він приймав. Але в обов’язковому порядку повинен про це знати лікар, який їх прописав! Адже лікування не повинен перериватися, а, отже, необхідно шукати альтернативні варіанти.
 2. Афтозний стоматит. Це захворювання викликане попаданням в ротову порожнину грибкової інфекції. Саме через неї на поверхні утворюється білий наліт сирною консистенцією. Щипають і палять саме ті місця, на яких є таке покриття. За допомогою необхідно звертатися до стоматолога. Але, якщо такої можливості немає, наприклад, напередодні свят або просто вихідні дні, то можна допомогти собі самому в домашніх умовах. Для цього робиться розчин соди і води – 1ст. л. кошти на 1 склянку теплої кип’яченої води. На палець намотується марля або ватка, занурюється в ємність і акуратно обробляється поверхня органу. Такою проблемою дуже часто страждають маленькі діти, особливо ті, хто ще на грудному вигодовуванні. Таке промивання допоможе зупинити прогрес захворювання і зняти печіння.
 3. Менопауза. У цей період у жінок йде перебудова гормонального фону. Саме через таких змін виникає дискомфорт ротової порожнини. Лікування в таких випадках призначає гінеколог, який підбере відповідний гормональний препарат.
 4. Цукровий діабет. Мова часто щипає у діабетиків. Тут вже лікується не симптом, а первинне захворювання. При цьому сам хворий повинен ретельно контролювати рівень цукру в крові.
 5. Депресія. Чому такий стан віднесли до причин, що провокують щипання на кінчику язика? Справа в тому, що в пригніченого почуття, захисні функції організму значно падають. При цьому в такій ситуації йде активне вироблення слини, а якщо в роті є грибковий білий наліт, то він буде поширюватися ще більше.

Щоб лікування було успішним, як тільки починає щипати мову, варто визначити, що саме такий симптом провокує.

Який допомогою можна скористатися?

В першу чергу вирішення проблеми необхідно довірити професіоналу. Але якщо кінчик язика нестерпно щипає, то є кілька способів, які допоможуть надати першу допомогу. АЛЕ! Якщо використовуються рецепти народної медицини, слід впевнитися, що вони не викликають алергії. Тому всі трав’яні настої варто готувати з особливою акуратністю.

Пощипування язика і навіть білий наліт можна спробувати прибрати наступними методами і рекомендаціями:

 • якщо язик болить від того, що його обпалили, то необхідно випити ромашковий настій. Але він не повинен бути занадто концентрованим, тому підійде і ромашковий чай кімнатної температури – 1 ч. л. квіток або 1 пакетик спеціального чаю залити склянкою окропу. Добре настій потримати в роті. До речі, цей засіб є хорошою профілактикою від стоматиту та глоситу. Ще при опіку відмінним народним засобом вважається обліпихова масло. На палець намотується марля, змочується в засобі і обробляється уражена поверхня. Після чого бажано год не їсти і не пити;
 • поки не пройде дискомфорт, зі свого раціону найкраще прибрати цитрусові продукти і газовані напої. Справа в тому, що вони надають сильне роздратування на мову, через що лікування потрібно проводити більш тривалий час;
 • варто переглянути свій спосіб життя і режим харчування. У раціоні повинні бути присутніми корисні продукти, з вмістом всіх необхідних речовин для повноцінної роботи організму. Робота повинна гармонійно перегукуватися з відпочинком;
 • якщо виявляється алергія, то необхідно усунути вплив подразника-алергену;
 • про содовий розчин вже зазначалося вище, тому варто розповісти про такому універсальному засобі, як перекис водню. Воно володіє антибактеріальним ефектом, тому з нього можна робити примочки на кінчик язика й інші проблемні ділянки ротової порожнини. Але щоб ефект був видно, доведеться цим займатися щогодини. Однак, зверніть увагу: якщо кошти не зменшують прояви, а, навпаки, посилюють стан, припиніть їх використання до свого візиту до лікаря!

Якщо самостійно не вдається виявити причини, за якими щипає язик, то необхідно відправлятися за допомогою в медичний заклад. Зі своїм здоров’ям краще не жартувати, воно у вас одне!

Залишити коментар