Набряк статевих губ – великих і малих при вагітності і після пологів

Як ми знаємо, великі статеві губи захищають від контактів із зовнішнім середовищем значно більш ніжні малі статеві губи і клітор. І запаси жирових тканин досить великі, щоб забезпечити сталість температури в цій області.

До того ж, жіночі основні гормони естрогени накопичуються і частково синтезуються в жирових, а не м’язових та інших клітин.

Тому ступінь наповненості великих статевих губ жиром дуже залежить від віку жінки і в той же час дуже впливає на її лібідо. Кількість жиру в них збільшується при вагітності – для стабілізації фону як запоруки успішного розвитку малюка.

Але в будь-якому випадку їх раптове припухання завдає жінці виражений дискомфорт у вигляді свербежу при сидінні і ходьбі, а головне, будить тривогу, особливо під час вагітності.

Симптоми набряку статевих губ

Перш за все, уточнимо, що можуть набрякати як великі статеві губи, так і малі, як одна з них, так і обидві відразу. Це може статися і в звичайному житті, і на останніх термінах вагітності.

Дуже часто осередок, що виник в одній області, після швидко поширюється на всю промежину.

Це явище може супроводжуватися:

 • просто відчуттям пульсації, розпирання, дискомфорту в промежині, почуттям «чужорідного тіла», що загострюється при русі;
 • явно хворобливими ознаками зразок свербежу, печіння (особливо при сечовипусканні), виділень.

Картина симптомів тут прямо залежить від причини розвитку набряку. Перший сценарій вказує на діяльність гормонів (вагітність, пологи, період циклу) або порушення місцевого кровообігу.

А ось другий говорить про інфекції, місцевої алергії або специфічної травмі (подразненні тертям, свербінням статевих губ з-за низької гігієни та ін.).

Причини набряку статевих губ

В 90 випадках з 100 він пов’язаний із запаленням інфекційного характеру:

 • або тільки зовні (вульвіт);
 • або з поширенням на стінки піхви (вульвовагініт).

Найчастіше масштабне припухання викликає зараження грибками або вірусом герпесу.

Грибкова інфекція

Часто вона називається кандидоз (молочницю) – по суті, дисбактеріозом піхви, при якому починається прискорене розмноження грибка роду Кандида. У нормі мікрофлора його не містить, проте їм можна заразитися від партнера.

Після того, як ми перехворіємо їм один раз в гострій формі, він «затихає» і з тих пір проявляється тільки при зниженні місцевого або загального імунітету (якщо ми беременеем, хворіємо чимось ще і/або проходимо курс антибіотиків).

Для молочниці типовий невситимий, постійний свербіж, а також творожистие виділення з запахом «соди» або навіть «риби». По суті, пацієнти описують таким чином запах лугу, так як цей грибок, подібно більшості інших паразитів, змінює природний слабокислий баланс середовища навколо на лужний, більш сприятливий для його розмноження.

Генітальний герпес

«Побратим» орального, зазвичай проявляється у вигляді свербежу бородавок на шкірі статевих органів. У початковій стадії шкіра в місці, де після з’явиться одна з таких «колоній», може і свербіти, і піч.

Але вірус герпесу – хороший мутант. Тому він нерідко виявляє себе нетипово, особливо після невдалих спроб його лікування. Тоді ми можемо отримати висипання, схожі на сифілітичні (разом з зудять вогнищами мокнутия) або навіть посилення симптомів всіх статевих інфекцій, якими ми тільки вболівали, (а іноді – і зовсім не хворіли) раніше.

Він теж дуже схильний загострюватися при вагітності у мами і передаватися дитині, викликаючи у нього стійкі вади розвитку центральної нервової системи.

Втім, крім інфекції, зустрічаються й інші причини припухання великих і/або малих статевих губ. Серед них:

 • Цукровий діабет з його здатністю порушувати капілярний кровообіг і провокувати олужнення балансу шкіри і поту нітрохи не гірше грибка роду Кандида;
 • Бартолініт – запалення бартолінієвих залоз біля входу в піхві, яке може бути пов’язане з інфекцією чи ні;
 • Статевий акт. У такому разі спадання викликаного ним набряку могли затримати гормони в крові жінки – скажімо, якщо вона не отримала повного задоволення;
 • Вагітність, при якій він пов’язаний із загальним застоєм крові в малому тазу з-за тиску на них ваги плоду разом з навколоплідними водами. До речі, як раз у вагітних вони являють собою дивне поєднання загрозливого вигляду (іноді навіть із посинінням тканин) і майже повністю безсимптомного перебігу.

Природно, всі ці варіанти можуть вільно поєднуватися з вагітністю або інфекцією – одне зовсім не виключає іншого.

Профілактика набряків статевих губ

При такій кількості їх причин (а частина з них від нас не залежить) всі спроби гарантувати себе від них заздалегідь приречені на провал.

Однак ми можемо сильно знизити ймовірність їх, якщо постараємося:

 • уникати безладної статевого життя і незахищеного сексу, який може «нагородити» нас не тільки кандидозом, але і незапланованою вагітністю, ВІЛ та ін.;
 • носити якісне нижню білизну свого розміру – з натуральних м’яких тканин, без грубих швів і колючих мережив;
 • дотримуватися особисту гігієну не рідше 1 рази в день, бажано за допомогою спеціально призначених для цього коштів;
 • використовувати в жаркий час року щоденні прокладки;
 • намагатися не користуватися термобілизною без особливої необхідності.

Лікування набряку статевих губ

Його тактика цілком залежить від причин, що викликали це явище.

 1. Інфекції, так само як і їх особливий випадок у вигляді зниженої особистої гігієни, вимагають спочатку встановити тип збудника, а вже потім «атакувати» його антибіотиками, до яких він чутливий. Кандидоз нині лікують «Клотримазол», «Флуконазолом» та ін. – одночасно місцево (у вигляді свічок, мазі тощо) та перорально. А вірус генітального герпесу досить чутливий до дії препаратів на основі ацикловіру (це діюча речовина в їх основі). Однак він протипоказаний до прийому за 30 днів до настання вагітності і, як мінімум, протягом перших 12-15 тижнів після зачаття;
 2. Якщо все почалося після статевого акту, це пройде само;
 3. Аналогічно, у деяких жінок таке спостерігається набухання перед критичними днями – у ряді інших симптомів ПМС. Такий випадок теж не вимагає втручання;
 4. Що стосується цукрового діабету, то у випадку з ним нічого вдіяти не можна: він невиліковний, хоча непогано піддається компенсації інсуліном. А значить, його руйнівну дію на судини і баланс шкіри збережеться, чому і будуть повторюватися такі епізоди. Саме розумне рішення проблеми набряків статевих губ у випадку з настільки делікатним місцем полягає в тонізуючих процедур – обмиванні по черзі теплою і прохолодною водою постійно, протягом усього життя. Корисно також протирати всю шкіру тіла, включаючи статеві губи, слабким (0,5 ч. ложки на 1 склянку води) розчином оцту або лимонної кислоти, 2-3 рази в день. Цей метод дозволяє повернути шкірі втрачений із-за ощелачіванія поту кислуватий баланс;
 5. Набряк, що сформувався при вагітності, теж зазвичай проходить сам, незабаром після пологів. Вважається, що до цього моменту допомогти організму неможливо нічим, тим більше що багато видів терапії на виведення рідини з організму (безсольова дієта, прийом діуретиків) шкодять дитині втричі сильніше, ніж самій мамі – цей набряк. Так що максимум, який може порекомендувати нам навіть гінеколог, це перейти на м’яку/талу/структуровану воду кшталт «Лонгавиты». Звучить дещо дивно, але вагітні з завзятими набряками в малому тазі дійсно відгукуються про їх позитивний вплив на розподіл рідини в тканинах тіла.

Порівняно рідкісні сценарії пов’язані тільки з появою таких набряків не в період вагітності, а вже після появи малюка на світ. В цілому, це ознака тривожний, оскільки він вказує на спільні проблеми з судинами (раз вони не можуть швидко і без наслідків відновити кровообіг в нижній частині тулуба після зникнення тяжкості) в організмі мами.

Чи на порушення згортання маминої крові – швидше за все, під дією гормонів материнства» пролактину і окситоцину. Третій варіант може бути пов’язаний з післяпологовими травмами і спровокованими ними застійними явищами.

Тому якщо статеві губи набрякли вже після пологів, потрібно обов’язково звернутися до лікаря, не беручи до консультації з ним ніяких лікувальних заходів – навіть найшкідливіших, на зразок масажу.

Залишити коментар