На якому терміні роблять другий кесарів розтин?

Наша місія – народжувати дітей. Але така велика подія, як поява дитини, може бути пов’язане з низкою ускладнень. У цьому випадку дитину витягають із утроби оперативним шляхом. І ось через якийсь час жінка зважується на одного карапуза. На якому терміні роблять друге кесарів розтин і є можливість природного розродження?

Немає правил без винятків

Перш ніж говорити про нюанси другого кесаревого, давайте трохи згадаємо анатомію. При оперативному втручанні порушується цілісність не тільки шкірного покриву, але і тканин внутрішніх органів. Загоєння зовні йде в рази швидше, ніж усередині.

З цього випливає, що шов на матці (а розріз саме на ній дозволяє дитині побачити цей світ) затягується довго. У нормі цей процес займає від 6 місяців до 2 років. Ось чому жінкам, які пережили кесарів розтин, рекомендується планувати наступну вагітність через 2,5-3 роки.

Ті, хто зважився на повторення подвигу материнства, часто ставлять своїм лікуючим лікарям один і той же питання: на якому терміні роблять другий кесарів розтин? Але насправді він вимагає альтернативної формулювання: обов’язково роблять таку ж операцію? Багато хто зі здивуванням дізнається, що, виявляється, немає. Повторні пологи можуть відбутися природним шляхом — при сприятливому перебігу вагітності та відсутності протипоказань.

У яких випадках рекомендується операція?

Сучасне акушерство, незважаючи на все нові й нові відкриття в області анестезії при оперативному розродженні, все ж прагне зберегти непорушним священний процес дітонародження. І це пов’язано з турботою не тільки про здоров’я дитини, але і про благополуччя породіллі. Як відомо, пологи – це величезний стрес для обох, але природою задумано так, що його необхідно пережити, щоб не порушувався природний життєвий цикл людини. Так що друге кесарів розтин призначається, тільки якщо:

 • жінці більше 30 років;
 • перерва між вагітностями менше 2 років;
 • є загроза, що перший шов розійдеться з-за розташування або стану;
 • в анамнезі породіллі є аборти після першої операції, цукровий діабет, проблеми з артеріальним тиском (підвищений або знижений), астма, порушення зору, травми черепа, розлади в роботі серця і центральної нервової системи, рак;
 • плід великий або переношенный;
 • вагітність багатоплідна;
 • крихітка розташувався неправильно;
 • родова діяльність малоактивна.

Право жінки – погоджуватися або не погоджуватися на операцію. Але в будь-якому випадку не варто забувати про те, що необдумане рішення може призвести до трагічних наслідків.

Коли потрібно лягти на операційний стіл?

Точний термін – це те, що дуже важливо знати перед другим плановим кесаревим розтином. Ніж «більше» плід, тим більше стінок матки доводиться розтягуватися, а значить, тим серйозніша загроза розриву першого шва. У зв’язку з цим лікарі рекомендують робити операцію на 38 тижні. На цьому терміні у малюка вже синтезується речовина сурфактант, необхідний для розкриття легень при першому вдиху. Це основний фактор при призначенні дати другого планового кесаревого.

Якщо ж дитинка велика, то операцію можуть призначити раніше — на 36,5-37 тижня. Зазвичай за 5-7 днів до операції жінці пропонують лягти в лікарню, щоб уникнути непередбачених ускладнень. Майбутня мама повинна провести цей час у спокої, тому краще заздалегідь подбати про те, щоб:

 • було кому доглянути за старшим малюком;
 • прояснити питання з донорством (на всяк випадок, так як у деяких породіль під час операції буває сильна крововтрата через неправильне розташування плаценти, коагулопатії);
 • були підготовлені речі, необхідні мамі і дитині.

3 речі, які потрібно знати

Навіть якщо перший малюк з’явився на світ шляхом кесаревого розтину, у другій операції є деякі відмінності.

 • Час. Друга операція проходить довше, так як розріз шкірного покриву робиться по старому шву, а значить, вимагає граничної обережності. Крім того, після рубцювання першого шва на тілі матки можуть утворитися спайки, які ускладнюють доступ до неї під час хірургічного втручання.
 • Анестезія. Повторне кесарів пов’язане з підвищеним ризиком ускладнень, тому наркоз повинен бути сильніше.
 • Наслідки. Після другого шраму на матці жінці рекомендується більше не вагітніти, так як тканини дуже сильно стоншуються, і будь натяг може призвести до розриву, що, в свою чергу, здатне стати причиною смерті породіллі. Саме тому після другої операції рекомендується перев’язати маткові труби, щоб процес зачаття став неможливим. Це називається стерилізацією.

Думки досвідчених мам

Відгуки матусь з приводу другого кесаревого розтину відрізняються в основному тим, на якому терміні його роблять і яку анестезію застосовують. Так, найчастіше це відбувається на 37-39 тижня, і чим більше термін, тим довше операція. Якщо у жінок є вибір, то вони воліють спинальний наркоз, який на відміну від загального дає можливість відразу побачити новонародженого, так як породілля знаходиться в свідомості.

До того ж від нього легше відходити. Велика незручність, як і при перших пологах, — це катетер. Однак через кілька годин після відновлення сечовидільної функції його прибирають.

Також жінки, які пережили друге кесарів без ускладнень, самостійно встають вже через 6-7 годин – позначаються спогади про те, як болісно було лежати майже добу після перших пологів. Багато усвідомлено пережили друге кесарів замислюються про третю дитину. Тут, правда, варто подумати про власне здоров’я та життя, а не намагатися змагатися з рекордсменкою з Книги рекордів Гіннеса, яка народила 11 «кесарят»! І ще: якщо у вас планове повторне кесарів, то варто заздалегідь познайомитися з хірургом і анестезіологом – тоді буде легше вибрати правильну стратегію проведення операції.

Деякі анатомічні особливості організму, показання до другого кесаревого розтину, відповіді на питання, на якому терміні його роблять і які операції можуть бути наслідки, – все це зовсім не привід відмовлятися від другої дитини. Головне, уважно поставитися до свого здоров’я та здоров’я майбутнього малюка. Тоді щастя вашого материнства не затьмарить ніщо, навіть тимчасові труднощі.

Залишити коментар