Мошки в кімнатних квітах: як позбутися народними засобами і хімічними препаратами

Домашні квіти схильні до атак різних шкідників, причому деякі з них здатні за короткий час повністю погубити рослину. Часто квітникарям доводиться стикатися з мошками різного розміру і кольору. Деякі з комах небезпечні для рослин, інші – абсолютно нешкідливі. Резонно виникає питання про те, як позбавитися від мошок на кімнатних квітах раз і назавжди?

Для боротьби з літаючими комахами та їх личинками квітникарі використовують хімічні і народні засоби. Але перш ніж приймати заходи, треба визначити, з яким шкідником ви маєте справу.

Опис літаючих комах

На кімнатних культурах можуть жити кілька типів мошок. Деякі пошкоджують коріння, інші – надземну частину рослини. Є мошки, які абсолютно безпечні і навіть корисні. Нижче описані мошки, які заводяться в кімнатних квітах найчастіше.

Білокрилки

Маленькі білі мошки не більше 3 мм в довжину. Їх крила вкриті нальотом, що нагадує борошно. Якщо доторкнутися рослина, шкідники злітають з нього. Білокрилки зазвичай ховаються на нижній стороні листа, там же відкладають личинок. Нижні листя покриваються випорожненнями мошок – липкою медвяною росою.

Велику небезпеку, ніж самі комахи, являє сажістий грибок. Він розвивається на місцях скупчення липкого нальоту. Також білокрилки є переносниками вірусних хвороб – курчавості листя, жовтої мозаїки. Личинки живляться соком рослин, приводячи до уповільнення росту, деформації пагонів.

Популярний засіб від білих мошок в кімнатних квітах – пастки на клейовій основі. Це невеликі пластикові або картонні листи з нанесеним на них тонким шаром клею без запаху. Для рослин і людей препарат не токсичний. Такі пастки спеціально виготовляють жовтого кольору, щоб залучити комах. Білокрилка надійно прилипає до картону при будь-якому дотику. Пастка ефективна і проти інших літаючих шкідників.

Грибні комарики

По-науковому називаються сциаридами. Доросла комаха являє собою чорну мушку до 4 мм завдовжки. Сциариды відкладають яйця у ґрунт, поруч з корінням. З них розвиваються червоподібні личинки, які харчуються тонкими молодими корінцями рослини. Особливо небезпечні личинки грибних комариків для сіянців, нещодавно вкорінених живців.

Земляні мошки в кімнатних квітах активно розмножуються в умовах постійної вогкості, якщо рослина поливається надто рясно, або відсутній повноцінний дренаж. Молоді комарики маленькі, напівпрозорі – в цій стадії вони ще не становлять небезпеки.

Рослина з пошкодженим корінням в’яне, зупиняється в рості, перестає цвісти. При сильному пошкодженні коренів квітка гине. Якщо його дістати з горщика, напівпрозорі личинки з чорною голівкою будуть помітні неозброєним поглядом.

Боротися з чорними мошками в кімнатних квітах потрібно комплексно. Зазвичай використовують спеціальні хімічні препарати, аерозолі, обов’язково пересаджують рослину. Додатково користуються домашніми засобами і липкими пастками. Велику роль відіграє нормалізація режиму поливу, поліпшення якості дренажу.

Дроздофилы

Дроздофилы – плодові мушки. Розмножуються на гниючих овочах і фруктах, у забродивших продуктах. Вони можуть з’явитися в будь-якому місці за наявності сприятливих умов розмноження.

Загрози для кімнатних рослин комахи не представляють. Порівняно з грибні комарики, мають менші розміри. Вони не збираються безпосередньо поруч з квітами, а літають по всій квартирі.

Златоглазки

Невеликі зелені мошки. Крила у них практично прозорі, з вираженою сіточкою. У квартирах зустрічаються досить рідко. Поява можливо, якщо на вікнах не встановлені москітні сітки. Личинки златоглазок є хижаками, загрози для кімнатних квітів не представляють.

Дорослі особини не завжди винищують комах. Їх улюблена їжа – липкі виділення попелиці, пилок, нектар. А ось личинок златоглазки називають «тлиными левами». Вони здатні знищувати велику кількість попелиці. Зовні нагадують личинок сонечок.

Златоглазки відкладають яйця на листках. Кладку дізнатися дуже просто – кожне яйце тримається на окремій волосоподобной нитки. Якщо златоглазки облюбували кімнатні рослини, листя обов’язково оглядають на наявність попелиці.

Якщо завелися мошки в землі кімнатних квітів, рослини треба пересадити. Зазвичай використовують новий горщик, а старий піддають ретельній обробці – промивають, ошпарюють окропом, обробляють інсектицидом. Пересаджений квітка на деякий час залишають без поливу, щоб загинули залишки личинок. У відгуках деякі квітникарі пишуть, що морозостійкі культури можна виставляти на балкон – комахи від цього гинуть.

Причини появи шкідників

Завжди потрібно намагатися відразу встановити причину появи шкідників. Від них буде простіше позбутися, якщо усунути джерело проблеми. До появи мошок призводять в основному три фактори.

 1. Вогкість. Надмірні поливи при поганому дренажі викликають застій рідини, закисання субстрату. В таких умовах сциариды відчувають себе комфортно, швидко розвиваються і розмножуються.
 2. Відкриті вікна. Якщо на вікнах немає москітних сіток, шкідники спокійно проникають в будинок.
 3. Заражений грунт. Старий грунт, земля з городу, нестерильна магазинна грунт вже можуть містити яйця комах. Тому перед посадкою грунт обов’язково прожарюють, поливають марганцівкою.

Щоб не допустити зараження, корисно періодично проводити обробку кімнатних культур слабким розчином інсектициду. Спеціальні препарати надійно захищають квіти від атак шкідників.

Як позбутися від мошок на кімнатних квітах хімічними препаратами

Якщо комах багато, доводиться використовувати інсектициди. Іноді це єдиний дієвий спосіб проти шкідників. Для людей вони практично не токсичні, для квітів безпечні.

Найпопулярнішими вважаються п’ять засобів.

 1. «Регент». Ефективний засіб, допомагає від усіх видів мошок. Препарат потрібно розчинити в воді згідно з інструкцією, полити їм грунт.
 2. «Актара». Розчином, приготовленим із кошти, потрібно полити грунт, одночасно обприскати рослину. «Актара» ефективна проти дорослих комах та їх личинок.
 3. «Інта–вир». Препарат продається у вигляді таблеток або порошку. Його розчиняють у воді, використовують для поливання, обприскування.
 4. «Актеллік». Ефективний проти всіх шкідників. Єдиний мінус – його небажано використовувати під час цвітіння.
 5. «Агравертін». Розчин препарату допомагає переважно від дорослих комах – вбиває і відлякує їх. Личинки не гинуть.

При великій кількості літаючих комах над квітами додатково користуються аерозолями: «Дихлофос», «Раптор». Обробку повторюють до тих пір, поки не будуть знищені всі мошки.

Як боротися народними засобами

Якщо ви не хочете використовувати хімікати, можна обробити кімнатні квіти від мошок народними засобами. Вони абсолютно безпечні, але використовувати їх доцільно тільки при незначній кількості комах. Найбільш ефективними вважаються наступні.

 • Сірники. Головками вниз встромляють поруч з рослиною кілька сірників, злегка зволожують грунт. Періодично сірники дістають і перевіряють: якщо сірка повністю розчинилася, замінюють новими. Процедуру повторюють кілька разів до повного зникнення квіткових мошок.
 • Марганцівка. Роблять слабкий рожевий розчин марганцівки, використовують для поливу. Обробляють ґрунт кілька разів. Мінімальний проміжок часу між поливами – два дні.
 • Нашатирний спирт. У літрі води розводять 10 мм нашатирного спирту. Отриманим засобом кілька разів поливають і обприскують рослини з інтервалами в сім-десять днів. Розчин на основі нашатирного спирту відлякує дорослих комах, знищує личинок, насичує грунт азотом.
 • Активоване вугілля. Кілька таблеток подрібнюють в порошок, їм присипають грунт у горщику. Процедуру повторюють протягом п’яти днів. Допомагає в тих випадках, якщо мошок зовсім небагато.
 • Зола. Дрібної деревною золою припудрюють поверхню грунту в горщику. Личинок він не вбиває, але відлякує дорослих комах – білокрилок та грибних комариків. Також зола виконує функцію додатково підживлення.
 • Кріп. Насіння кропу розсипають по поверхні грунту. Шар міняють раз на два дні. Продовжують процедуру до повного зникнення мошок.
 • Цитрусові. В грунт на відстані 5 см встромляють шматки апельсинової або лимонної шкірки.
 • Часник. Готують настій – три головки часнику натирають на тертці, заливають літром окропу. Через чотири години проціджують, рослину обприскують і поливають грунт. Для позбавлення від грибних комариків достатньо двох процедур.

Багато народні засоби від мошок на кімнатних квітах, приготовлені в домашніх умовах, дійсно допомагають. Але використовують їх зазвичай при незначній кількості комах. У запущених випадках краще відразу скористатися інсектицидами.

Використання в якості добрива спитого чаю підвищує ймовірність появи мошок у квітах. Кімнатні рослини рекомендують підгодовувати тільки збалансованими мінеральними або органічними добривами.

Профілактика

Позбутися від мошок буває непросто. Тому краще відразу виконувати ряд профілактичних заходів.

Рекомендується дотримувати наступні правила.

 • Чистота. Опале, хворі листя і квіти відразу прибирають. Вони залучають дроздофил, сприяють їх розмноженню.
 • Помірний полив. Навіть вологолюбні культури не виносять застою води в області кореневої системи. Підвищується ймовірність розвитку гнилі, грунт засолюється, закисає, створюються сприятливі умови для розмноження грибних комариків. Передбачають хороший дренаж, поливають тільки після просихання поверхні грунту.
 • Обробка грунту. Перед посадкою грунт потрібно стерилізувати. Зазвичай його прожарюють на сковороді, поливають розчином марганцівки. Деякі квітникарі рекомендують заморожувати субстрат перед використанням – при негативних температурах всі личинки гинуть.
 • Добрива. Не рекомендується в якості органічного добрива вносити використану чайну заварку, харчові залишки. Процес гниття приваблює дроздофил.
 • Мульчування. Поверхня грунту в горщику покривають піском або перлітом. Мульча не перешкоджає диханню коренів, захищає землю від грибних комариків.
 • Москітна сітка. Закривають вікна і кватирки дрібної москітною сіткою, щоб грибні комарики та білокрилки не могли проникнути в будинок.

Знаючи, як вивести мошок в кімнатних квітах, можна вчасно пригальмувати їх розмноження. Багато спочатку використовують народні засоби, при їх неефективності переходять до хімічних препаратів. Але головне правило успішної боротьби – усунення основної причини.

Залишити коментар