Монстера: догляд, вирощування, розмноження, пересадка, шкідники і хвороби

Монстера – ліана з великими красивими листям. Цінується квітникарями за екзотичний вид і невибагливість. Вдячно реагує на добрі умови утримання, дуже швидко розростається. Іноді цвіте, хоча і вирощується переважно як декоративно-листяна рослина. Догляд за монстерою в домашніх умовах спрямований на створення тропічного мікроклімату.

Монстера – яскравий представник великого сімейства ароїдних. Природний ареал зростання – сирі, теплі ліси Північної і Південної Америки. Широко застосовується для озеленення квартир і офісів.

Ботанічний опис

Листя великого розміру, до півметра в діаметрі, шкірясті, темні. У молодому віці вони цілісні, серцеподібні. З часом форма листя змінюється, стає більш цікавою – з’являються глибоко розсічені, з численними отворами різного розміру. Черешки довгі, у добре розвинених дорослих рослин досягають метра.

Стебла виткі, міцні. З основних вузлів спускаються довгі шнуровідние повітряні корені. Вони прагнуть до поверхні землі, самостійно вкорінюються поруч з основним стеблом. Функції повітряних коренів – створення опори, отримання додаткової вологи і живлення з повітря, грунту.

Незважаючи на те, що рослина випускає безліч повітряних коренів, їх недостатньо для утримання важкого стебла монстери. Деякі не занурюються в грунт, а немов присосками прикріплюються до стіни.

В домашніх умовах монстера цвіте рідко. З дрібних квіток утворюється початковидное суцвіття, укрите зеленуватим покривалом. Воно схоже на квітку спатифиллума. Якщо суцвіття не видаляти, визріває плід – качан, що складається з ягід.

Як і всі ліани, монстера потребує надійної опори. Підв’язувати її і задавати напрямок росту починають рано. Поступово стебла монстери дерев’яніють, стають не такими гнучкими. В якості опор використовують спеціальні жорсткі сітки, натягують шнури.

Цікаві різновиди

В роду налічується близько 50 різновидів монстери. Всі вони відрізняються за зовнішнім виглядом, розмірами, будовою. В якості кімнатних культур використовуються лише п’ять видів.

 1. Делікатесна. Молоді листи без розрізів, серцеподібної форми. У міру дорослішання стають глибоко розсіченими. Листя великі – близько 60 см в діаметрі. Під час цвітіння утворюється початковидное суцвіття до 25 см завдовжки, огорнуте світлим покривалом з легким зеленуватим відтінком. В умовах квартири довжина ліани не перевищує трьох метрів. За умови грамотного догляду доросла рослина може цвісти щорічно. Штучно виведена гібридна вариегатная форма. Вона відрізняється поліпшеними декоративними характеристиками, але повільніше росте, більш вимоглива до догляду.
 2. Адансона. Для різновиди характерні більш тонкі яйцеподібні листя з безліччю дрібних отворів. Суцвіття початковидное, до 13 см завдовжки. В обмежених умовах практично не цвіте.
 3. Борзига. Різновид делікатесної монстери. Основні відмінності – більш тонкі стебла і дрібні листя.
 4. Коса. Листки еліптичні або довгасті ланцетні, без розрізів. Кріпляться до стебла короткими черешками. Качан складається з декількох кольорів, близько 4 см завдовжки.
 5. Пробита (дірявий). Листя розширені біля основи, нерівнобічне. Численні отвори розподілені по площині аркуша нерівномірно. Суцвіття середнього розміру, вкрите білим покривалом.

Качани делікатесної монстери їстівні. На батьківщині рослини їх навіть вирощують в промислових цілях. Ягоди мають кисло-солодкий смак зі змішаним ароматом полуниці та малини. З моменту цвітіння до дозрівання плода проходить не менше десяти місяців. Навіть повністю зрілих ягід у роті іноді з’являється печіння через змісту оксалату кальцію у складі. Недозрілі плоди отруйні. Простий спосіб визначити зрілість качана – відокремити кілька лусочок. У стиглого плоду вони легко відриваються.

Дії після покупки

Від того, як ви будете доглядати за монстерою після покупки, залежить її подальший розвиток. Маленький паросток в горщику дуже швидко перетвориться на велику ліану. Але для цього йому потрібно створити відповідні умови, враховуючи чотири параметра.

 1. Пересадка. Пересадити монстеру в інший горщик краще відразу ж після покупки. Тривале перебування в транспортувальних грунті негативно позначиться на розвитку рослини. Ємність вибирають з урахуванням швидкого зростання ліани, обов’язково насипають товстий шар дренажу.
 2. Профілактика хвороб. Початкові стадії хвороб і поодинокі шкідники можуть залишитися непоміченими при огляді. Для запобігання нашестя комах монстеру по черзі обробляють малими дозами інсектициду і фунгіциду.
 3. Вибір місця. Відразу вибирають відповідне місце – тепле, достатньо освітлене, з можливістю установки опори або натягування мотузок. Зазвичай монстеру розташовують у самому освітленому кутку кімнати. Переставити підрослу ліану буде непросто.
 4. Вологість. Для більш швидкої адаптації монстері потрібна підвищена вологість. Додатково можна обприскати ліану водою з додаванням невеликої кількості стимулятора росту.

Догляд за монстерою: що врахувати

Монстера вважається досить невибагливою, легким у догляді ліаною. Основна складність полягає у створенні надійних опор для зростаючих пагонів, підтримці підвищеної вологості повітря.

Як доглядати за монстерою, і створити йому сприятливі умови для росту?

 • Освітлення. Для повноцінного росту монстері потрібно багато світла, але пряме сонце вона не любить. Розміщують в кімнаті, що виходить вікнами на схід, захід чи південь. Не рекомендується тримати її з північної сторони. Вибирають самий світлий кут кімнати. При нестачі світла листя дрібнішають, повітряні корені стають тонкими і слабкими.
 • Температура. Немає строгих вимог щодо дотримання температурного режиму. Але при високих показниках монстера зростає швидше. Сприятлива температура навесні і восени близько 20-25 С. На спеку реагує нормально. Взимку рекомендують знизити температуру змісту до 16-18 С. Тимчасове похолодання потрібно для подальшого цвітіння. У будь-який час року уникають протягів.
 • Полив. Поливати монстеру правильно теплою, попередньо кип’яченої і відстояною водою. Частота поливу визначається умовами утримання, об’ємом ґрунту і розміром ліани. Великі листя активно випаровує вологу, тому підтримують стабільну вологість грунту. Наприкінці весни, влітку та на початку осені поливи рясні, часті – відразу після підсихання поверхні грунту.
 • Вологість. Монстері потрібні щоденні обприскування теплою кип’яченою водою. Додатково підвищують вологість використанням спеціальних приладів, розміщенням банок з водою в безпосередній близькості до горщика. У міру осідання пилу на листках їх акуратно протирають вологою тканинною серветкою.
 • Підгодівля. Молоді рослини підгодовувати не обов’язково. Дорослі екземпляри потребують регулярної підгодівлі. Використовують збалансовані добрива для листяних культур. Для стимуляції цвітіння можна удобрити монстеру комплексом з вмістом фосфору.
 • Грунт. Склад ґрунту змінюють залежно від віку ліани. Молодим рослинам потрібна нейтральна або слабокисла грунт. Її складають з піску, торфу, дерну і перегною. Оптимальна кислотність рН 5.5–6,0. По мірі росту в склад грунту включають листяну землю.
 • Обрізка. Якщо доросла ліана перестає рости, обрізають верхівку для стимуляції розгалуження. В регулярній формує обрізку ліана не потребує.
 • Пересадка. Молоді екземпляри пересаджують щорічно, великі – через три–чотири роки. Враховують особливості догляду за монстерою після пересадки – помірно вологий грунт, притінення від сонця, щоденне обприскування. У воду додають мікродози стимулятора росту.
 • Полірування. Ліана потребує високої вологості повітря, але після обприскування листя стають тьмяними. Для додання їм блиску використовують спеціальні полірувальні аерозолі.

Влітку, у спеку, коли вологість повітря дуже низька, кінці повітряних коренів опускають у пляшки з водою або обмотують вологим сфагнумом.

Умови для цвітіння

У відгуках квітникарі часто скаржаться, що ліана не цвіте. Будинки реально домогтися цвітіння тільки делікатесної монстери. Для цього потрібно створити умови, максимально наближені до клімату тропіків.

 • Яскраве освітлення. Монстера має отримувати достатню кількість розсіяного сонячного світла в будь-який час року. Взимку бажано забезпечити додаткову підсвітку.
 • Висока вологість. Обприскувати ліану потрібно щодня. А в жарку погоду – кілька разів в день.
 • Пухкий грунт. Грунт беруть в міру поживний, пухкий, легко пропускає воду і повітря.
 • Просторий горщик. Монстера не терпить тісноту. Горщик беруть велику, «на виріст».
 • Повітряні корені. Їм допомагають укорінитися в цьому ж горщику або занурюють їх у пляшки з водою. Обрізати коріння не можна!

При дотриманні всіх цих правил монстера буде повноцінно розвиватися. Але від молодого цвітіння рослини можна не чекати – квітконоси формуються тільки на дорослих чи старих екземплярах.

У монстери є цікава особливість – перед дощем вона «плаче». На кінчиках листя збираються великі краплі. Це пов’язано з високою вологістю повітря. Надлишки вологи виділяються через спеціальні органи – гидатоди.

Способи розмноження

Монстера вважається не просто невибагливим, а живучим рослиною. Вона легко розмножується вегетативним шляхом.

Розмножити монстеру можна п’ятьма різними методами.

 1. Верхівковими живцями. Зрізають верхівку з декількома листками, ставлять у банку з водою. Після появи корінців висаджують у горщик з легким субстратом. Після обрізання верхівки на основному стеблі формуються бокові пагони.
 2. Стебловими живцями. Найпоширеніший спосіб розмноження. Використовують в основному для омолодження старих екземплярів з облысевшими стеблами. Стебло нарізають на шматочки. На кожному з них залишають хоча б одну нирку. Стеблові живці укорінюють у вологому піску або суміші піску з торфом. Перед посадкою зрізи трохи підсушують, обробляють вугільним порошком. Якщо на черешку є повітряні корені, їх укладають по периметру горщика, злегка присипають грунтом. В один горщик висаджують відразу по три черешка. Для швидкого вкорінення створюють парникові умови – накривають відрізки стебла банками або поліетиленом.
 3. Бічними відростками. За аналогією з укоріненням верхівкового живця можна укоренити і бічні пагони. Але вони є не у кожної монстери.
 4. Листям. Листки зрізають біля самої основи, захоплюючи невеликий шматок стебла. Його ставлять у банку з водою, чекають утворення щільного клубка коренів, і тільки потім висаджують у грунт.
 5. Повітряними відведеннями. Вибирають бічний пагін монстери з невеликими повітряними коренями. На рівні коренів втеча обмотують вологим сфагнумом, фіксують харчовою плівкою. Мох регулярно зволожують. Після утворення коренів втеча акуратно обрізають, висаджують у грунт.

Насіннєве розмноження використовується дуже рідко. Сіянці ростуть повільно – за перші два роки життя формують всього від трьох до п’яти листя.

Щоб черешки і листя не загнивали в банку, використовують тільки кип’ячену воду, додають в неї таблетку активованого вугілля. Живці попередньо промивають під проточною водою, замочують у блідому розчині марганцівки на десять хвилин.

Поширені помилки квітникарів

Від неправильного догляду страждає декоративність ліани. Листя дрібнішають або бліднуть, зростання слабшає, стебло витягується і оголюється. Щоб зрозуміти, які умови утримання порушені, досить вивчити таблицю.

Таблиця – Помилки догляду за монстерою та їх наслідки

Зовнішні прояви Можливі причини Допомога рослині
Листя монстери сохнуть – Сухість повітря;
– пересихання грунту;
– поява шкідників
– Оглядають на наявність шкідників;
– частіше обприскують і поливають
З’являються коричневі плями на листі – Недолік калію;
– сонячний опік
– Пересаджують ліану з повною заміною ґрунту;
– калійні добрива вносять
Молоді листки стають блідими і дрібними – Убоге висвітлення – Переміщують горщик ближче до вікна або організують додаткову підсвітку
Листя масово жовтіють і в’януть – Перезволоження грунту;
– загнивання коренів
– Монстеру пересаджують, обрізають пошкоджені корені, оцінюють їх стан;
– при сильному загниванні зрізують верхівку і укорінюють
Довго немає нових листя – Нестача харчування;
– тісний горщик;
– нерегулярні поливи;
– тьмяне освітлення
– Нормалізують умови змісту;
– пересаджують монстеру;
– вносять комплексне добриво
Листя жовтіють, з’являються сухі ділянки – Пересихання земляної грудки – Частіше поливають
Листя набувають коричневий відтінок, виглядають «паперовими» – Низька вологість – Монстеру регулярно обприскують, використовують спеціальні зволожувачі повітря

Шкідники і хвороби

Хворіє монстера рідко. Іноді доводиться стикатися з грибковими хворобами, загниванням кореня в результаті поганого дренажу або переливу. Лікування в обох випадках проводиться за однією схемою – загнили коріння обрізають, обробляють вугільним порошком і фунгіцидом. Ліану пересаджують в свіжий, стерильний грунт. При сильному пошкодженні коренів їх не вдається реанімувати. У цьому випадку обрізають і укорінюють верхівку. З шкідниками доводиться зустрічатися набагато частіше. Їх опис і ознаки ураження можна подивитися в таблиці.

Таблиця – Шкідники монстери

Шкідник Опис Зовнішні прояви Методи боротьби
Щитівка Комахи розміром до 2 мм з щільним щитком – З’являються маленькі коричневі горбки;
– рослина покривається липкими виділеннями;
– листя жухнут
– Щитівок прибирають пінцетом або щіткою;
– протирають уражені ділянки спиртом;
– обприскують препаратом «Актеллік»
Павутинний кліщ Крихітні червоні комаха, схожа на павуків – З’являються дрібні жовті цяточки на листках;
– у занедбаному стані ліана покривається павутиною
– Обприскують препаратами «Антиклещ», «Вермитек»;
– ставлять монстеру у ванну кімнату, наповнену теплою парою;
– підвищують вологість
Трипси Маленькі чорні комахи довгастої форми – На зовнішній стороні листа утворюються сріблясті розлучення;
– на внутрішній частині виявляються дрібні чорні крапки (екскременти комахи)
– Неодноразово обприскують препаратом «Фітоверм», «Децис» з інтервалами пятидневными
Борошнистий червець Маленькі волохаті жучки білого кольору – Утворюється білуватий наліт;
– з’являються грудки, що нагадують вату (скупчення комах)
– Комах видаляють спиртовою серветкою;
– ліану обприскують препаратом «Актара»

Вирощування домашнього квітки монстера – відмінне рішення для новачків і зайнятих людей. Це швидкоростуча, красиве і невибаглива рослина. Монстера пожвавить будь-який інтер’єр, не доставивши особливих турбот власнику.

Залишити коментар