Мокротиння у бронхах: як позбутися?

Наші легені захищають себе від небезпечних вторгнень мікробів великою кількістю слизу, яка секретується в трахеї і бронхах. Утворення слизу в бронхах може бути підвищеним при сухому повітрі, насиченому бактеріями, грибами, алергенами, а також при різних захворюваннях дихальних шляхів. Отже, мокротиння у бронхах: як позбутися від неї?

Кашель з мокротою

Для багатьох хворих при сильно перевантажених бронхах характерним є відхаркування густий слизом. Це важливий процес, тому що вони таким способом звільняються від скопилася мокротиння.

Бронхи зсередини вистелені тонкою слизовою поверхнею, яка зволожує дихальні шляхи. Ця слизова плівка складається з води, де змішуються різні білки, білі кров’яні та мертві клітини. При захворюваннях дихальних шляхів консистенція, склад, кількість і колір слизу можуть бути змінені.

Коли збільшується виробництво слизу, наш організм намагається за допомогою кашлю видавити мокротиння вгору. Тобто вже сам кашель ми можемо розглядати як спосіб очищення бронхів від слизу. В результаті кашльового тиску бронхіальні стінки звільняються від слизу, яка транспортується в рот, де проковтується або спльовують.

Стан мокротиння розповість про захворювання

За кольором та консистенцією слизу можна виявити можливі причини її утворення, але для достовірного діагнозу все-таки необхідні додаткові дослідження. Про що ж нам розповість слиз? Мокротиння у бронхах може повідати про таких патологіях:

 • Прозора або біла мокротиння. Ймовірною її причиною є вірусна застуда або гостра інфекція дихальних шляхів. Відхаркування слизу зазвичай триває кілька тижнів. Якщо кашель обесцветился і триває довше, ніж 2-3 тижні, зверніться до лікаря. А коли кашель з мокротою триває більше 8 тижнів, слід пройти огляд у пульмонолога.
 • Жовтий колір мокротиння може свідчити про утворення гною в бронхах, що є ознакою бактеріальної інфекції, рідше — вірусу або астми. Зверніться до лікаря, якщо кашель зберігається більше ніж 2-3 тижні.
 • Зелена мокрота більшою мірою, ніж жовта, вказує на бактеріальну інфекцію. Типовими в такій ситуації є підвищена температура і хрипи при диханні. Бактеріальний бронхіт може надалі привести до пневмонії. При кашлі з зеленої мокротою завжди консультуйтеся з лікарем!
 • Кров у мокроті може вказувати на гострий бронхіт з важким кашлем, пневмонію, рак легенів, легеневу емболію. Крім того, її причиною може бути потрапляння в дихальні шляхи сторонніх тіл, які викликали пошкодження тканин. При виникненні кашлю з кривавої мокротою слід негайно звернутися до лікаря!
 • Кашель з коричневими і чорними отхаркиваниями найчастіше зустрічається у курців. Якщо він відбувається регулярно, особливо вранці, це може бути ознакою хронічного бронхіту. У цьому випадку обов’язково має бути проведено обстеження легенів фахівцем!

Кашляти потрібно правильно!

Оскільки кашель – це захисний рефлекс для очищення дихальних шляхів, тільки за допомогою його слиз може бути ослаблена і транспортовано за межі організму. Саме тому лікарі рекомендують відкашлювати слиз навмисно перед кожним прийомом їжі, щоб запобігти респіраторний дистрес.

Як вивести мокротиння з бронхів? Для того щоб полегшити цей процес і зменшити біль при кашлі, рекомендовані деякі засоби і методи. Розглянемо їх.

Техніка кашлю

Дуже важливо залишатися розслабленим, наскільки це можливо. Звичайно, це легше сказати, ніж зробити, але ви можете скористатися рекомендаціями, які полегшать відходження густого слизу:

 • Прийміть позу футбольного воротаря. Злегка нахиліться вперед і підтримуйте вагу тіла на руках, якими зіпріться на стегна.
 • При кашлі намагайтеся тримати губи зімкнені або прикривши долонею. В результаті протитиск підтримає дихальні шляхи і запобіжить спазми бронхів.
 • Кашляти потрібно коротко і сильно, але не надмірно. Мета – це не сильно кашляти, а ефективно, тобто з виділеннями.
 • У проміжках між откашливаниями глибоко вдихайте через ніс, а видихати через злегка стиснуті губи. Повітря повинен виходити повільно і плавно через вузьку щілину між губами.
 • Откашлявшиеся спльовують мокротиння.

Засоби для полегшення відходження слизу

В основному труднощі відхаркування полягає в тому, що консистенція слизу густа і прилипає до стінок бронхіальних шляхів. Тому терапевтичні підходи спрямовані в першу чергу на вирішення проблеми розрідження мокротиння у бронхах.

Відхаркувальні препарати

Щоб послабити мокротиння і полегшити відкашлювання, можна використовувати призначені для цього ліки, але вони майже не впливають на тривалість кашлю:

 • «Ацистеин» — гранули для приготування сиропу або розчину. Це муколитик з прямою дією. Він порушує міцні зв’язки між молекулами слизу, завдяки чому знижується її густина і в’язкість. В результаті мокрота слабо утримується на епітеліальної поверхні бронхів і трахеї і добре відходить при кашлі.
 • «Бромгексин» — таблетки. Препарат має виражену відхаркувальну ефектом. Надає розріджує дію на мокроту, одночасно підвищуючи секреторну діяльність бронхіальних залоз.

Домашні засоби:

 • Сироп від кашлю. Наріжте дрібно цибулю середнього розміру і три столові ложки залийте 200 мл води. Закип’ятіть на повільному вогні протягом десяти хвилин. Настояти відвар потрібно протягом чотирьох годин, після чого процідити. Приймайте п’ять разів на день по чайній ложці.
 • Настій анісу, фенхелю, чебрецю, солодки. Візьміть по 10 г листя чебрецю і первоцвіту лікарського-20 г анісу, 15 г кореня первоцвіту, 15 г солодки. Залийте окропом, дайте постояти суміші десять хвилин, процідіть і пийте по 3 чашки в день.

Крім того, можна використовувати інгаляції парою з ефірними маслами, зігріваючі компреси, наприклад, з картоплі. Ефективні також розтирання кунжутним маслом і вібраційний масаж. Все це разом або окремо допоможе очистити ваші бронхи від скупчень слизу.

Залишити коментар