Мочесольовий діатез у дітей і дорослих: симптоми і методи лікування

Під сольовий діатез у медицині розуміють патологічний стан, що характеризується підвищеним солеобразованием і формуванням ниркових конкрементів (піску, каменів), обумовлена спадковим чинником. Хворі з таким діагнозом страждають сольовими ураженнями суглобів. При цьому в сечі висока концентрація уратів, карбонатів, фосфатів, оксалатів магнію і кальцію.

При прогресуванні патології в нирках утворюється пісок, який призводить до запалення – хронічного пієлонефриту.

Чому виникає сольовий діатез?

Медики вважають, що дана патологія має спадкову етіологію, тому може бути виявлена навіть у маленьких дітей. Проте захворювання може себе не проявляти довгі роки і виникнути вже у дорослої людини.

Найчастіше пісок починає утворюватися тоді, коли сечовидільна система перестає справлятися з навантаженнями, покладеними на неї людиною з схильністю до утворення солей. Коли останні перебувають в сечі, вони дратують слизову сечового міхура і уретри, провокують запалення – уретрит, цистит, цистопієліт, простатит.

Якщо УЗД виявило окремі кристали, то це зовсім не говорить про наявність патології, але якщо аналіз сечі показує, що вона досить концентрована на протязі довгого періоду, то в підсумку формуються піщинки, а потім і різні за формою і розміром конкременти. Тобто мочесолевий спадковий діатез є передумовою для розвитку сечокам’яної хвороби.

Симптоми розвитку сечосольового діатезу

Хоч захворювання є спадковим, воно рідко проявляється в дитячому віці. Певний період часу нирки успішно справляються з покладеними на них навантаженнями і початковий період патології проходить непомітно. Активізація захворювання проявляється у клінічній картині гострого запалення або хронічному недугу сечовивідної системи:

Присутні наступні симптоми:

  1. Темний колір сечі, можливі домішки крові;
  2. Часті позиви до сечовипускання;
  3. Різі під час походу в туалет внизу живота;
  4. Осад червонуватого кольору в урині;
  5. Біль в попереку, яка найчастіше локалізується тільки з одного боку;
  6. Підвищення температури;
  7. Можлива нудота, блювання, набряки, скачки тиску.

Діагностика сечосольового діатезу

Основні процедури, які допомагають виявити порушення – загальний аналіз сечі та УЗД. Ультразвукове дослідження відноситься до ранніх методів діагностики: сіль в нирках визначається як ехо-позитивне включення, а на інших стадіях візуалізується пісок і конкременти. Загальний аналіз крові проводиться для виявлення запального процесу в організмі, а біохімічний – для виявлення підвищеного вмісту креатиніну, азоту сечовини.

Важливу роль відіграє аналіз сечі. Її досліджують на колір, прозорість, інші зовнішні характеристики, хімічний склад. На початковому етапі розвитку патології виявляються органічні кислоти (сечова, щавлева і ін).

Кисла реакція говорить про підвищеної концентрації оксалатів і їх поєднанні з уратів. Лужне середовище свідчить про наявність карбонатів і фосфатів. Переважання тих чи інших видів конкрементів дозволяє вибрати тактику лікування.

Своєчасне звернення до лікаря дозволяє запобігти розвитку сечокам’яної хвороби і усунути діатез за допомогою консервативних методів. Так що при появі перших тривожних симптомів потрібно звернутися до нефролога, уролога.

Лікування сольового діатезу нирок

Якщо захворювання має гострі прояви, то відразу ж приступають до їх усунення, наприклад, купируют больовий синдром (спазмолітики і знеболюючі), займаються усуненням супутніх захворювань (уросептики, при необхідності антибіотики, протизапальні). Іноді достатньо дотримуватись спеціальної дієти. Варто зазначити, що харчування і пиття відіграє вирішальну роль в успішності терапії.

Дієта: яке харчування при сольовому діатезі нирок?

Недостатній режим пиття підвищує концентрацію сечі і призводить до розвитку патології. Хворим людям необхідно випивати щодня не менше 2 л води. В жарку погоду і при значних фізичних навантаженнях цю норму збільшують. Рясне пиття сприяє розбавлення урини і виведенню кристалів з нирок.

Дієта призначається тільки лікарем і ґрунтується на хімічному складі сечі, тобто харчування залежить від типу виявлених конкрементів. Наприклад, при наявності уратів обмежують в меню бобові, кава, шоколад, м’ясо та субпродукти.

При наявності оксалатів з раціону виключають багаті щавлевою кислотою продукти: інжир, ревінь, шпинат, томати і, відповідно, сам щавель.

Мочесолевий діатез будь-якого типу передбачає виключення солі, тобто всі страви готуються без цього інгредієнта. Максимально допустима норма солі в день – 2 р. Крім того, потрібно врахувати, що в промислових продуктах дуже багато натрію хлориду (напівфабрикати, копченості, соуси, ковбаси, сири). Рекомендується вживати прісний хліб.

Також уникають продуктів, багатих кальцієм, калієм і фосфором (горіхи, сухофрукти, банани, сир тощо).

Як вивести солі з організму?

Профілактика утворення конкрементів передбачає правильне харчування. Однак у випадку, коли захворювання вже є, можна вивести надлишок солей з допомогою збільшення добового діурезу – «промивання» нирок. У цих цілях можна скористатися медикаментозними або народними засобами (фітотерапія). Щоб розчинити конкременти, лікар може призначити деякі препарати (пр. «Цистон», «Фитолизон»).

Але ні в якому разі не можна здійснювати промивання без його призначення: при наявності великих каменів в нирках засоби, що володіють сечогінним ефектом, строго протипоказані, так як існує ризик закупорки ними сечовивідних шляхів. Що стосується народних засобів, то зазвичай лікарі призначають відвари споришу, кукурудзяних рилець, березових бруньок, ведмежих вушок, а також коріння щавлю.

Іноді лікувати діатез доводиться хірургічним шляхом. Необхідність в операції виникає в тому випадку, коли він прогресує до повноцінної сечокам’яної хвороби.

Конкременти великих розмірів видаляють за допомогою хірургічного втручання, а більш дрібні спочатку подрібнюють за допомогою літотрипсії (електромагнітні хвилі), а потім приймають кошти для їх виведення природним шляхом. Варто зазначити, що навіть такі радикальні методи зовсім не гарантують, що в майбутньому хвороба не рецидивує. Після видалення піску і каменів схильність до їх утворення все одно залишається. Таким людям потрібно довічно дотримуватися дієти і два рази на рік звертатися до лікаря в профілактичних цілях.

Сольовий діатез нирок у дітей

Дана патологія рідко зустрічається у немовлят. Випадки захворювання частішають в підлітковому віці. Провокуючим фактором стає надмірне вживання продуктів, багатих білками.

Якщо в меню є багато м’яса, порушується білковий обмін, що призводить до надлишку сечової кислоти в біологічних рідинах.

У симптоматику входить вередливість, головний біль, погіршення апетиту, втрата у вазі, швидка стомлюваність, погана пам’ять, нездатність зосередитися. Хворі діти можуть відставати в розвитку.

Не можна виключати з раціону м’ясо, адже воно необхідно зростаючого організму, але його вживання значно обмежують. Не можна годувати малюка субпродуктами, грибами, солодощами. Без обмежень у меню присутні овочі і фрукти, молочне, злакові. При необхідності лікар призначає препарати, що поліпшують метаболізм, і вітаміни.

Уважно ставтеся до свого здоров’я, правильно харчуйтеся і не ігноруйте звернення до лікаря!

Залишити коментар