Мізантроп – хвороба або стан душі?

Останнім часом все частіше у фільмах і пабликах з’являється слово «мізантроп». Не дивлячись на популяризацію цього поняття, далеко не всі знають, що ж воно означає.

Спробуємо розібратися в значенні цього слова.

Мізантроп. Значення

Взагалі, слово це складається з двох грецьких, що означають «ненависть» і «людина». Тобто, мізантропія – це, практично, «людиноненависництво». Такі люди не виносять людство цілком, протиставляючи себе суспільству.

При поверхневому погляді може здатися, що мізантроп – це те ж, що соціопат, однак це зовсім не так.

Мизантропы не люблять все людство цілком, всю цю неймовірну масу, особливо встановлені нею правила, суспільні норми та інше.

Вони ненавидять людей за слабкість, за прикрі промахи і помилки.

При цьому, вони здатні любити, відчувати добрі почуття по відношенню до конкретних особистостей. Найчастіше такий тип людей воліє все життя спілкуватися з кількома перевіреними друзями і не шукає нових знайомств.

На сьогодні мизантропы в чистому вигляді зустрічаються, все ж, рідко. Швидше, це якийсь книжковий образ. Багато вважають себе людиноненависниками, проте вони, найімовірніше, інтроверти – занурені в себе, зосереджені на пізнанні свого «я», люди.

Які ознаки мізантропа і його відмінності від інтроверта

Як розібратися в собі, зрозуміти, що ти не просто інтроверт, але відчуваєш набагато більш глибокі негативні почуття до людства?

Існують ознаки, які вказують на це стан душі:

 • Дискомфорт при знаходженні в ліфті з сторонніми. Так і здається, що вони тільки на тебе дивляться, стоять надзвичайно близько, нестерпно розмовляють. Час в ліфті тягнеться нескінченно, ненависть викликає кожен, з-за кого доводиться залишатися в цій компанії хоч на секунду довше. Інтроверт у таких ситуаціях просто занурюється в себе, не звертаючи уваги на оточуючих.
 • Дратує, якщо в транспорті сідають поруч. Інтроверт здатний просто проігнорувати цей факт, навіть не помітити присутності сторонніх, тоді як мізантроп ненавидить буквально кожного, хто порушить його особистий простір. Гірше цього може бути тільки одне – сидіти між людьми.
 • Радість, якщо скасовуються спільні з ким-то плани. Навіть якщо це стосується близьких. В такому випадку з’являється можливість побути з кращим людиною у світі – з собою. Немає потреби взаємодіяти з іншими, терпіти можливу присутність сторонніх. Втім, даний пункт стосується і інтровертів, які теж будуть раді скасування планів.
 • «Для мізантропа немає поганої погоди». Точніше, є, але вони її люблять. Але не тому, що їм подобається спостерігати грозу в віконце, а просто як ще одну причину не виходити на зустрічі з ким-то.
 • Перевагу СМС дзвінків. Спілкування – це і так вимушена міра, так краще замінити вербальні повідомлення на письмові.
 • При зустрічі з незнайомою в першу чергу звертається увага на його мінуси. У будь-якому людині споконвічно мизантропы бачать тільки негативні риси, вони вже при зустрічі ненавидять сторонніх. Всі вони погано одягнені, вони неохайні, у них дивний дефект мови, вони не вміють жартувати і взагалі… нехороші.
 • Неприйнятність групового спілкування. Це нестерпно – так багато сторонніх з їх дурними думками. Навіть спілкування в Скайпі з групою друзів швидко стомлює.
 • Ненависть до чихающим. Знову ж таки, якщо взяти інтроверта – він просто не помітить цього факту. Тоді як мізантроп зненавидить чхаючої ще сильніше, ніж раніше.

Інтроверт ти або мізантроп, просто байдужий до людей або нестерпно ненавидиш їх – демонструвати цього не варто.

Будь-яка людина, в тому числі і такий видатний, як мізантроп, повинен приховувати своє ставлення до людства, тоді буде набагато простіше жити.

Іноді трапляється, що з плином часу глобальна ненависть зменшується до розмірів негативу до окремим групам людей.

Як жити мизантропу?

Насправді, йому не так вже складно жити, адже це не проблема, а стан душі. Тим не менш, може статися так, що ненависть просто захльостує, або це заважає просуванню по роботі, або виникають інші підстави задуматися, як знизити цю всепоглинаючу ненависть?

Можна спробувати кілька способів:

 • «Впасти в дитинство». Пригадати ті відчуття, які доступні дітям: цікавість, захоплення, радість, загальну любов і здатність любити всіх у відповідь.
 • Спілкуватися з тваринами. Адже це не люди, тому життя з ними не стомлює, але може навчити любові. Тварини не замислюються, за що вони люблять, вони просто дарують свою любов і щирість.
 • Самотність. Як і інтроверту, мизантропу дуже важливо мати можливість бути на самоті. Можливо, навіть жити одному. Багато черпають сили для подальшого спілкування і здатності жити в людському суспільстві в якихось дрібницях, зроблених для коханої себе: пінній ванні, читання книг в самоті, прогулянок у віддалених куточках парку, де не зустріти людину.
 • Гумор і співпереживання. Так, мізантроп, як і інтроверт, здатний співчувати ближнім, він ж не псих. Використовуючи це почуття, можна впоратися з роздратуванням. Ніж злитися на людину за його неймовірну тупість, за мерзенний вигляд і отвратный голос, краще його за це пошкодувати.
 • Зрозуміти, що всім подобається не обов’язково. Досить підтримувати рівні стосунки з колегами, сусідами, знайомими. Це вже забирає багато сил. Тому чужинців пригортати немає необхідності. Немає бажання спілкуватися – краще про це сказати відразу.

Важливо розуміти, що інтроверт, мізантроп і філантроп – це не психічне захворювання або відхилення, лікувати це не потрібно, потрібно просто контролювати, щоб не нашкодити собі і не занадто докучати оточуючим.

Як стати мізантропом

Стати мізантропом, звичайно, можна, але навіщо? Найчастіше така життєва позиція характерна для людей, що пережили трагедію, зрада, важку хворобу, нещасні випадки різної тяжкості. Найчастіше мізантропія – це продукт неправильного виховання. Але навряд чи хтось здатний захотіти свідомо ненавидіти все людство, жити в постійному подразненні. У цьому випадку можна говорити вже про психічне захворювання, яке вимагає лікарського втручання.

Протилежність мизантропу – хто це?

У мізантропів є протилежність – це філантроп. Нескладно здогадатися, що це люди, які відчувають до всіх оточуючих якщо не любов, то дуже добрі почуття, вони постійно намагаються допомогти всім і кожному, полегшити життя.

Філантроп завжди займається благодійністю, часто навіть на шкоду собі. Філантроп і мізантроп знаходяться на протилежних кінцях світогляду і ніколи не зможуть порозумітися.

Відомі мизантропы

Історія чула про мизантропах, які стали відомими, незважаючи на небажання контактувати з людьми.

Варто згадати деяких з цих, популярних в різні часи, інтровертів:

 • Жан Жак Руссо – композитор, мислитель, письменник. Відомо, що у нього був дуже складний характер;
 • Шопенгауер – філософ. Вважав, що народився в самому огидному світі, не мав сім’ї, уникав благ, дбав про власне здоров’я. Прославився честолюбством і крайньою недовірою;
 • Ніцше. Мислитель. Інтроверт. Спростовував базові поняття моралі, культури та релігії;
 • Чайковський. Диригент, композитор, педагог. Намагався жити без спілкування з людьми.
 • Пржевальський. Власне, нелюбов до людей, бажання уникати спілкування і змусило зайнятися вивченням тварин і подорожами.
 • Біл Мюррей – кіноактор. Незважаючи на публічну професію, так і залишився мізантропом і інтроверт.

Ким би не була людина, інтровертом, любителем або ненависником людей, важливо, щоб він навчився жити у злагоді з самим собою і навколишнім світом. Необхідно вибудувати власну життя таким чином, щоб доводилося зазнавати стресів як можна рідше.

При цьому, зачіпати інших людей неприйнятно – необхідно навчитися підтримувати нейтральні відносини.

Залишити коментар