Мирт: догляд, особливості розмноження, пересадки та обрізки

Мирт – красиве вічнозелена рослина з ароматними листям. Вирощується у вигляді компактного чагарнику або мініатюрного деревця. Природна зона вирощування – Середземномор’я, Азовські острова, Африка. Догляд за миртом в домашніх умовах досить складний, кущ вимагає до себе постійної уваги. Дотримуючи всі правила вирощування, можна добитися не тільки формування пишної крони, але і рясного цвітіння.

У природних умовах мирт досягає висоти понад 2 м. Кімнатний мирт – компактна рослина від півметра до метра заввишки. За рахунок сильного розгалуження розростається в ширину, підходить для формування деревця в стилі бонсай.

Ботанічний опис

Мирт являє собою багатоствольні кущі. Росте швидко, легко піддається формуванні. Листя у нього дрібні, щільні, трохи витягнуті, з глянцевою поверхнею. Якщо потерти листок між пальцями, з’являється сильний пряний аромат. На стеблі листки розташовані супротивно.

Життєвий цикл мирта відрізняється вираженими періодами активності – зростання і спокою. З настанням холодів розвиток сповільнюється, навесні починають активно з’являтися молоді пагони. Цвітіння припадає на початок літа. Квітки білі або рожеві, одиничні або у вигляді коротких гроновидних суцвіття. Аромат приємний.

При утриманні на відкритому повітрі відбувається природне запилення комахами. У кімнатних умовах легко запилюється штучно. Пилок переносять з однієї квітки на іншій м’яким пензликом. Плоди темно-фіолетового, майже чорного кольору. Достиглі ягоди можна брати на насіння для розмноження.

У всіх надземних частинах рослини містяться ефірні масла. Мирт застосовується в косметології, фармакології. Листя і висушені плоди – приправа до м’ясних і овочевих страв.

Кімнатні сорти

З усіх існуючих видів в горщечкової культурі використовується переважно мирт звичайний. Він відрізняється компактністю, досить швидким ростом, високою декоративністю. На основі виду селекціонерами виведено кілька гібридних різновидів. Найбільший інтерес представляють п’ять сортів звичайного мирта.

 1. Boetica. Порівняно з іншими сортами, відрізняється більш великими і широкими листям. Легко формується, утворює пишну крону. Часто використовується для створення композицій у стилі бонсай.
 2. Pumila. Компактна різновид з дрібними, глянцевими, темно–зеленим листям.
 3. Glanleam Gold. Вариегатный сорт з незвичайною забарвленням листя. Основний колір – темно-зелений. По краю листка проходить червона облямівка.
 4. Microphylla. Компактний сорт. Висота не перевищує 60 див. Молоді листки світлі, з віком стають більш темними.
 5. Latifolia. Гібридний сорт відрізняється незвичайними для мирта округлим листям. Кущ швидко розростається, легко приймає будь-яку фігурну форму.

Гілки мирта вважаються символом Миру, гармонії, насолоди. У давнину рослину було обов’язковим компонентом весільного вінка нареченої.

Кімнатний мирт цінується не тільки за декоративність. Ароматні листя і квіти виділяють у повітря велику кількість фітонцидів. Речовини очищають повітря, мають антимікробну, антибактеріальну дію, сприяють нормалізації емоційного фону.

Догляд за миртом після покупки

Якщо правильно доглядати за миртом після покупки, він швидше адаптується, почне нарощувати крону. Рослина вважається досить примхливим, погано переносить стреси, переїзди, перепади температур. Щоб мирт не загинув в нових для нього умовах, намагаються дотримуватися чотирьох правил.

 1. Не пересаджують. Відразу після покупки рослина не пересаджують – чекають, поки він адаптується. Поспішна пересадка часто призводить до опадання листя і загибелі рослини.
 2. Підвищують вологість. Якщо мирт виглядає ослабленою, листя тьмяне, частина стебел оголена, йому створюють парникові умови. Кущ накривають прозорим поліетиленовим пакетом. Кожен день пакет ненадовго знімають, кущ обприскують. Мирт можна тримати в тепличних умовах до місяця.
 3. Тримають в півтіні. На період адаптації мирт ставлять в затіненому місці, захищеному від прямих сонячних променів.
 4. Оберігають від протягів. Навіть дорослий, здоровий кущ негативно реагує на протяги. Для молодого, тільки що купленого рослини, вони неприпустимі.

Мирт пересаджують не раніше, ніж через два тижні. Показання до пересадки – маленький горщик, незадовільний стан чи убогий склад грунту. В інших випадках пересадку краще відкласти до весни.

Після покупки відразу оглядають мирт на наявність шкідників. Тривожні ознаки – наліт, пожовтіння окремих листків або дрібні точки на них. Для профілактики відразу обробляють рослину інсектицидом, приготувавши розчин низької концентрації.

Основні правила вирощування і сприятливий мікроклімат

Мирт вважається складним у вирощуванні рослиною з-за потреби у високій вологості повітря, необхідності організовувати холодну зимівлю. На несприятливі умови реагує пожовтінням, опадением листя. Як доглядати за миртом, щоб домогтися його стабільного росту і цвітіння?

Досвідчені квітникарі рекомендують особливу увагу приділити створенню сприятливого мікроклімату та режиму поливу.

 • Освітлення. Мирт предпочитается сонячні місця з яскравим розсіяним освітленням. Влітку його тримають на східному або західному вікні, в решту часу – на південному. Взимку недолік світла компенсують установкою люмінесцентних ламп. У сильному затіненні рослина швидко втрачає декоративність – витягується, листя стає тьмяним, не цвіте. Перестановку з темного місця на світле роблять акуратно, поступово – мирт не любить різкої зміни умов утримання. Влітку виставляють на балкон або прикопують на клумбу прямо в горщику.
 • Температура. Мирт любить прохолоду. Оптимальні умови утримання: 18-20. Може адаптуватися до кімнатної температурі, але спеку не витримує. Бажано щорічно організовувати холодну зимівлю при 12–15С. Найпростіший спосіб домогтися потрібної температури – відгородити горщик від батареї картоном або пластиком.
 • Полив. Одне з основних вимог догляду – регулярний полив. Влітку правильно поливати мирт рясно, у міру просихання верхнього шару ґрунту, через кожні два–три дні. У період зимівлі потрібно орієнтуватися на швидкість просихання ґрунту, поливати помірно. Висушування і перезволоження грунту не допускають. Використовують тільки теплу воду з мінімальним вмістом солей. Водопровідна вода потребує попереднього кип’ятіння. Рідина не повинна застоюватися в області кореневої системи – дренажний шар роблять товстим, до третини обсягу горщика.
 • Вологість. Обприскування – обов’язкова процедура для мирта. Рослина потребує високої вологості повітря до 90%. Влітку обприскують щодня, в жарку погоду – по кілька разів на день. Потреба в обприскуванні взимку залежить від умов утримання. При кімнатній температурі продовжують обприскувати щодня або через день, при холодній зимівлі – лише зрідка. Приймають додаткові заходи щодо підвищення вологості повітря – завішують батареї мокрою тканиною, розставляють на підвіконні ємності з водою. Раз у день тижня купають мирт під теплим душем.
 • Підгодівля. В теплий період добрива вносять регулярно, з тижневими інтервалами. Перевагу віддають засобів з підвищеним вмістом фосфору. Підходять стандартні препарати для квітучих рослин. Взимку не підживлюють.

Щоб зорієнтуватися по вимогам умов утримання в кожен окремий період року, досить вивчити таблицю.

Якщо мирт надмірно розрісся, виглядає неохайним, його потрібно підстригти. Обрізають всі стирчать, підсохлі, зростаючі всередину куща гілки. При бажанні можна надати будь-яку форму куща.

Особливості посадки і пересадки

До трирічного віку мирт пересаджують щорічно, кожен раз трохи збільшуючи об’єм горщика. Дорослим екземплярів достатньо однієї пересадки за три–чотири роки. Грунт використовують пухкий, легкий, помірно поживний. Підходить готова універсальна квіткова ґрунтова суміш з додаванням різаного сфагнуму і крупного піску.

Розмір горщика – трохи більше кореневої системи, форма – однакової висоти і ширини. На дні горщика роблять великі дренажні отвори. До пересадки підходять відповідально – для мирта це великий стрес. Дотримуються певної послідовності дій.

 • Підготовка до пересадження. Відразу готують все необхідне для пересадки – грунт, горщик, дренаж. Всі попередньо стерилізують.
 • Підсушування грунту. Безпосередньо перед пересадкою мирт не поливають. Земляний кому повинен трохи підсохнути. Мирт акуратно дістають з горщика разом з грудкою землі.
 • Створення дренажного шару. Третина нової ємності заповнюють галькою, керамічної або цегляної крихтою, керамзитом. До половини горщика досипають грунт.
 • Очищення земляного кома. Стару землю прибирають не повністю. Від грунту звільняють тільки частина зовнішніх корінців. Розправляти коріння зручно за допомогою дерев’яної шпажки.
 • Обробка коренів. Якщо є підсохлі або підгнилі коріння, їх підрізають. Зрізи обробляють вугільним порошком і препаратом «Корневін».
 • Пересадка куща. Встановлюють мирт в центр нового горщика, ретельно розправляють коріння, засипають грунтом. Грунт обережно ущільнюють пальцями, намагаючись не пошкодити коріння.

Для швидкої адаптації в новому горщику потрібно враховувати особливості догляду за миртом після пересадки. Деревце відразу поливають, проводять обприскування. Близько тижня тримають в півтіні, регулярно обприскують. Піде на користь полив слабким розчином стимулятора росту «Епін». Коли з’являться нові пагони, мирт переставляють на старе місце.

Судячи з відгуків на форумах, цвіте мирт не завжди і не у всіх. Для цвітіння необхідно точно дотримуватися правил вирощування. Найбільш сприятливі умови для цвітіння – холодна зимівля, яскраве освітлення протягом усього року, трохи тіснуватий горщик, осіння обрізка без видалення молодої порослі і постійно вологий грунт.

Способи розмноження

Розмножити мирт звичайний не складно. Його легко вкорінюються живці, насіння швидко дають сходи. В домашніх умовах можна одержати насіння шляхом штучного запилення квітів.

Живцями

Укоренити живці простіше всього літа. Живцювати можна здорові рослини у віці від двох років. Нарізають живці довжиною 7-10 см з здерев’янілих бічних пагонів. Нижні листочки відразу обривають. Далі діють в чотири етапи.

 1. Обробка зрізів. Зріз будь-яким обробляють стимулятором росту. Найбільш поширені препарати – «Корневін», «Гетероауксин».
 2. Укорінення живців. Укорінюють зрізані пагони двома способами – у воді і безпосередньо в грунті. При використанні другого способу відразу висаджують кожну гілку в окремий стакан з пухкої ґрунтовою сумішшю.
 3. Створення тепличних умов. Ємності з висадженими живцями накривають пластиковими склянками. Тримають у світлому і теплому місці, при необхідності досвічують лампами денного світла.
 4. Догляд за живцями. Щодня тепличку провітрюють, грунт зволожують по необхідності.

Коріння починають з’являтися приблизно через місяць. Навіть якщо молода рослина рушило в зростання, пересаджувати його не поспішають. Поки весь обсяг грунту не заповниться корінням, мирт не рекомендують турбувати. Кущ, вирощений з черешка, може зацветая вже наступного літа.

Насінням

При тривалому зберіганні насіннєвий матеріал втрачає схожість. Тому квітникарі вважають за краще використовувати насіння зі свого рослини.

Для отримання міцних сіянців рекомендують діяти у п’ять кроків.

 1. Замочування. На ніч насіння замочують у слабкому розчині марганцівки.
 2. Підготовка грунту. Дрібний торф змішують з піском, прожарюють на сковороді. Підготовленою сумішшю заповнюють невеликий контейнер.
 3. Посів насіння. По поверхні ґрунту рівномірно розподіляють насіння, трохи присипають їх грунтом або дрібним піском.
 4. Створення умов. Грунт зволожують, контейнер накривають поліетиленом, закривають склом або прозорою кришкою. Тепличку тримають у світлому, теплому місці при температурі не менше 22С.
 5. Пікіровка. Сходи з’являються через одну–два тижні. На стадії чотирьох справжніх листків сіянці можна розсадити в окремі маленькі горщики.

Прищипувати сіянці починають рано – як тільки вони зростуть до 10 див. Видалення точки росту стимулює ріст бічних пагонів. При своєчасній формуванні кущ буде розвиватися гармонійно і рівномірно.

Тонкощі обрізки

Мирт – гнучке і податливе рослина. Природна форма куща – пірамідальна. Але можна сформувати мирт у вигляді кулі чи химерного деревце бонсай. Для цього використовують методи прищіпки, обрізки, що задають напрямок росту, фіксуючи окремі пагони дротом.

Для формування кулястої крони у підростаючого до потрібної висоти куща обрізають точки росту верхніх гілок, прибирають або вкорочують нижні. Далі систематично молоді пагони прищипують: верхні після четвертої пари листків, нижні – після другої.

Часте прищипування стимулює розгалуження, але гальмує цвітіння. Тому іноді можна дати деревця трохи відпочити. Росте мирт досить швидко – формування куща з сіянця займає близько чотирьох років.

Основне правило – обрізати мирт можна навесні або влітку. Взимку рослину не турбують. Якщо необхідно отримати живці в період спокою, зрізають не більше двох гілок. Після сильної зимової обрізки мирт може не відновитися.

Основні помилки квітникарів

Навіть досвідчені квітникарі іноді допускають помилки. Мирт – складне у догляді рослина, тому не завжди вдається уникнути проблем. Поширені помилки догляду та їх наслідки наведені в таблиці.

Таблиця – Часті помилки догляду за миртом

Опис проблеми В чому причина Допомога рослині
Листя жовтіють і скручуються – Недолік вологи;
– сухе повітря
– Мирт рясно поливають;
– поміщають в теплицю з поліетиленового пакета;
– щодня обприскують
Опадає листя, кінці пагонів чорніють – Спека і сухість повітря взимку;
– загнивання кореневої системи
– Систематично обприскують мирт, якщо він зимує при кімнатній температурі;
– пересаджують, обрізають пошкоджені коріння
Листя бліднуть, пагони витягуються – Недолік світла – Влітку розміщують на самому освітленому вікні;
– взимку встановлюють додаткову підсвітку
Листя згортаються, втрачають світло – Надлишок сонця – Переставляють в трохи затінене місце;
– тимчасово збільшують полив і обприскування
Мирт не цвіте – Тепла зимівля;
– занадто сильна обрізка;
– просторий горщик;
– недолік сонячного світла;
– нестача поживних речовин
– Для стимуляції цвітіння суворо дотримуються всіх рекомендацій по догляду за рослиною
Мирт росте повільно – Нестача харчування;
– недостатній обсяг грунту
– Систематично підгодовують;
– пересаджують в просторий горщик

Шкідники і хвороби

Хворіє мирт рідко. Єдина хвороба, якої варто побоюватися, – коренева гниль. Основні причини: грибок, рясні поливи під час холодної зимівлі, поганий дренаж, щільний грунт. Зовні проявляється почорніння кінців молодих пагонів, масовим пожовтінням і опадением листя.

Лікування починають відразу ж – мирт дістають з горщика, на півгодини опускають в розчин фунгіциду. Розмоклу землю видаляють, обрізають пошкоджені корені, висаджують в новий стерильний грунт.

Шкідники – більш поширена проблема. Мирт часто уражається павутинним кліщем, білокрилка, попелиць. Основні причини атак шкідників – сусідство з інфікованими рослинами, порушення умов утримання. Більш детальна інформація про шкідників наведена в таблиці.

Таблиця – Шкідники мирта

Назва шкідника Зовнішні ознаки Способи боротьби Профілактичні заходи
Білокрилка – В’януть і жовтіють листя;
– на рослині з’являються маленькі білі мушки;
– на нижній стороні листя виявляються зелені личинки;
– Мирт миють під теплим душем;
– рослина на кілька годин виставляють на холод (не нижче 6С);
– обприскують інсектицидом «Адмірал» або «Кінмікс»
– Систематично оглядають мирт і сусідні рослини;
– профілактично обробляють засобами з вмістом перметрина
Павутинний кліщ – Листя жовтіє і обсипаються;
– з’являється ледь помітна павутина
– Мирт обробляють мильним розчином, промивають під душем чистою водою;
– обприскують препаратом «Актара»;
– на кілька днів надягають на мирт поліетиленовий пакет
– Регулярно обприскують рослина;
– підвищують вологість будь-якими способами
Попелиця – Молоді пагони скручуються, деформуються, покриваються липкими виділеннями комах – Скручені верхівки обрізають;
– обробляють мильним розчином;
– обприскують препаратом на основі перметрина або настоєм тютюнової пилу
– Регулярно оглядають рослина;
– при посадці влітку на вулицю захищають від мурах
Щитівка – На листках з’являються коричневі щільні бляшки;
– від комах на стеблах залишаються липкі виділення;
– мирт чахне, сохне
– Листя з щитівками зістригають манікюрними ножицями;
– комах видаляють зі стебел пінцетом або щіткою;
– обробляють мирт намиленою губкою і обполіскують під душем;
– обприскують препаратом «Актеллік»
– Регулярно оглядають мирт;
– не ставлять поруч нові рослини

Що робити, якщо кущ засох

Якщо мирт засох, його не викидають. Рослина уважно оглядають. Поки гілки залишаються пружними, ще є шанс реанімувати кущ.

Спочатку мирт купають під теплим душем, рясно поливають і обприскують препаратом «Епін». Надягають поліетиленовий пакет, ставлять у затінок. Щодня пакет знімають, рослина добре обприскують. Процедуру повторюють протягом тижня.

Потім укриття прибирають, ще раз оглядають гілки. Обрізають сухі пагони до живої частини. Поливають регулярно – грунт повинна постійно залишатися вологою. Раз на два тижні у воду для поливу додають препарат «Циркон». Рекомендована концентрація – три краплі на склянку води. Якщо на мирте ще залишилися живі бруньки, ці процедури допоможуть їм прокинутися. Через два–три тижні на рослині мають з’явитися молоді пагони.

Вирощування мирту звичайного в домашніх умовах – непросте, але захоплююче заняття. За гарний догляд рослина віддячить вас красивим цвітінням. А ефірні масла, що містяться в листі, наповнять будинок ароматом, благотворно подіють на здоров’я.

Залишити коментар