Мікрофлора піхви: дисбактеріоз, чому виникають проблеми, способи відновлення

Склад мікрофлори залежить від дня менструального циклу, віку жінки, її імунного статусу, кліматичних умов, расової приналежності. Величезний вплив робить на неї дотримання гігієнічних заходів, використання засобів для інтимної гігієни, навіть тканини, з яких виготовлено нижня білизна.

Класифікація і норми

Піхва заселений мікрофлорою, типи якої можна класифікувати за групами:

 1. Облігатні мікроорганізми – вони поділяються на корисні, непатогенних і умовно-патогенні.
  Облігатна флора зберігає нормальний стан піхви;
 2. Факультативні мікроорганізми – до них належать культури, які зустрічаються у кожного організму індивідуально;
 3. Транзиторні мікроорганізми – «чужі» мікроорганізми, занесені випадково.

Основною мікрофлорою піхви повинні бути палички Дедерлейна або лактобактерії, які нормалізують середу. Вони закисляють піхву, створюють такий рівень РН, при якому умовно-патогенні мікроорганізми активно розвиватися не в змозі, препятсвуют впровадження патогенної флори. Частина лактобактерій синтезує перекис водню, створюючи надійний захисний бар’єр.

Разом з бифидумбактериями, яких у піхву трохи менше, лактобактерії пригнічують ріст стафілококів, клебсиел та ешерихій.

Найвідоміші умовно-патогенні мікроорганізми – гарднерели та грибки роду кандида, патогенні – бактероїди, стрептококи, пептострептококи і стафілококи. Інших видів мікроорганізмів набагато менше.

Варто лакто — і бифидумбактериям «здати» позиції, відбувається порушення мікрофлори піхви і виникають дисбактеріози – бактеріальні вагініти або вагинозы. Дуже важливо знати, як відновити мікрофлору піхви, і за короткий термін. Зміна кислотності призводить до активного розмноження патогенних культур і виникнення запальних процесів.

Дисбактеріоз

Якщо кількість корисних мікроорганізмів зменшилась і хвороботворні бактерії почали посилено розмножуватися, з’являється дисбактеріоз. Діагностується за допомогою мазка при звичайному огляді.

Жінка зазвичай звертається до лікаря, виявивши в себе наступні симптоми:

 • неприємний запах;
 • збільшена кількість виділень;
 • зміна забарвлення виділень на сіруваті або жовтуваті;
 • хворобливі відчуття в вульві;
 • свербіж.

Така симптоматика свідчить про те, що на тлі дисбактеріозу вже розвинувся бактеріальний вагіноз, так як початкова стадія захворювання протікає без виражених змін у стані. Найчастіше при бактеріальному вагінозі у мазку виявляється велика кількість гарднерел або грибка роду кандида.

Хвороби називають гарденелезом або молочницею. Збільшення активності патогенної флори іншого типу викликає більш важкі запальні процеси. Збільшена кількість включень ключових клітин в мазку показує, що починаються запальні процеси.

Мазок може показати, що є змішана мікрофлора в піхву. Його стан у цьому випадку оцінюється за кількістю лейкоцитів, присутніх в полі зору. Ця клінічна картина вважається нормою під час менструального циклу, в клімактеричний період, до початку статевого дозрівання.

Наявність дрібних паличок свідчить про початок запального процесу – лактобацили не встигають визрівати, їх пригнічують патогенні мікроорганізми. Необхідність лікування розглядає лікар.

Якщо ніяких загрозливих здоров’ю захворювань немає, змішана флора коригується з допомогою препаратів, призначених для відновлення мікрофлори піхви. Виявивши у себе неприємні виділення, не слід починати самолікування, як робить більшість жінок, вважаючи всі густе біле відокремлюване молочницею.

Деякі венеричні інфекції в початковій стадії виявляють себе подібним чином, активність candida проявляється на тлі розмноження хвороботворних культур. Тому не чекаючи порушень менструального циклу і болів, необхідно при появі незрозумілих ознак звернутися до лікаря.

Способи відновлення кислого середовища піхви

Дисбактеріоз викликається різними причинами:

 • переохолодженням;
 • гормональними порушеннями;
 • прийомом деяких лікарських препаратів;
 • зміною кліматичних умов;
 • неправильним використанням тампонів;
 • дисбактеріозом кишечника;
 • порушенням гігієнічних вимог;
 • гінекологічними операціями;
 • нерегулярним статевим життям.

При захворюваннях венеричними інфекціями, що передаються статевим шляхом, також виникає бактеріальний вагіноз.

Щоб нормальна мікрофлора піхви знову захищала організм від проникнення патогенних мікроорганізмів, необхідно встановити причину дисбактеріозу. Лікування медикаментозними засобами, необхідними для відновлення кислого середовища, підбирається в залежності від тяжкості стану.

Лікування дисбактеріозу

Після того як в аналізі мазка із статевих органів виявлена патогенна флора, можуть знадобитися додаткові обстеження: ПЛР-діагностика – виявлення статевих інфекцій – і посів виділень, для визначення чутливості мікрофлори на антибіотики.

Препарати для відновлення мікрофлори призначаються тільки тоді, коли статеві інфекції усунені. Якщо венеричних захворювань або гострих запальних процесів не виявлено, курс антибіотиків може не знадобитися.

Препарати, які включаються в схему лікування бактеріального вагінозу, можуть бути наступними:

 1. Імуномодулятори, відновлюють імунітет вагінальної стінки;
 2. Протизапальні засоби місцевої дії у формі свічок і вагінальних таблеток, і ліки загальної дії для перорального прийому;
 3. Свічки, що складаються з лакто — і бифидумбактерий;
 4. Лікарські засоби, виготовлені за рецептами народної медицини.

Ефективно відновлюють кислотність піхви спеціальні ванночки та тампони з лікарськими препаратами.

Раніше популярними були спринцювання, але тепер до них намагаються не вдаватися. При спринцювання вимивається не тільки патогенна, але і нормальна мікрофлора. Найбільш часто використовуються для придушення патогенних мікроорганізмів свічки з метронідазолом, вагінальні таблетки і мазі: «Кион-д», «Клотримаксозол», «Метронідазол», «Тержинан», «Поліжінакс», та інші. Вибір подібних засобів величезний, вони діють обрано на переважаючі патогенні мікроорганізми, тому самостійно призначати їх не варто.

Одночасно чинять протизапальну та відновне дію вагінальні таблетки «Вагилак», «Гинофлор», «Экофемин» і подібні їм препарати. Крім корисних культур вони мають у своєму складі йод або хлоргекседин, знищують патогенні мікроорганізми. Кошти, для відновлення мікрофлори піхви, представлені свічками: «Біфідумбактерин», «Лактобактерин», «Лактоваг», «Бифолакт»…

Зазвичай терапевтичний курс проводиться за наступною схемою:

 • спочатку зупиняється активність патогенних культур;
 • потім відновлюється нормальна кислотність піхви.

Схема лікування інфекційних та запальних захворювань підбирається індивідуально, свічки для відновлення мікрофлори вводяться курсом від 7 до 10 днів по 2 свічки на день вранці і ввечері.

Після зникнення основних симптомів через тиждень бажано через 7 днів доповнити терапію вагінальними таблетками «Вагінорм С».

Це оптимально нормалізує кислотність середовища, забезпечуючи швидке зростання лактобацил.

Дисбактеріоз піхви надовго відступає при лікуванні за наступною схемою:

 • перорально «Нормофлорины» В і Л, протягом місяця;
 • 3 курсу свічок «Кипферон» з перервами на 7-10 днів.

Яким чином б не проводилося лікування, необхідно під час нього здавати мазок – для коригування терапевтичної схеми. Після того, як результати мазка покажуть відновлення нормальної мікрофлори, терапевтичні заходи припиняються.

Контрольний мазок здають через 3 місяці після закінчення лікування. Якщо його результати нормальні, то можна вважати – бактеріальний вагіноз знищений.

Залишити коментар