Мікродобрива, їх характеристика та особливості застосування

Такі добрива являють собою комплексні добавки або моносоставы, куди входять всі необхідні мікроелементи, які доступні для культур у вільному вигляді. Деякі компоненти входять до складу макродобрив, але в такій формі, що рослинами важко засвоюються, крім цього, вони погано поглинаються землею. У більшості випадків, мікродобрива використовують окремо, що дозволяє в точності визначити дозування добавки, таким чином, і рослина отримає необхідне харчування в певний період, без додаткових хімікатів.

Важливо! Дотримуватися дозування внесення мікродобрив рекомендують фахівці, бо до їх складу входять складні метали та інші речовини, які вимагають ретельного контролю.

Різновид мікродобрив

Добавки відрізняються, як правило, за тим речовинам, які є чинними і входять до їх складу, але є і комплексні мікродобрива, куди входять відразу декілька елементів.

Перевага складних сполук в тому, що на рослину виявляється вплив з декількох сторін, садівникам і городникам не доводиться створювати своїми силами складний коктейль, куди будуть входити різноманітні мікроелементи. Не потрібно підбирати вручну маленькі дози речовин, що все вже готове.

Борні мікродобрива

Такі добрива ще називають хелатними, ними можна обробляти рослини на протязі всього періоду вегетації, а багаторічні культури в період їх існування. Борні добавки особливо важливі для молодих культур, тому що сприяють їх зростанню, як правило, такі добавки поділяються ще на декілька груп.

  1. Борна кислота і бура, до складу яких входить бор, в таких складах замочують насіння, перш, ніж висаджуються. Також, борну кислоту і буру можна використовувати у вигляді підживлення на початку літа, коли настає період вегетації. Кількість внесення добрив строго контролюється і не перевищує 4 г на сотку, те ж саме стосується і замочування насіння.
  2. Суперфосфат, у складі якого є бор, подвійний або простий, зокрема, такі добавки більше підходять рослинам, які потребують в основному компоненті. Обробляти ґрунт перед посівом або між грядками, а також у вигляді підживлення грунту. Найкраще такі мікродобрива підходять для культур, які висаджуються промисловими землеробами.
  3. Аміачна і вапняна селітра з додаванням бору, добриво, яке використовують для всіх культур, тому що це універсальна підживлення. Бор, що входить сюди допомагає рослинам боротися із захворюваннями, наприклад, з серцевинною гниллю, паршею і дуплистостями кореневої системи. Крім того, перевага такого мікродобрива і в тому, що воно покращує смакові якості врожаю.

Мідні мікродобрива

Такий компонент, як мідь, дозволяє отримувати великий урожай у заболочених і торф’яних ґрунтах, саме на них найчастіше використовують такі мікродобрива.

Справа в тому, що на лужному або нейтральному землі, практично, неможливо отримати який-небудь урожай, якщо не обробляти ділянку. Найчастіше, микроподкормки вимагають зернові культури, посаджені на дачній ділянці. Як правило, мідні мікродобрива виробляються з промислових відходів і поділяються на кілька видів.

  1. Сульфат міді, такі підживлення ще називаються мідним купоросом, вони виготовляються у вигляді соляного кристала, що має темно-блакитний відтінок. Його використовують для обробки насіння перед їх висадкою або для обробки листя. Завдяки тому, що такі кристали чудово розчиняються у воді, можна готувати рідкі підгодівлі, для добрива, достатньо вносити 1 грам на кв. м. один раз у 5 років.
  2. Колчедан, речовину, яка за зовнішніми даними дуже сильно схоже на звичайну золу, дрібний чорний порошок, до складу якого входить мідь. Але, якщо планується процес підживлення, тоді перевагу краще віддати мідного купоросу, тому що за складом міді, колчедану буде мало.

Молібденові мікродобрива

Найкраще такі мікродобавки діють на підзолистих і лісових ґрунтах, тому що там він знаходиться в рухомій формі, а це говорить про те, що і коренева система рослин буде отримувати необхідні поживні речовини.

Що стосується кислого грунту, то тут молібден не допомагає, практично, в таких умовах йому вкрай важко проявити свої позитивні якості, але і цю ситуацію можна вирішити. Перед тим, як обробляти грунт молібденом, щоб зробити його доступним рослинам, землю слід обробити вапном. Бувають і такі ситуації, коли вапняної ґрунту достатньо для того, щоб звільнити в ній наявні запаси молібденового добрива. В іншому випадку можна обробити земельну ділянку такими додатковими добавками, як:

  1. Порошковий молібден, яким, як правило, обробляють насіння перед посадкою, посипаючи їх, або змішують речовина з водою, і отриманий розчин використовують для замочування не тільки насіння, але і бульб рослин.
  2. Найбільше молібдену міститься в таких мікродобрив, як амоній молібденово-кислий, таку концентровану добавку використовують для обробки грунту перед посівом насіння або у вигляді позакореневих підживлень. Фахівці рекомендують строго дотримуватися дозування і правила внесення добрив, це 200 грам речовини на 1 га землі, обробляти грунт слід перед тим, як земля зорана. Існує ще одна схожа різновид молібденових добрив, яка називається суперфосфат, їм посипають грядки під час посіву, що стосується дозування, то слід використовувати інструкцію, як і при внесенні фосфору.
  3. Відходи після виробництва електричних ламп, такі мікродобрива використовують, як правило, для обробки великих сільськогосподарських ділянок, в більшості випадків, які призначені для посадки зернових чи бобових рослин. Завдяки молібдену врожайність культур збільшується, як мінімум, на 30%, саме тому така сировина є незамінним для обробки промислових земельних ділянок.

Інші типи добрив

Всі мікродобрива, які описані вище, як правило, використовуються для підживлення культур у промисловому господарстві або на невеликих земельних ділянках. Але садові та городні рослини вимагають додаткові мікродобрива, за допомогою яких нормалізується баланс грунту і виходить ідеальне рівновагу.

До таких микроудобрениям належать різні хімічні елементи, що допомагають відновлювати необхідну кількість мікроелементів. До них зараховується марганець, кобальт, йод, ванадій, а також безліч інших компонентів, вони допомагають відновлюватися ґрунту, захищають рослини від впливу шкідників. Крім цього, допомагають розвивати повноцінно імунну систему, в результаті чого значно збільшується урожай і якість продуктів.

Особливості використання мікродобрив

Мікроелементи є основними учасниками всіх біологічних і біохімічних процесів, які необхідні для розвитку рослин, це невід’ємна частина ферментів і речовин, які потрібні для росту культур. Крім того, вони підтримують синтезування, рух вуглеводів, білковий і жировий обмін речовин, тому, якщо не буде вистачати мікроелементів, відповідно, порушується обмін речовин, сповільнюється розвиток і ріст рослин, вони нездатні витримувати вплив несприятливого середовища і чинити опір захворюванням. Найважливіша умова використання мікродобрив – це потреба рослин в мікроелементах, враховуючи їх рухому форму в грунті.

Сьогодні у багатьох країнах, де ведеться сільське господарство, особливу увагу приділяють саме позакореневим підкормкам, тому що це самий оптимальний метод внесення мікродобрив. Це пояснюється тим, що такі добавки використовуються невеликими кількостями, а це зниження витрат сировини.

Обробка землі різними мікродобривами приносить хороший урожай, крім того, покращує якість продукції, на сьогоднішній день, навіть розроблена спеціальна система внесення добавок, враховуючи ґрунтові та агрохімічні умови, а також біологічні особливості рослин, види і форми мікродобрив.

Додатково про мікродобрив розповість відео

Залишити коментар