Мембранний та інші види плазмаферезу, показання та протипоказання

Плазмаферез – це процедура, яка проводиться за медичними показаннями. У ході такої кров людини поділяють на клітини (лейкоцити, еритроцити, тромбоцити) і плазму.

В залежності від мети, з якою його застосовують, є два типи процедури: лікувальна і донорська.

Очищення крові за допомогою плазмаферезу

Під час процедури, яка застосовується в лікувальних цілях, кров поділяють, видаляючи плазму. Саме в останній містяться алергени, токсини, аутоантитіла та ін.

Клітини крові повертають назад в кровотік, а плазма утилізується. Такий захід дозволяє знизити концентрацію в організмі речовин, які завдають шкоди (токсини, отрути, антитіла і т. д.).

Донорський плазмаферез проводять аналогічним чином, але здоровим людям.

Отриману в результаті поділу плазму крові консервують, щоб у майбутньому перелити її хворій людині або створити з неї препарати крові.

Види процедури в залежності від метод розділення крові

Існують різні види розподілу:

 1. Седиментационный – плазму отримують шляхом відстоювання. Клітини крові поступово випадають в осад;
 2. Центрифужну – процес поділу прискорюється завдяки дії відцентрової сили;
 3. Фільтраційний застосовуються спеціальні фільтри;
 4. Мембранний плазмаферез – використовуються спеціальні напівпроникні мембрани, які затримують клітини, але пропускають плазму;
 5. Каскадний – отриману плазму пропускають через фільтр повторно. У підсумку вона поділяється на альбуміни і ліпопротеїди.

Показання та протипоказання до призначеного плазмаферезу

У лікувальних цілях процедуру проводять при багатьох захворюваннях і патологічних станах. Приміром, вона рекомендується при екзогенних інтоксикаціях – харчових отруєннях, передозування медикаментами, після хіміотерапії.

Також її проводять при ендогенних інтоксикаціях – при важких захворюваннях, які супроводжуються вираженою інтоксикацією (пр. остеомієліт, паранеопластичний синдром, важкі інфекційні процеси).

Плазмаферез призначають при аутоімунних патологіях, наприклад, з його допомогою лікують бронхіальну астму, ревматоїдний артрит, гломерулонефрит, синдром Гійєна Барре, застосовують при розсіяному склерозі.

Він показаний при захворюваннях крові: мієломної хвороби, макроглобулінемія, парапротеинемии, тромбоцитопенічній пурпурі, моноклональної гаммапатії. У показання входять і такі недуги, як амілоїдоз і гіперхолестеринемія з атеросклерозом.

Абсолютні протипоказання: порушення згортання крові, кровотечі продовжуються. Відносні: гострі інфекційні процеси, менструація, гіпопротеїнемія, нестабільна гемодинаміка, ризик кровотеч (пр. при виразці шлунка або дванадцятипалої кишки).

Користь і шкода від процедури плазмаферезу

У багатьох комерційних медичних установах пацієнтів вводять в оману, призначаючи цей захід, коли в ньому немає необхідності.

Наприклад, багато хто стверджує, що від нього безсумнівна користь для жінок, так як шкіра омолоджується. До аналогічних міфів належить його здатність очищати організм від шлаків, нормалізація гормонального фону, обміну речовин, імунітету.

Неправда і те, що він може використовуватися в цілях профілактики різних патологій. Процедура не здатна поліпшити мікроциркуляцію крові в тканинах і органах, точніше, ефект буде, але аж ніяк не від процедури, а від гепарину, який використовується під час сеансу.

Для очищення крові плазмаферезу буде достатньо: в біологічній рідині організму знизиться концентрація певних речовин. Він не може запобігти їх утворення, позбавити від причини захворювання, до того ж, застосовується тільки в комплексі з іншими лікувальними заходами. Тому його призначають тільки при підвищенні в крові певної речовини, що негативно впливає на організм і при цьому ризик від процедури істотно нижче, ніж шкода від самої патології.

Ускладнення, які можуть виникнути:

 • набряк легенів;
 • алергія, включаючи анафілактичний шок;
 • порушення згортання крові, кровотеча;
 • інфікування вірусом гепатиту В і С, ВІЛ;
 • флебіт;
 • гіпотонія;
 • смертність – 1 пацієнт з 5 тисяч.

Плазмаферез при псоріазі

Даний метод лікування боляче псоріаз ґрунтується на заміщенні його власної препаратами плазми крові, кровозамінниками, електролітними розчинами. В результаті з організму видаляються токсини (продукти порушеного/підвищеного обміну), бактерії, віруси, вільний гемоглобін. Під час сеансу використовують спеціальні фільтри або центрифугу.

При псоріазі підвищується працездатність людини, посилюються захисні функції організму, стійкість до впливу негативних факторів. Ця міра дозволяє відновити органи детоксикації, тому гальмується процес розвитку патології. Крововтрата призводить до того, що активізуються захисні сили організму мобілізуються запаси заліза, тканинні білки і інші необхідні речовини.

Плазмаферез забезпечує підвищення функціональної активності кровотворних клітин, покращує мікроциркуляцію, надає протизапальний ефект, видаляє продукти розпаду тканин, клітин, мікробів і отруйних речовин.

Після першої процедури псоріаз може різко загостритися, але в подальшому буде регрес висипань. На другому етапі лікування застосовується селективна фототерапія, фотохіміотерапія, ультрафіолетове опромінення, ретиноїди і синтетичні цитостатики. Як правило, проводять від 7 до 10 сеансів через добу або двоє.

Плазмаферез при аутоімунному захворюванні – розсіяному склерозі

В такому випадку дане захід дозволить очистити печінку і кров. З організму будуть виведені шкідливі речовини. З плазми зникне вірус. З крові будуть виведені токсини і отрути. При цьому не відбувається вимивання інтерферонів. Варто відзначити, що після курсу терапії при розсіяному склерозі завжди відбувається погіршення стану, як вже згадувалося вище.

Погіршення стану спостерігається на протязі декількох днів, але у деяких хворих дискомфорт присутній ще 1-2 тижні.

У цей період потрібно бути особливо обережним, всіляко берегти себе і запобігати появі дискомфорту. Можна взяти щось знеболююче, наприклад, парацетамол, потрібно пити пентоксифілін або актовегін.

Потім, через зазначений час, стан поліпшується. Рекомендується перед процедурою і протягом усього курсу вживати більше продуктів, що містять білки.

Плазмаферез при алергії

Вище вже зазначалося, що даний захід призначають при алергічних реакціях. Алергія – це патологічний стан організму, коли імунна система надмірно сильно реагує на зовнішні подразники. У підсумку лімфоцити виділяють дуже багато антитіл в кров, останні з’єднуються з антигенами, руйнуючи їх.

Плазмоферез використовується при алергії для видалення з крові імунних комплексів та антитіл, тому ця процедура отримала широке поширення в лікуванні алергічних і аутоімунних захворювань. Як правило, достатньо 3-5 сеансів, щоб відчути себе краще. Результат зберігається на кілька місяців – від 3 до 6.

Перед проведенням процедури необхідно пройти обстеження та отримати консультацію лікаря.

Залишити коментар