Медові соти – користь і шкода, особливості вживання

Історія людства тісно пов’язана з медом. Він найстаріший з відомих підсолоджувачів і був використаний у багатьох культурах, як продукт харчування, ліки, косметика, засіб платежу, його застосовували навіть у ритуальних церемоніях. У стародавні часи, люди, не в змозі було пояснити походження цього продукту, вони знали лише, що він є у бджіл і тому поклонялися їм.

Стародавні використовували його, щоб зберегти їжу рибу, фрукти), для виробництва алкогольних напоїв (пиво, медовуха), а також використовували медові стільники в якості лікарського засобу. Грецький лікар Гіппократ застосовував його в лікуванні багатьох захворювань і для підготовки лікарських препаратів.

Відома своєю надзвичайною красою єгипетська цариця Клеопатра, щоб зберегти красу свого тіла, приймала ванни з молока і застосовувала косметику, зроблену на основі меду.

У середні віки він був оцінений як предмет торгівлі і використовувався, в тому числі в якості платіжного засобу. Бджільництво було окремим ремеслом, а бджолярі користувалися особливими привілеями, включаючи звільнення від митних зборів.

Користь і властивості меду

Його називають рідким золотом, тому що так само, як і благородний метал, він має гарний колір, а корисні властивості надають йому надзвичайну цінність. Цей солодкий продукт є відмінним засобом для лікування багатьох захворювань. В першу чергу він зміцнює захисні сили організму, тому бажано їсти його восени і взимку, коли поширення отримує величезну кількість інфекцій.

Виявляється, що цей солодкий делікатес має антисептичну дію. Він складається в основному з легкозасвоюваних цукрів, що робить його дуже легким для травлення. Цей продукт варто їсти після напружених навантажень, завдяки йому можна швидко заповнити як фізичні, так і психологічні сили.

Цей цінний продукт також підвищує стійкість до хвороб, підвищуючи імунітет, є корисним для травної, дихальної і кровоносної системи, відмінно живить серцевий м’яз. Крім того, знижує кров’яний тиск, перешкоджають атеросклеротичних процесів, лікує захворювання печінки і жовчних проток.

Продукти бджільництва корисні при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, полегшують симптоми, пов’язані із застудою, а також добре впливають на нервову систему.

Що таке соти

Сировина для виробництва меду – це нектар, солодкий матеріал рослинного походження, водний розчин вуглеводів, ефірних масел, органічних кислот, мінералів, сполук азоту і біологічно активних речовин, який бджоли збирають з квітів. Бджоли отриману сировину проковтують і доставляють у вулик. Одна бджола за один раз може принести в вулик 60 мг нектару. Для отримання 1 кг меду потрібно зібрати нектар з трьох мільйонів кольорів.

Процес формування цього продукту починається в той момент, коли комаха висмоктує солодку рідину з квітки, і вона потрапляє у травну систему бджоли, де відбуваються перші хімічні реакції. Подальше перетворення відбувається вже у вулику, де продукт отримує остаточний хімічний склад при дозріванні.

Медові соти – це диво природи, особлива конструкція, яку бджоли будують із воску, призначена для зберігання меду, вирощування молодих бджіл та інших функцій.

Ця конструкція завжди має правильну шестикутну форму. Як бджоли це роблять? Як маленьке комаха домагається такої конструкторської точності – це загадка.

Полупереваренный в організмі бджоли нектар змішується з ферментами і надходить у нижню частину рамок, де відбувається випаровування близько 60% води внаслідок високої температури (35°C) і вентиляції за допомогою крил бджіл. Стільниковий мед незрілий знову ковтають робочі бджоли і транспортують його до верхньої частини рамки, де він дозріває протягом 6-7 днів.

Звідти він переноситься у верхні частини вулика, після чого запечатується бджолами маленької плівкою воску. Це є показником її зрілості.

Стільники – це натуральний продукт бджільництва. Бджоляр встановлює у вулик рамки з вощиною, а бджоли роблять їх самостійно і заповнюють медом. Після цього бджоляр забирає частину заповнених рамок, а потім витягує мед із них з допомогою спеціальних пристроїв. Перед цим необхідно виконати роздрук медових стільників. Частина меду не відкачують з рамок і залишають для любителів і цінителів цього продукту в первозданному вигляді.

Як правильно їсти медові соти

Стільники – це природна форма, в якій ви споживаєте мед. Зручно виделкою або ножем розділити на невеликі шматочки розміром з цукерку, які треба жувати протягом 5-10 хвилин.

Добова норма при такому способі вживання – 1 невеликий шматочок, але не варто жувати його кожен день, так як віск, що міститься в них не дуже корисний для нирок.

Завдяки тривалому контакту з ротом, мед краще виконує свої корисні властивості. Не варто ковтати віск. Після жування його треба виплюнути, він потім може бути використаний для виробництва свічок. Колір, смак і запах цього продукту залежить від сорту. Його краще вживати до кристалізації. Кристалічний мед має свої цінні властивості, але продукт стає не таким привабливим і смачним при вживанні.

Не варто нагрівати стільники, не кладіть їх у склянку з гарячим молоком або чаєм. Мед при нагріванні виділяє шкідливі речовини, тому його краще вживати без термічної обробки.

Чим корисні і шкідливі медові соти

Стільники володіють багатьма корисними якостями, насамперед це всі властивості меду, а також лікувальну дію прополісу, що міститься в обсязі до 10% від загальної маси. У чому ж користь, а також шкоди медових сот?

Корисні властивості:

 • лікує деякі захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • виводить токсини з організму;
 • зміцнює судини;
 • зміцнює серцевий м’яз;
 • восковий масаж при жуванні зміцнює ясна;
 • жування цього продукту допомагає посилити імунітет;
 • допомагає при ГРЗ.

Цей продукт використовується не тільки в харчуванні, але також в медицині та косметології для виготовлення різних препаратів. У косметології його часто додають в живильні і омолоджуючі креми і маски для шкіри і волосся.

Прополіс, який також міститься в сотах, володіє наступними властивостями:

 • антибактеріальні;
 • протигрибковими;
 • противірусними;
 • допомагає регенерації пошкоджених тканин;
 • використовується в лікуванні запалення слизової оболонки порожнини рота і ясен.

Незважаючи на безліч корисних властивостей, стільники можна їсти далеко на всьому. Вони протипоказані:

 • маленьким дітям;
 • людям, які мають алергію на них або на інші продукти бджільництва;
 • можуть завдати шкоди людям, страждаючим гастритом, захворюваннями підшлункової залози та печінки;
 • при цукровому діабеті;
 • з обережністю слід вживати при вагітності.

Як правильно зберігати медові стільники? Їх бажано нарізати на невеликі шматки і помістити в ємність з щільно закривається кришкою, краще в скляну банку. Потім, ємність треба обернути фольгою, щоб не надходив світло, і поставити в прохолодне місце.

В холоді їх можна зберігати довше, але не допускайте температури зберігання не вище 22 градусів. Можна зберігати цей продукт також в банку з рідким медом.

Залишити коментар