Мати-одиначка – права і соціальний захист одиноких матерів

Бути самотньою мамою – це, безумовно, дуже важко. Жінки, які з різних причин опинилися в такій ролі, переживають багато труднощів. Але доля подарувала їм великий приз – це дитина, для якої мама буде самим коханою людиною в світі. Звичайно, бути єдиним батьком нелегко, але з правильним ставленням до труднощів, можна впоратися з цими проблемами.

Якщо жінка виховує малюка сама, це не означає, що вона самотня. Психологи визначають самотність, як емоційний стан, що виникає в результаті відсутності позитивних стосунків з іншими людьми. Якщо у жінки є сім’я, друзі, знайомі, і, насамперед, коханий малюк – вона не самотня.

Як і де отримати статус матері-одиначки

Коли в сім’ї один джерело доходу, і він повинен покрити всі витрати на харчування й одяг, утримання будинку та оплату освіти, кожна підтримка надзвичайно важлива. Підтримкою малозабезпечених верств населення, які потрапили у скрутне становище, в даний час займається держава.

Відповідно до законами Російської Федерації матерям, які виховують дітей самостійно, без чоловіка, на території країни покладено ряд посібників, а також пільг і різних послуг.

Це не виражається в адресної допомоги, а в окремих видах, передбачених законодавством в різних сферах життя.

Розглянемо докладніше, які ж права мають матері-одиначки, а також які додаткові пільги їм покладені і на які види допомоги вони мають можливість розраховувати? Мати-одиначка за законом – це жінка, яка виховує власних або усиновлених дітей абсолютно самостійно.

Жінка має можливість отримати статус одиначки, звернувшись за допомогою в органи соціального захисту і зібравши пакет документів, що підтверджують той факт, що вона самостійно виховує дитину і розлучена з чоловіком (при цьому жінка повинна народити пізніше 300 днів після офіційного розлучення) або народила без чоловіка або батька немає. При цьому жінка не отримує аліментів на дітей, а також у свідоцтві про народження має бути прочерк у графі «батько».

Яка допомога матерям одиначкам належить за законом?

Насамперед, це виплати, пов’язані з народженням дітей. Одноразова допомога при народженні та спеціальні виплати. На ці виплати має право одинока мати, а також повні сім’ї.

В кожному регіоні місцеві органи влади за законом можуть призначати додаткову допомогу. Таким чином, розмір виплат у різних суб’єктах РФ можуть відрізнятися, і скільки буде отримувати мама, вирішують органи соцзахисту.

До таких виплат належать:

  • допомога по догляду до досягнення дитиною трехлетного віку;
  • додаткове допомога на третю дитину;
  • допомога на дітей віком до 16 років або до повноліття.

Які ще мають права мами, які виховують дітей без чоловіка

Трудова діяльність

  • Роботодавець не має права звільняти матір-одиначку, за винятком ліквідації підприємства. В останньому випадку, він зобов’язаний працевлаштувати звільнену жінку;
  • Заборонено залучати таких матерів до додаткових трудових обов’язків, таким як – нічні чергування та відрядження, робота у нічний час або в свята. У відрядження таку маму можна відправити тільки після її письмового підтвердження згоди на неї;
  • Лікарняні листи. Допомога по хворобі за лікарняним листком виплачуються таким мамам в повному розмірі.

Соціальні пільги дітям, які виховуються матір’ю одиначкою

  • Діти мають право на позачерговий прийом в дошкільні установи (дитсадки);
  • У школах діти з неповних сімей при наданні довідки забезпечуються безкоштовним дворазовим харчуванням – це, як правило, сніданок та обід;
  • У дитячих садках в залежності від регіону таким матерям можуть надавати різні пільги з оплати за відвідування садка або надання окремих видів послуг.

Допомогу від держави матерям-одиначкам

Для отримання допомоги таким матерям необхідно прийти в управління соціального захисту та підготувати пакет документів, свій статус треба буде щороку підтверджувати.

Якщо жінка вийде заміж і її чоловік офіційно усиновить дитину, то цього статусу в такому випадку вона втрачає.

Виплати матерям одиначкам на дітей можуть проводитися до 18 років, в тих випадках, якщо дитина продовжує навчання в середній школі.

Розмір допомоги становить до 1000 рублів, скільки конкретно отримує мати-одиначка можна дізнатися, звернувшись в управління соціального захисту. Ця сума залежить від працевлаштування матері і від інших факторів.

Як можна отримати житло матері-одиначці

Особливих пільг з придбання житла для таких матерів у законодавстві не передбачено. Але мама-одиначка має можливість бути учасником програми «Молода сім’я» за умови, що вона молодше 35 років. Який пакет документів необхідний для участі в цій програмі, щоб придбати житло, можна ознайомитися у фахівців з органів соціального захисту.

Таким чином, знаючи свої права і звернувшись за допомогою в спеціальні органи, які займаються соціальним захистом населення, жінка, яка виховує дітей самостійно, може отримати реальну допомогу від держави як у грошовому вигляді, так і у вигляді різних пільг і привілеїв.

Залишити коментар