Масаж грудної клітки: техніки і різновиди

Масаж грудної клітки є досить делікатною процедурою, проводити яку без певних навичок і знань не рекомендується, особливо жінкам. Тим не менш, правильно виконана процедура дуже позитивно позначається на загальному стані здоров’я.

Розтирання, виконане професійним мануальним терапевтом, корисно не тільки при бронхіті і пневмонії, але і для загального оздоровлення. Коли відбувається механічне вплив на грудні м’язи, тканини починають активніше забезпечуватися киснем.

Оптимізується їх лімфодренаж і кровообіг, відбувається оздоровлення на клітинному рівні. Іноді подібні процедури демонструють ще більш виражений терапевтичний ефект, ніж звичайне медикаментозне лікування.

Отже, яким же чином слід виконувати вібраційний та іншої масаж грудної клітини, і які ефекти вам може забезпечити дана процедура?

Переваги правильно виконаного «грудного розтирання»

Об’єктивним перевагою перкусійні масажу грудної клітки є його потужне очищаючу і розслабляючу дію. Наприклад, під час бронхіту така процедура допомагає вивести мокротиння, що накопичується в легенях, зняти запалення і заспокоїти кашель. Необхідний такий масаж при сильній або маловыраженной деформації грудної клітки, однак у цьому випадку обов’язково втручання професіонала.

Що дасть вам правильно виконаний масаж грудної клітки:

 • Загальну релаксацію та заспокоєння;
 • Стимуляцію кровопостачання легенів;
 • Тонізацію вегетативної нервової системи;
 • Нормалізацію артеріального тиску;
 • Посилення живлення серцевого м’яза киснем і іншими цінними для її функціонування речовинами;
 • Підвищення витривалості;
 • Регулювання дихального процесу (дихання стане більш глибоким, рівним, об’ємним).

Коли розтирання виконують круговими рухами, відбувається розширення судин, які живлять м’язову тканину. Внаслідок цього вона стає більш еластичною і пружною, покращує своє харчування і кровонаповнення.

Як не дивно, подібні маніпуляції дуже корисні для жіночих грудей, тобто, молочних залоз. Під подібними впливами вони також наповнюються кров’ю і поживними речовинами. Відбувається потужна профілактика різноманітних новоутворень, включаючи злоякісні. Однак важливо знати, що техніка ручного впливу повинна бути дуже м’якою, щадною і делікатною. В іншому випадку, якщо зачіпати певні вузли, можна добитися прямо зворотної дії.

Вібраційний і перкусійний масаж грудей виконують при цілому спектрі захворювань з метою їх лікування або нейтралізації.

При яких патологіях показано вплив?

Масаж грудей може виконуватися за конкретними показниками. Зазвичай напрямок дається лікуючим або спостерігає лікарем.

Дана процедура демонструє прекрасні результати при значному переліку хвороб.

Наприклад, вона є дуже актуальною при:

 • Патологіях, внаслідок яких утруднено відхаркування мокротиння – муковісцидоз, бронхіт, пневмонія, плеврит, бронхіальна астма;
 • Деформації певних відділів опорно-рухового апарату, зокрема, грудної клітини – кіфоз, сколіоз, порушення постави;
 • Серцево-судинних порушеннях, таких, як міокардіодистрофія, артеріальна гипертезния, вегетосудинна дистонія.

Дуже часто така практика є актуальною в реабілітаційному періоді після важких травм і падінь.

Її можна використовувати і в якості профілактичного засобу при певних підозри чи вже вилікуваних патологіях, які схильні рецидивувати. Наприклад, проведення масажу грудної клітки при бронхіті краще проводити не тільки в його гострої фази, але і при хронічному перебігу. Таким чином, хвороба швидше відступить, а її періодичні поновлення поступово нейтралізуються.

Але в цьому є і свої нюанси. Наприклад, виконання масажу грудної клітки при пневмонії краще відкласти, якщо на даному етапі пацієнт знаходиться у фазі загострення. До того ж, сильний больовий синдром, характерний для цього стану, цілком може перешкодити проведенню маніпуляцій. При проведенні мануального впливу людина в обов’язковому порядку повинен бути спокійний, що його не повинні турбувати нестерпний біль та інші симптоми з боку дихальної системи.

Умови проведення

Масаж грудної клітки бажано виконувати у професіонала, або під його керівництвом, особливо перші сеанси.

Під час проведення ручних маніпуляцій обов’язково дотримуються такі умови:

 • Бадьорість і нормальний настрій пацієнта (ви не повинні бути придушені, засмучені або налякані, рівно як і ваша дитина, якщо масаж проводиться у нього);
 • При бронхіті доцільно виконувати подібні процедури після денного або нічного сну, оскільки в цей час в бронхах накопичується найбільша кількість мокротиння, яку слід якомога швидше вивести;
 • Маніпуляції важливо проводити до прийому їжі, щоб не спровокувати негативних реакцій з боку органів шлунково-кишкового тракту;
 • Масажний стіл є важливою, але не обов’язковою умовою для проведення лікувально-оздоровчої процедури. А ось нормальна температура повітря в приміщенні, де проводяться ці маніпуляції, є дуже важливою. Крім того, повинно бути організовано нормальне провітрювання, щоб не спровокувати задишки та інших негативних «побічних ефектів»;
 • У вас повинна бути нормальна температура тіла – ні жар, ні субфебрилітет в даному випадку не допускаються.

Різновид масажу і техніка його проведення підбирається фахівцем, у відповідності з вашими поточними потребами, показаннями та протипоказаннями.

Типи «годування» масажу

Якщо говорити про різновиди даної техніки, вони бувають наступними:

 • Перкуссионная, або вібраційна – найбільш легка техніка, яка може вироблятися самостійно, і займе не більше кількох хвилин вашого часу. Правда, якщо ви виконуєте його для себе, вам знадобиться стороння допомога. Такий вид масажу здійснюється за допомогою кінчиків пальців, якими постукують в певних частинах спини і грудної клітини. Маніпуляції активують бронхи, внаслідок чого починається їх активне очищення від мокротиння. Дуже часто такі дії здійснюють молоді матусі для своїх дітей, які страждають на бронхіт;
 • Точкова. Ця методика завітала до нас із Стародавнього Китаю, і до певного часу не визнавалася нашими фахівцями. Сьогодні вона практикується в офіційній медицині, особливо пульмонології, і часом демонструє вражаючі результати при лікуванні бронхіальної астми;
 • Дренажна. Проводиться в певному положенні тіла. Націлена на активне виведення мокротиння і нормалізацію лімфодренажу в легенях. Часто призначається дітям. Зазвичай медики радять прийняти відхаркувальний препарат перед проведенням лікувального дренажного масажу, щоб посилити і прискорити його дію;
 • Класична. Дана техніка зазвичай не виконується окремо, а входить у загальний класичний масаж. Застосовується при різних спазмах, деформаціях, міалгії. Її часто використовують у реабілітаційному процесі після травм і важких захворювань опорно-рухового апарату. Також класичний масаж завжди був елементом загальнозміцнюючої, лікувальною та профілактичної терапії.

Найбільш часто масажі призначаються неврологами або терапевтами. Проте його також може порекомендувати пульмонолог або ортопед.

Можна виконувати масаж самостійно?

Вчитися подібних маніпуляцій «з нуля» рішуче не рекомендується. Ви повинні хоча б раз відвідати лікаря перед тим, як приступите до подібних дій самостійно. Краще всього, щоб вам допомагав хтось із близьких – нормального самомасажу в цьому випадку не вийде майже гарантовано. Тому не варто ризикувати і займатися ним власноруч – постарайтеся організувати участь знаючої людини.

Спробуйте виконати масаж грудної клітки іншій людині:

 • Покладіть Руки на верхню частину грудей так, щоб вони розташовувалися приблизно біля ключиці;
 • Почніть вести ними уздовж грудини від себе, рухаючись у напрямку до живота;
 • Там, де закінчуються ребра, поверніть долоні з боків і вниз;
 • Виконайте кілька таких маніпуляцій;
 • Знову проведіть руки від ключиць до талії і починайте розводити пальці в ребер, «проштовхуючи» їх між ложбинами;
 • Повторюйте рух, захоплюючи все нові і нові ребра;
 • Класичними рухами помасажуйте грудний м’яз;
 • Попросіть людину опустити голову вниз і прогнути спину. Перетягніть свої руки до його лопаток і масажуйте цю частину, рухаючись у напрямку до шиї.

Щоб робити масаж було легше, використовуйте масло.

Будьте здорові!

Залишити коментар